Nieszpory w Galerii Zamkowej

141

W lubińskiej Galerii Zamkowej można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Nieszpory” autorstwa Grzegorza Niemyjskiego. Już w najbliższy piątek, 9 listopada, o godzinie 18 odbędzie się jej wernisaż.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 30 listopada. Wstęp jest bezpłatny.

Prezentowane prace nawiązują do tematyki religijnej. Wskazuje na to już tytuł wystawy. Nieszpory to rzadko używane słowo oznaczające wieczorną modlitwę, która rozpoczyna się od słów: „Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu, Panie, pospiesz, ku ratunkowi memu…”. Nieszpory według tradycji odmawia się o zachodzie słońca, gdy zapada zmrok i robi się ciemno, wtedy odruchowo poszukujemy źródła światła.

– Nawiązanie do tematyki religijnej jest czytelne w moich pracach prezentowanych jesienią 2018 roku, w Galerii Zamkowej w Lubinie. Galerii, która kiedyś pełniła funkcję świątyni. Eksponowane rysunki i rzeźby wykonane z dużych, surowo opracowanych elementów drewna, znalazły w Lubinie odniesienie do pierwotnego przeznaczenia tej pięknej przestrzeni – mówi Grzegorz Niemyjski. – Szczególnie w tym właśnie wnętrzu, średniowiecznej kaplicy, stają się one rozważaniem o wierze we współczesnym świecie, ale także trochę zmaganiem się z nią. Wydaje się, że odchodzi ona dzisiaj do lamusa nowoczesności, ale mam poczucie, że ta nowoczesność bez niej będzie jakaś płaska i powierzchowna. W pewnym sensie będzie ciemniejsza, a gdy nadchodzi wieczór i zapada zmrok, czas na nieszpory – dodaje.

Grzegorz Niemyjski to absolwent wrocławskiej ASP, gdzie obecnie uczy rzeźby. Mieszka w Legnicy. Od kilku lat w swojej pracy skupia się na poszukiwaniach plastycznych odnoszących się do tematyki biblijnej, przy użyciu tradycyjnych materiałów, takich jak kamień czy drewno. Czasami powraca także do rysunku. Jest autorem 23 akcji plastycznych i wystaw indywidualnych oraz uczestnik około 70 wystaw zbiorowych.

Wystawę Niemyjskiego w Lubinie można oglądać w godzinach pracy Galerii Zamkowej: od poniedziałku do piątku od 10 do 18, zaś w soboty i niedziele od 10 do 16.

Fot. OK Wzgórze Zamkowe


POWIĄZANE ARTYKUŁY