Monitoring się sprawdza – odzyskali auto, zatrzymali złodzieja

Skradzione auto wróciło do właściciela. Podobnych przypadków było już znacznie więcej. W mieście od jakiegoś czasu działa nowy system monitoringu. I choć wciąż jest jeszcze w fazie testowej, już teraz udowadnia swoją skuteczność.

Montaż kamer w ramach nowoczesnego systemu monitoringu urząd miejski rozpoczął już w ubiegłym roku. Początkowo było ich kilkanaście, dziś jest 140, a docelowo ma być 200. Choć wciąż jest w fazie testowej, to mieszkańcy już od dawna mogą oglądać obraz na żywo w internecie.

Po kilku miesiącach użytkowania, już wiadomo, że system się sprawdza. Jest pomocny zarówno dla policji, jak i dla mieszkańców. – W porównaniu do poprzedniej generacji, nowe kamery mają możliwości, które zaskakują przestępców – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prasowy prezydenta Lubina. – W ostatnim czasie zatrzymano na przykład osobę poszukiwaną przez policję. Po wprowadzeniu do systemu wizerunku mężczyzny, system wskazał, gdzie i kiedy poszukiwany się pojawia. Na tej podstawie policja dokonała jego zatrzymania. Innym przykładem jest niedawne odnalezienie skradzionego pojazdu – wylicza.

Poprzednia generacja kamer działała na zasadzie obserwacji monitorów przez obsługę. Ten system jest bezobsługowy. – Teraz po zarejestrowaniu zdarzenia, program sam podejmuje decyzję czy nastąpiło zagrożenie, czy nie. Na tej podstawie nadzorujący otrzymuje powiadomienie. Przykładowa sytuacja, która była testowana na terenie miasta: podstawiona osoba pozostawiała w różnych miejscach w Lubinie pakunek. System wykrywał zdarzenie jako wymagające sprawdzenia i wszczynał alarm – opowiada rzecznik.

Co więcej, system działa też w nocy, gdyż kamery mają własny system oświetlania kontrolowanych miejsc w paśmie niewidzialnym dla ludzkich oczu.

Po zakończeniu montażu wszystkich kamer, w Lubinie będzie ponad 200 miejsc objętych systemem monitoringu.

– Przygotowujemy dla lubinian film, który pokaże możliwości monitoringu, jak również będzie instruktażem pokazującym co zrobić i gdzie się udać, jeśli nasze mienie zostanie uszkodzone lub skradzione, a znajdowało się pod nadzorem kamer. Będzie on emitowany w TV Regionalnej.pl oraz dostępny na stronie www.lubin.pl – dodaje na koniec rzecznik.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Janushhhh
Janushhhh
10 miesięcy 5 dni temu

Najlepszy monitoring to mam na Sokolej moja somsiadka Zdzisia stara wredna larwa ;(

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy 5 dni temu

Ja nie z Sokolej ale znam ten ból 😉

Nobody
Nobody
10 miesięcy 7 dni temu
Napisze raz jeszcze do wszystkich mówiących o inwigilacji z kamer bo mój wpis został usunięty…. Inwigilacje to macie już od wprowadzenia kart płatniczych które mają w sobie chip RFID, za pomocą którego monitorowane są Twoje wpłaty wypłaty, zakupy, to gdzie się obecnie znajdujesz i na co wydajesz, twój gust konsumencki. Gorzej jest z telefonami bo za pomocą nie tylko chipa ale i systemu Android czy Windows itp. za darmo przekazujesz korporacjom swoje prywatne życie a że z nim wszędzie jesteś jest twoim prywatnym przyjacielem lokalizatorem itp. (obecnie wprowadzane są telef. z wbudowana baterią i chipem RFID, jeszcze można kupić telefon… Czytaj więcej »
gość
gość
10 miesięcy 7 dni temu

W Parku Wroclawskim też potrzebny monitoring i nagłosnienie. Skoro nikt nie patroluje parku, to ktoś powinien zza pulpitu go kontrolowac i dyscyplinować ludzi, którzy łamią Regulamin. Niestety tak się dzieje , mimo uwag. Polak potrafi nie tylko budowaćc, ale też niszczyć.

jezz
jezz
10 miesięcy 7 dni temu

Ciekawe jak ten nasz monitoring został przygotowany do „RODO”???

Stefan
Stefan
10 miesięcy 7 dni temu

Komu i do czego potrzebna nagonka na monitoring??? ja nie mam niczego do ukrycia – nad moją głową nawet dron z kamerą może przez 24 godziny latać. Jeśli komuś to przeszkadza to w Pieszkowie 3 domy są do kupienia po superatrakcyjnej cenie.

Kazio
Kazio
10 miesięcy 7 dni temu

Stefan, byłem, oglądałem i powiem, po pierwsze- jedzie obornikiem na cały chutor aż w nosie kręci, rozumiem, że to taka wasza „strefa klimatyczna” po drugie cena za te „domy” nie powala…a odnośnie kamer- nie wieszają więcej….

~~oxs
~~oxs
10 miesięcy 7 dni temu

Rzetelne dziennikarstwo polega na tym, że podaje się ilość odzyskanych aut dzięki monitoringowi, na tle ilości kradzieży (nawet tych zarejestrowanych bezpośrednio lub pośrednio przez monitoring). Gwarantuję wam, że wypada to dramatycznie blado. Kamer jest zbyt mało, a jakość nie powala. Myślę, że odtrąbiony sukces to złapani amatorzy.

MCK
MCK
10 miesięcy 7 dni temu

jak w Seksmisji. za dużo już tych kamer, tak jak inni piszą, całodobowa inwigilacja!!

wnerwiony
wnerwiony
10 miesięcy 7 dni temu

Permanentna inwigilacja. Ruszyć się z domu nie można, żeby monitoring tego nie odnotował.

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy 7 dni temu

I tak pod pozorem bezpieczeństwa wkracza totalna inwigilacja..

Gargamel
Gargamel
10 miesięcy 7 dni temu

Jakieś konkrety z tym autem, gdzie skąd i kiedy to ukradli? Czy tylko taki PR pod publikę, jaki to fajny ten monitoring…

Manio
Manio
10 miesięcy 8 dni temu

Proszę też o zamontowanie na szczycie budynku przy Kilińskiego 23 aby było widać parking przy bloku ponieważ już mamy dość uszkodzonych samochodów to co tam się dzieje to dżungla

Albert
Albert
10 miesięcy 8 dni temu

A co to koncert życzeń ? Masz człowieku pecha mieszkasz na melinie toc twój problem,że ci auto uszkadzają 🙂

Lukasz
Lukasz
10 miesięcy 8 dni temu

Inaczej bedziesz spiewal jak na Ciebie przyjdzie kolej

Albert
Albert
10 miesięcy 8 dni temu

Do mnie ? Kolego nie ma szans moja posesja jest dobrze strzeżona.

marek
marek
10 miesięcy 8 dni temu

Prozba jest do operatora kamer ,prosze skierowac leko kamere przyMOPSIEzeby było widacsamochody na parkingu przy boisku ,Tak jak było zpoczątku .było widac i boisko i parking,bardzo o to prosimy mieszkancyokoliczni tego parkingu.

Korund
Korund
10 miesięcy 8 dni temu

A ja trochę z innej beczki. Ja wiem że Pisu nie trawicie i walicie w nich na każdym kroku. To jasne. Ale skoro piszecie na portalu o jakiejś antypisowskiej instalacji Głomba, która gościła w Lubinie, skoro piszecie o waszym ulubionym generale – polityku w Lubinie, to minimum dziennikarskiej rzetelnosci wymaga, aby o wizycie europosła wspomnieć. Ależ wy musicie się bać. Cisza medialna, zabranie możliwości oceny komentarzy. Bananowe republiki mogą się od Was uczyć

Lukasz
Lukasz
10 miesięcy 8 dni temu

Widocznie slowa Zawadki sa tyle warte co zeszloroczny snieg. Niech dzwoni do jakiegos „kolesia”, robi „rozpierduche” i wywozi to gowno. Najlepiej pod swoj dom

Zenek
Zenek
10 miesięcy 8 dni temu

No i bardzo dobrze.Kto nie ma nic do ukrycia, to się nie boi choćby nawet było 1000 kamer.

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy 5 dni temu

Jak nie masz nic do ukrycia to po co slipy nosisz ?

Riki
Riki
10 miesięcy 8 dni temu

To jest chore 200 kamer w tak małym mieście i ludzie daja sobie wmówić,że to dla ich bezpieczeństwa.

Maniek
Maniek
10 miesięcy 8 dni temu

W wielu krajach to się sprawdza i system jest połączony z wszystkimi miastami, więc uważam iż to dobry pomysł i inwestycja jestem za tym by było ich wiecej

Slave
Slave
10 miesięcy 8 dni temu

Ciekawe kiedy wszczepią nam chipy

Rigcz
Rigcz
10 miesięcy 8 dni temu

Orwell.

wpDiscuz