Niech żyją wakacje!

102

Ubrane na galowo dzieci z kwiatkiem w ręce na polskich ulicach oznaczają tylko jedno – zakończenie roku szkolnego. Wakacje rozpoczęło dziś 5413 uczniów lubińskich podstawówek, 1447 gimnazjalistów oraz 2848 uczniów szkół średnich i zawodowych. Czy młodzi lubinianie są zadowoleni ze swoich świadectw? Jakie mają plany na wakacje?

Sprawdziany, kartkówki i testy za nimi. Dzieci i młodzież mogą w końcu odetchnąć i zacząć wakacje. Tegoroczne zakończenie roku jest nietypowe – brakuje absolwentów szkół podstawowych. Wszystko za sprawą reformy oświaty, w wyniku której podstawówki znów są ośmioletnie. Swoje dotychczasowe szkoły na dobre pożegnało dziś za to w Lubinie 693 absolwentów gimnazjów i 820 absolwentów ogólniaków oraz zawodówek. Wszyscy będą kontynuować swoją edukację o stopień wyżej, w kolejnych placówkach.

– Dzisiaj 40 uczniów naszego gimnazjum otrzymało tytuł absolwenta – tłumaczy Iwona Kędzierska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie. – Jak co roku wręczyliśmy dużo nagród i wyróżnień naszym zdolnym uczniom – uśmiecha się dyrektor.

– Uczyłyśmy się najlepiej jak umiałyśmy, chociaż oczywiście mogłoby być lepiej – śmieją się Marysia i Ewa, które dostały promocję do trzeciej klasy gimnazjum. – Ze szkołą się jeszcze nie żegnamy na dobre, bo we wrześniu idziemy do trzeciej klasy – uśmiechają się dziewczyny.

Najbardziej cieszą ich oczywiście wakacje i wyjazdy. – Na razie mam zaplanowaną pierwszą część lipca, a później jak to w wakacje – będzie spontanicznie i wesoło – mówi Marysia. 

– A ja za niecały tydzień jadę do Hiszpanii, ale jeszcze wszystko mam w rozsypce. Przede mną zakupy i ostateczne przygotowania – dodaje koleżanka Ewa.

Julia, Oliwia i Dominika kończą dziś szóstą klasę. Dziewczynki znalazły się w gronie najlepszych, wyróżnionych uczniów. Dzięki sumiennej pracy mają czerwony pasek na świadectwie, nagrodę książkową oraz niebagatelną średnią, którą można się pochwalić: 5.18, 5.54 i 4.91. Za swoją ciężką pracę, dziewczynom należy się trochę błogiego lenistwa. 

– W poniedziałek jadę do Turcji, a potem będę spędzać czas z babcią – opowiada Julia.

Oliwia będzie wylegiwać się nad polskim morzem, a Dominika przyznaje, że planów na wakacje jeszcze nie ma.

Z okazji zakończenia roku szkolnego były nagrody książkowe, puchary, dyplomy, ale i szczególne wyróżnienia, np. w kategorii kultury osobistej. 

– Każda szkoła ma za zadanie rozwijać zainteresowania, talenty, pasje uczniów, ale i wyrabiać w nich prawidłowe nawyki. Kultura i umiejętność prawidłowego zachowania się to element, który w naszej szkole jest pielęgnowany od lat. Z przyjemnością honorujemy na koniec roku ucznia, który wyróżnia się obyciem wśród rówieśników i daje dobry przykład – tłumaczy Kędzierska.

Ten rok, ze względu na reformę szkolnictwa, do łatwych nie należał. Za nauczycielami dziesięć miesięcy zmagań z nowościami.

– To był trudny rok szkolny, ze względu na reformę oświaty, którą fundują nam rządzący właściwie co dwa lata – mówi Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału edukacji i administracji w Urzędzie Miejskim w Lubinie. – Likwidacja gimnazjów niesie ze sobą określone problemy, z którymi miasto musiało sobie poradzić. Oczywiście niestety bez wsparcia pieniędzy z rządu, miasto zainwestowało kilka milionów w to, by tę zafundowaną nam reformę przejść – dodaje.

Reforma reformą, ale uczniowie niezależnie od tego dają z siebie wszystko. 

– To był wyjątkowo udany rok, zarówno pod względem dydaktycznym, jak i w kwestii osiągnięć sportowych – mówi Zbigniew Dziubek, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Lubinie. – Nasza szkoła zajęła czołowe miejsce w kilku dyscyplinach w powiecie lubińskim. Braliśmy udział w finałach wojewódzkich w lekkoatletyce czy w piłce nożnej – wylicza nauczyciel.

Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego, grono pedagogiczne kilka razy życzyło uczniom, bezpiecznych wakacji. – Ostatnie lekcje w szkole poświęcaliśmy temu zagadnieniu. Uczulaliśmy dzieci, że płytka wyobraźnia to kalectwo, tłumaczyliśmy jak mówić „nie”. Wszystko po to, byśmy wszyscy cali i zdrowi spotkali się we wrześniu – opowiada Zbigniew Dziubek.

Zakończenie roku szkolnego to jedna dobra nowina. Uczniowie ucieszą się również, że przed nimi rekordowo długie wakacje. Potrwają aż 73 dni. Mają wolny ostatni tydzień czerwca, cały lipiec i sierpień. Ponieważ w tym roku 1 września wypada w sobotę, przerwa od nauki potrwa o dwa dni dłużej. Początek roku szkolnego zaplanowano na poniedziałek 3 września.


POWIĄZANE ARTYKUŁY