Nie jesteś sam

109

Ważnym, a zarazem niezbędnym, aspektem edukacji szkolnej dzieci i młodzieży są działania w obszarze profilaktyki uzależnień i przemocy. Dlatego od kilkunastu lat, zarówno w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, jak i ponadgimnazjalnych w Lubinie, prowadzone były przez pedagogów szkolnych oraz doświadczonych wychowawców Szkolne Grupy Profilaktyczne.

Fot. Zdjęcie ilustracyjne

W mijającym roku szkolnym prowadzono ponad 20 takich grup, w 13 szkołach zarówno podstawowych, jak i średnich. Działania te mają charakter profilaktyki uniwersalnej i wynikają z realizacji przez lubińskie instytucje Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Lubina.

– W tym roku szkolnym w SP 14 opieką objętych jest 38 uczniów. Podstawowym celem spotkań grupowych z uczniami jest przekazanie, w formie zabaw i warsztatów – adekwatnie do wieku, wiedzy na temat ryzyka i niebezpieczeństwa, jakie niesie eksperymentowanie z narkotykami. Zarówno tymi legalnymi, jak alkohol, nikotyna, jak nielegalnymi – mówi Joanna Osadczuk, pedagog w Szkole Podstawowej nr 14 w Lubinie.

W trakcie spotkań uczniowie uzyskują pomoc i wsparcie w rozwijaniu zainteresowań i pasji oraz umiejętności podnoszących potencjał inteligencji emocjonalnej, niezbędnej do bezpiecznego radzenia sobie w sytuacjach np. presji rówieśniczej, czy codziennego stresu w domu i w szkole. Młodzi ludzie uczą się pewności siebie, swobody wyrażania myśli i uczuć, niezależnego myślenia i współpracy w grupie, co stanowi naturalny potencjał do życia wolnego od używek. Ponadto uczą się pokojowego rozwiązywania konfliktów, koncentracji, empatii i prostych technik relaksu i zarządzania złością.

W Szkole Podstawowej nr 14 w Lubinie zajęcia w grupach prowadzą również nauczyciel muzyki i wychowania fizycznego.

– Chcemy zainteresować dzieci sportem, grają one głównie w piłkę ręczną, koszykówkę, czy piłkę nożną. Dzieci mają możliwość reprezentowania szkoły podczas różnego rodzaju zawodów, a to w znaczny sposób poprawia ich samoocenę – mówi Jerzy Tadla, nauczyciel wychowania fizycznego w SP 14 w Lubinie.

Zajęcia muzyczne prowadzi z kolei Krzysztof Figurski. – Poznajemy się nawzajem od innej strony niż tylko tej szkolnej – mówi nauczyciel muzyki.

Zajęcia w grupie są dobrowolne, rodzice wyrażają na nie zgodę, a pedagodzy uzyskują merytoryczne wsparcie, uczestnicząc w comiesięcznych spotkaniach z psychologiem, pracownikiem Sekcji Profilaktyki Uzależnień w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubinie.

Katarzyna Szatkowska


POWIĄZANE ARTYKUŁY