Najczęściej szarżują i źle parkują

19

Podczas dwóch lat funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, mieszkańcy powiatu lubińskiego zgłosili już ponad dwa tysiące różnych zdarzeń. Bywały żarty, ale większość zgłoszeń została potwierdzona przez tutejszą policję.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństw wystartowała w październiku 2016 roku. Powstała po to, aby mieszkańcy czuli się bezpieczniej i sami dzielili się z policją swoimi obserwacjami. Jeśli znają miejsca, ich zdaniem niebezpieczne lub widzą groźną sytuację – powinni interweniować. Do tego celu, powstały specjalny portal i aplikacja, aby ludzie mogli to robić anonimowo.

Dotychczas odnotowano ponad dwa tysiące zgłoszeń, z czego ponad połowa została potwierdzona.

– Mieszkańcy powiatu lubińskiego aktywnie współpracują z policją. Ponad połowa zgłaszanych zdarzeń, dotyczyła ruchu drogowego. Mieszkańcy najczęściej skarżą się na nieprawidłowe parkowanie i przekraczanie prędkości – mówi aspirant sztabowy Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej komendy.

Na 679 zgłoszeń nieprawidłowego parkowania policja potwierdziła prawie 60 procent. W przypadku przekraczania prędkości, na 437 zgłoszeń potwierdzono 71 procent.

– Bardzo często docierają też do nas informacje o spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych – tłumaczy Serafin.

Na 633 zgłoszenia policja potwierdziła 41 procent.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest dostępna jako interaktywna strona oraz aplikacja na telefon. Jak przekonuje rzeczniczka lubińskiej policji – wszystko idzie z duchem czasu. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu, a samo korzystanie z mapy jest bardzo proste.

– Pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdziemy w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu możemy mieć ją zawsze przy sobie – mówi.

Za pomocą strony lub aplikacji można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w regionie i nie tylko. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów.

– Dzięki temu narzędziu policjanci są w tych miejscach, gdzie oczekują ich mieszkańcy. Jesteśmy tam, gdzie jesteśmy potrzebni i na pewno to poprawia bezpieczeństwo – podsumowuje policjantka.

Strona internetowa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY