Na starych pocztówkach

485

Jak co tydzień sięgamy do starych pocztówek z naszego regionu. Tym razem pokazujemy nie tylko Lubin sprzed lat, ale i Ścinawę. Życzymy miłego oglądania.

Pocztówki i opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Hotel Kosmos w Lubinie

Najsłynniejszy i przez długie lata jedyny lubiński hotel, położony był przy ul. Odrodzenia w sąsiedztwie dworca kolejowego. W latach 80. i 90. w hotelowej restauracji odbywały się słynne dancingi.

Pocztówka z końca lat siedemdziesiątych XX w.

ul. Tysiąclecia w Lubinie – Breitestrasse (Szeroka)

Pocztówka z ulicą Szeroką w roli głównej. Dzisiaj prezentujemy troszkę inne ujęcie obecnej ulicy Tysiąclecia z 1939 roku. W głębi widoczny budynek dzisiejszego BGŻ BNP Paribas.

Ścinawa (Steinau) – Ośrodek Alzheimerowski

Prezentowana pocztówka przedstawia szpital Bethanien, który znajduje się przy dawnej ul. Pocztowej (Poststraβe), a obecnej Jana Pawła II. Obiekt został oddany do użytku w roku 1866 i do roku 1945 pełnił funkcję szpitala. Szpital był prowadzony przez Diakonię – ewangelicką organizację dobroczynną.

W czasie walk w styczniu 1945 roku budynek został mocno uszkodzony, stracił m.in. spadziste zadaszenie, którego później nie odtworzono. Po remoncie w roku 1950 utworzono tu dom dziecka, który zamknięto w roku 1999. W 2001 powiat lubiński przekazał budynek Akademii Medycznej we Wrocławiu. Władze uczelni postanowiły zorganizować w tym miejscu Ośrodek Badawczo-Naukowo-Dydaktyczny Chorób Otępiennych, tzw. Ośrodek Alzheimerowski im. Księdza Henryka Kardynała Gulbinowicza.

Ścinawa – budynek starostwa

Na pocztówce nieistniejący już budynek dawnego starostwa w Ścinawie, który znajdował się przy dzisiejszej ul. Jana Pawła II.

Przed wojną mieściła się w nim żeńska Okręgowa Szkoła Służby Pracy Rzeszy nr 3. (Bezirksschule 3 des RAD (Reichsarbeitsdienst) dla przyszłej kadry tej organizacji. Była to masowa organizacja przystosowania obywatelskiego i wojskowego młodzieży w III Rzeszy, która w trakcie II wojny światowej wykonywała funkcje pomocnicze wobec Wehrmachtu. Celem organizacji było kształtowanie postaw młodzieży wobec państwa poprzez pracę.

Początkowo do organizacji wstępowali ochotnicy. 26 czerwca 1935 wprowadzono w III Rzeszy zarządzenie o obowiązku sześciomiesięcznej pracy na rzecz państwa, a obowiązek miał być wypełniony poprzez pracę w Reichsarbeitsdienst. Zarządzeniu temu podlegali mężczyźni w wieku od 18 do 25 lat, a od 4 września 1939 r. także kobiety. Jej członkowie przez 6 miesięcy świadczyli pracę na rzecz państwa w różnych dziedzinach życia gospodarczego: budowa dróg, karczowanie lasów, melioracja, prace polowe, opiekunki w przedszkolach i żłobkach etc.


POWIĄZANE ARTYKUŁY