Niemiecki ma klasę

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne. Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.

Tak właśnie zrobiło 18 uczniów ze Społecznej Szkoły Podstawowej im. Rady Europy w Lubinie, którzy od października 2017 do końca lutego 2018 uczestniczyli w konkursie „Niemiecki ma klasę”. Do konkursu zgłosiło się łącznie 113 zespołów z całej Polski.

W ramach konkursu uczniowie wspólnie zastanawiali się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzili takie zmiany, które sprawiły, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel czują się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwia im naukę.

Zanim uczniowie przystąpili do działania, zespół musiał zadać sobie wiele pytań i wspólnie poszukać odpowiedzi – co trzeba zrobić, aby klasa była przyjazna dla wszystkich? Jakie zmiany są potrzebne i możliwe do przeprowadzenia? Jakiego wsparcia potrzebuje zespół przy nowej aranżacji sali lekcyjnej i kto może go udzielić?

W 2016 roku projekt uzyskał European Language Label, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.

Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Rozstrzygnięcie konkursu „Deutsch hat Klasse/Niemiecki ma klasę“ nastąpi w czerwcu 2018.

Nawet, jeśli uczniowie z lubińskiej szkoły nie znajdą się w ścisłym gronie laureatów, to i tak czują się wygranymi – mają wspaniałą salę, którą od A do Z sami zaaranżowali oraz pozyskali środki na realizację swoich planów.

AUTOR i FOT. Beata Petrykowska/SSP w Lubinie

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz