Młodzi widzą historię zupełnie inaczej

114

Stare zdjęcia, zarchiwizowane legitymacje członkowskie, karty repatriacyjne rodzin ze Wschodu – do takich materiałów dotarli dociekliwi uczniowie I LO w Lubinie. Zakończył się konkurs literacko-historyczny, przybliżający historię naszego regionu.

Jerzy Tenerowicz, były pracownik KGHM, z okazji jubileuszu Polskiej Miedzi, wydał publikację swoich wierszy. Dzieło ukazało się pod patronatem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Autor opisał wierszem kolejne dekady rozwoju KGHM, lata 1957-2017.

Dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie poprosiła uczniów, aby puste karki między wierszami uzupełnili historią swoich rodzin. Na przebiegiem konkursu czuwał nauczyciel historii w I LO Mirosław Przygoda.

– Realizacja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania, jesteśmy zachwyceni walorami estetycznymi i merytorycznymi. Uczniowie włożyli wiele wysiłku i pracy, by stworzyć tak bogaty materiał – mówi inicjatorka konkursu Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor CK Muza.

– Konkurs „Historia naszego miedziowego świata 1957-2017”, skłania młodzież do kontaktu z seniorami. Młodzi ludzie widzą historię zupełnie inaczej. Naszym celem było przekonać uczniów, że warto się zainteresować, porozmawiać, poczytać, a historię rodziny przelać na papier. To niesamowita podróż. Historia nie umiera, ona żyje cały czas – powiedział Paweł Markowski, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa w Lubinie.

Jury doceniło zmagania wszystkich uczniów, jednak ta jedna, konkreta praca wywarła szczególne wrażenie. Uczennica na potrzeby konkursu stworzyła małą powieść. Laureatka, 17-letnia Maria Kowalczyk, nie kryła zdziwienia. – Nie spodziewałam się absolutnie. Chciałam pokopać w historii mojej rodziny, zrobiłam to bardzo dyskretnie. Zamiłowanie do tego typu projektów wyniosłam z gimnazjum. Opisałam historię mojej rodziny jeszcze przed tym, gdy przyjechali do Lubina, a kopalnia i miedź stanowiły jedynie tło.

 – Mam bogatą historię rodzinną. Dużo informacji zaczerpnąłem od mojego dziadka, który jest ogromnym źródłem wiedzy. Szkoda by było tego nie wykorzystać. To była super przygoda, dużo mnie nauczyła i jeszcze bardziej zbliżyła do rodziny, która jest przecież najważniejsza – podsumował uczestnik konkursu, uczeń I LO – Maciej Rapa.

W zmaganiach wzięło udział ponad 30 uczniów. Wśród upominków dla zwycięzców znalazły się m.in. lampki górnicze – symbol naszego regionu. Zwieńczeniem uroczystości był występ artystyczny młodzieży.


POWIĄZANE ARTYKUŁY