Nie pozwól, żeby ktoś bił dzieci

62

– To chyba najgorszy widok – smutne i płaczące dziecko. A jeśli dodatkowo, widzimy, że jest bite, to serce pęka na miliony kawałków. Okazuje się jednak, że nie każdy tak reaguje. Niektórzy widzą przemoc wobec dzieci i nic z tym nie robią. Dlatego lubińska policja przypomina, że dzieci to bezbronne istoty, które potrzebują pomocy nas, dorosłych.

Fot. Pixabay

Statystyki są straszne. Tysiące polskich dzieci doświadcza przemocy. Każdego dnia są bite, maltretowane, poniżane, czy nawet wykorzystywane seksualnie. Same nie mogą się bronić. By je chronić, ustanowiono Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci, a także Dzień Ochrony Praw Dziecka, które obchodzone były zaledwie kilka dni temu.

Ale temat aktualny jest każdego dnia, dlatego lubińska policja przypomina, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci. Mundurowi apelują, by nie pozostawać obojętnym na krzywdę dzieci, one same nie potrafią upomnieć się o prawo do życia w poczuciu bezpieczeństwa, poszanowaniu ich godności i nietykalności.

– Nie bądźmy obojętni, nie udawajmy, że nie słyszymy płaczu i krzyków, nie odwracajmy się od bezbronnych, gdyż mogą oni liczyć wyłącznie na naszą pomoc – podkreśla młodszy aspirant Anna Szajbler z Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej lubińskiej komendy. – Jeżeli jesteś ofiarą przemocy, bądź świadkiem zdarzenia lub podejrzewasz, że ktoś może być ofiarą przemocy– zareaguj – dodaje.

Lubińscy mundurowi przypominają, że jest wiele instytucji, które mogą pomóc: policja, Miejski i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubinie, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ścinawie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudnej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, służba zdrowia, oświata.

Pomoc można uzyskać także dzwoniąc pod nr telefonu:

– Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – bezpłatna Niebieska linia 801 889 880

– Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 0 800 12 12 12 (numer bezpłatny).

– Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży– numer telefonu 116 111,

Każdą sprawę krzywdzenia dzieci można zgłosić również anonimowo. – Reagujmy na przemoc! – apelują raz jeszcze mundurowi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY