Nagrodzeni za pomoc bezrobotnym

240

Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie znalazł się w gronie urzędów wyróżnionych przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wyróżnienie trafiło do Lubina drugi rok z rzędu.

Z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, dyrektor PUP w Lubinie Wioletta Jagielska odebrała z rąk Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyróżnienie za prowadzenie skutecznych działań aktywizujących osoby bezrobotne w województwie dolnośląskim. Co roku nagradzane są te urzędy, które uplasowały się w czołówce ministerialnego rankingu. Z każdego województwa wybrano pięć placówek, w tym także nasz PUP.

– Nasz rynek jest intensywny, chłonny, bogaty w pracodawców, którzy w bardzo dużym stopniu korzystają z naszych środków przy tworzeniu miejsc pracy, staży czy szkoleń. Cieszymy się, że nasze działania zostały ocenione jako efektywne, skuteczne, zwłaszcza, że takie wyróżnienie przyznano nam także w ubiegłym roku – mówi Wioletta Jagielska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie.

Sukces PUP dowodzi, że lokalny rynek pracy to nie tylko kopalnia.

– W pewnym sensie KGHM nakręca koniunkturę. Pracownicy zarabiają nieco więcej, więc i więcej wydają, tworzą się tym samym miejsca u innych pracodawców. Panie, które z naszych dotacji otwierają salony fryzjerskie czy kosmetyczne, wiedzą, że znajdą na rynku klientów, że te usługi cały czas mają zbycie – wyjaśnia Jagielska.

Ale taki sukces ma też ciemniejszą stronę.

– Ministerstwo uznając, że potrzeby naszego rynku pracy są mniejsze, przyznało urzędowi mniej pieniędzy na tegoroczną działalność, więc teraz wyzwaniem będzie przetrwać z tymi środkami, które otrzymaliśmy. Ruszyliśmy z programem staży, są to ciekawe stanowiska u ciekawych pracodawców. Kontynuujemy też unijny program dla osób młodych. Jak tylko pojawi się szansa na dodatkowe środki, będziemy o nie wnioskować – zapewnia dyrektor Jagielska.

Ze względu na fakt, iż środki Funduszu Pracy na aktywizację osób bezrobotnych są o 60% niższe, urząd rozpatrując wnioski i kierując osoby bezrobotne na poszczególne formy wsparcia, będzie kładł szczególny nacisk na efektywność zatrudnieniową po ich zakończeniu, w tym w szczególności po stażach oraz szkoleniach zawodowych. Pracodawcy na bieżąco mogą składać wnioski na staże, szkolenia, prace interwencyjne, refundacje wynagrodzeń osób po 50. roku życia. Osoby młode, do 30. roku życia, mogą się ubiegać o przyznanie bonu stażowego, szkoleniowego, na zasiedlenie lub zatrudnieniowego. Więcej informacji na stronie urzędu – TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY