Nakręcą film ku przestrodze

433

Wrażliwy nastolatek boryka się z rodzinnymi i emocjonalnymi problemami. Kogo spotka na swojej drodze i czy życie zaskoczy go happy endem? Sami nie wiemy, jak zakończy się ten scenariusz. Młodzi pasjonaci z naszego miasta kręcą krótkometrażowy film. Za pomocą tego obrazu chcą trafić do świadomości społeczeństwa, które ich zdaniem, bagatelizuje problemy nastolatków. Mieszkańców proszą o pomoc finansową, by móc zrealizować swój projekt.

Widzą problem i nie chcą być bierni. Młodzi lubinianie postanowili nakręcić krótkometrażowy, psychologiczny film fabularny o problemach, które mogą dotknąć każdego.

– Bohaterem filmu jest nastolatek, który nie umie poradzić sobie ze swoimi problemami. Dręczą go problemy rodzinne i emocjonalne. To nie jest żaden odosobniony przypadek, wystarczy obserwować środowisko i nie być głuchym na wołanie o pomoc – tłumaczy Michał Cywiński, pomysłodawca, reżyser i scenarzysta projektu „Cadas”.

Cadas to po łacinie upadek. – O tym właśnie będzie nasz film – o upadku psychicznym młodego człowieka, dla którego życie przygotowało trudny scenariusz – opowiada nastolatek.

Skąd u młodych ludzi zrodził się taki pomysł? Jak mówi Michał, to nie jest żadna fantazja. Po obserwacji swojego bliskiego otoczenia poczuli, że problemy młodych ludzi są często przez dorosłych pomijane czy wręcz lekceważone, zrzucane na karb okresu dojrzewania, chwilowej melancholii i uważane za niepoważne.

Nastolatkowie czują się krzywdzeni takim podejściem. Są przy tym zagubieni i nie widząc pomocy wokół siebie – tworzy się zamknięty krąg. – Chcemy pokazać, że nie trzeba wiele, by doszło do tragedii. Nie chcemy nikogo straszyć, a jedynie otworzyć społeczeństwu oczy i nakręcić film „ku przestrodze” – informuje młody reżyser.

– Kręcimy ten film zarówno dla młodych, jak i dla starszych. Młodzi odbiorcy poczują, że nie są sami ze swoimi problemami oraz zobaczą, gdzie mogą zwrócić się po pomoc. Starsi widzowie natomiast zobaczą, że nie powinni wykpiwać naszych kłopotów czy bagatelizować syndromów depresyjnych – opowiada Cywiński.

Michał Cywiński

Nastolatkowie proszą lubinian o wsparcie finansowe projektu. Film będzie kręcony w kilkunastu miejscach w Lubinie, a młodzi potrzebują pieniędzy na transport aktorów, zakup rekwizytów czy charakteryzację. – Łącznie w projekt zaangażujemy około 25 osób. Nie wszyscy z nas mają prawo jazdy, a musimy się jakoś przemieszać. Wszystkim, którzy nas wspomogą, gwarantujemy suweniry od nas – zapowiada.

Reżyser zapowiada, że obraz będzie zrealizowany na wysokim poziomie – filmowaniem pasjonuje się bowiem od lat. Do tej pory kręcił głównie materiały reportażowe i reklamowe. Zrealizował choćby film z I Zlotu Samochodów Zabytkowych w rynku, na życzenie Muzeum Historycznego w Lubinie. – Nie ukrywam, że projekt „Cadas” będzie moim największym dotychczasowym wyzwaniem, ale postaram się zrealizować go w iści hollywoodzkim stylu – opowiada.

W rolę głównego bohatera obrazu wcieli się kolega z klasy Michała – Piotr Cieśliński. Piotr jest uzdolniony muzycznie (co odgrywa duże znaczenie w fabule filmu) oraz fascynuje się modelingiem. Pozostałych aktorów, Michał znalazł za pośrednictwem internetu, gdzie zamieścił ogłoszenie o naborze.

– O projekcie „Cadas” dowiedziałam się z internetu. Po prostu odpowiedziałam na ogłoszenie, bo aktorstwo to moja pasja. Chciałabym spróbować swoich sił przed kamerą – mówi Małgosia Pelak, która od 12 lat występuje na deskach Młodzieżowego Domu Kultury w Lubinie.

Radek Chruściński również znalazł Michała za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Chętnie się zgłosiłem. Jeszcze nie występowałem przed kamerą, ale brałem udział w pokazie mody. Widzę, że to wartościowy projekt i chciałem mieć w nim swój udział – mówi Radek.

Młodym lubinianom będzie pomagał starszy kolega po fachu – Marek Kret ze Studio Marcos. W razie potrzeby wspomoże nastolatków swoim doświadczeniem lub sprzętem, choć jak sam mówi – widzi w nich potencjał i wierzy w dobre efekty ich samodzielnej pracy.

Premiera filmu przewidziana jest na lipiec tego roku. Jeśli któryś z Czytelników chciałby wesprzeć finansowo młodych twórców, może to zrobić TUTAJ. Zainteresowani znajdą tu również szczegółowe informacje o całym projekcie. Zbiórka potrwa do końca marca.

Więcej informacji, aktualności i postępy można na bieżąco śledzić na stronie projektu Cadas.

Fot. redakcja/projekt Cadas


POWIĄZANE ARTYKUŁY