Mistrzowska technika w KGHM

44

Cztery rozwiązania technologiczne, stosowane przez Polską Miedź, zdobyły laury w konkursie Mistrza Techniki Zagłębia Miedziowego, organizowanym przez Radę Federacji SNT NOT Zagłębia Miedziowego.

Mistrzem Techniki roku 2016 został sam KGHM za rozwiązane „System monitoringu ładunku chlorków i siarczanów zawartych w wodach kopalnianych, pochodzących z odwodnienia kopalń KGHM Polska Miedź S.A.” oraz Zakłady Górnicze Polkowice-Sieroszowice za rozwiązanie „Maszyna wielozadaniowa typu ŁS-2 WIG – wraz z układem roboczym przeznaczonym do czyszczenia spod przenośników taśmowych”.

Tytułem Wicemistrza Techniki zostało nagrodzone rozwiązanie „Numeryczny model hydrogeologiczny 3D w strefie oddziaływania obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych Żelazny Most” przygotowane przez Zakład Hydrotechniczny. Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Zakładowi Wzbogacania Rud za rozwiązanie „Poprawa bezpieczeństwa pracy w oddziale młynowni O/ZWR poprzez zastosowanie urządzenia do automatycznego załadunku i rozładunku prętów do młynów – UPM”.

Zwycięskie projekty są wdrażane w KGHM, ale mogą mieć też zastosowanie w innych gałęziach przemysłu.

System monitoringu ładunków zanieczyszczeń pobieranych z wodami wprowadzanymi do procesów technologicznych jest wykorzystywany w OUOW (Żelazny Most). Zamontowanie urządzeń pomiarowych: stacji poboru próbek i przepływomierzy, spowodowało zmniejszenie opłaty za zrzut wód nadosadowych do Odry o ponad 11 mln zł. w skali jednego roku. System pozwala też, z wielką dokładnością, dokonywać pomiarów ilościowych i jakościowych wód wypompowywanych z górotworu. Dane te są wykorzystywane na bieżąco w technologii przez oddziały górnicze i zakłady wzbogacania rud.

Nagrodzona laurem Mistrza Techniki maszyna wielozadaniowa usprawnia czyszczenie tras przenośników taśmowych (ZG Polkowice-Sieroszowice ma ich ponad 70 km). Jej główną zaletą są małe gabaryty, umożliwia więc pracę w trudno dostępnych miejscach. Maszyna posiada wielokierunkowy wysięgnik do wygarniania urobku, jest też przydatna do montażu i demontażu przenośników. Jej zastosowanie pozwala zwiększyć efektywność, poprawia też bezpieczeństwo pracowników i zmniejsza ilość osób pracujących w trudnych warunkach mikroklimatycznych.

Na tytuł Wicemistrza Techniki zasłużył model hydrogeologiczny, przy użyciu którego wykonano szereg prognoz dla potrzeb rozbudowy obiektu Żelazny Most powyżej rzędnej 180 m n.p.m. Model hydrogeologiczny obiektu Żelazny Most jest narzędziem wykorzystywanym w monitoringu jego oddziaływania na wody podziemne i powierzchniowe oraz do wykonywania prognoz z uwzględnieniem modelowania zabezpieczeń technicznych dla ograniczenia oddziaływania.

Wyróżnione urządzenie UPM, wykorzystywane w ZWR, zmieniło sposób operowania prętami do młynów. Dzięki jego zastosowaniu w znacznym stopniu ograniczono ciężkie i niebezpieczne prace ludzi wewnątrz młyna oraz skróciło procesy obsługowe.

Nagrodzone zostały także dwie spółki z grupy KGHM: Wicemistrzem Techniki została Inova Centrum Innowacji Technicznych sp. z o.o. a wyróżnieniem uhonorowano KGHM Zanam.

Nagrody wręczono podczas niedawnych obchodów Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego w Legnicy. Najlepsze rozwiązania zostaną zgłoszone do Ogólnopolskiego Konkursu Mistrza Techniki FSNT-NOT.

źródło: KGHM


POWIĄZANE ARTYKUŁY