Mieszkańcy nie wiedzą, kto musi płacić

Co jest szyldem, a co reklamą? W mieście zrobiło się spore zamieszanie, bo do lubinian zaczynają docierać informacje, że muszą płacić za szyldy reklamowe. A w ostateczności w ogóle je usunąć. – Nic nie wiedziałyśmy. Gdyby nie radna, która do nas przychodzi, nie miałybyśmy pojęcia, że musimy za coś płacić. Dlaczego nikt nas nie informuje, dlaczego nie dostałyśmy żadnego pisma​? Co możemy, a co musimy? – pytają Wioletta Cedro i Małgorzata Reguła które prowadzą swoje małe biznesy na Ustroniu.

Od lewej: Małgorzata Reguła i Wioletta Cedro

Tzw. uchwałę krajobrazową radni przyjęli w połowie czerwca. Towarzyszy jej wprowadzenie w Lubinie opłaty reklamowej, która obejmuje wszystkie nośniki reklamowe. Główny cel uchwały to uporządkowanie chaosu w reklamach i billboardach w mieście, a co za tym idzie, poprawa estetyki Lubina. Rzecz w tym, że mieszkańcy nie wiedzą o tym, że muszą coś płacić. Zgłasza się do mnie coraz więcej osób, które przypadkowo dowiadują się o wejściu w życie tej uchwały. O tym, że nie mogą stosować żadnych reklam na szybach i że muszą wypełnić stosowne deklaracje, złożyć je w urzędzie i płacić – mówi radna Maria Szydłowska.

Wioletta Cedro prowadzi na Ustroniu IV swój mały biznes – świadczy usługi fryzjerskie i krawieckie. – O tym, że reklamy nie mogą wisieć na oknach, dowiedziałam się wczoraj. Nie wiem dlaczego i komu one przeszkadzają? Uważam, że moja reklama jest ładna i estetyczna, dzięki niej ludzie wiedzą, jakie usługi tutaj świadczymy. Ta reklama pełni też funkcję rolety, osłania nas przed słońcem, a nasze klientki przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów – tłumaczy kobieta.

Z krawiectwem sąsiaduje sklep ABC. Prowadzi go Małgorzata Reguła. Jej szyby także są oklejone, w czym właścicielka nie widzi nic złego.

– Ja sobie nie wyobrażam, że teraz trzeba będzie te reklamy zrywać i montować coś nowego. To kosztowało mnie 2 tys. zł, kto mi zwróci te pieniądze – pyta lubinianka. – Te reklamy są ładne, estetyczne i przyciągają klienta, a mnie i mój towar chronią przed słońcem. Słońce uszkadzają nie tylko opakowania towaru, który blednie, ale powodują też, że produkty szybciej się psują – dodaje.

 

Zdaniem radnej Szydłowskiej należy zmienić treść uchwały, by dopasować ją do warunków panujących w Lubinie. Radna planuje złożenie interpelacji w tej sprawie.

– Trzeba coś zrobić, żeby tę uchwałę zmienić i pozwolić umieszczać mieszkańcom np. na reklamy na szybach. Nie jestem za tym, żeby montować szyldy na nowych elewacjach budynków. To 15-centymetrowy styropian, siatka, gładź i puc, które nie utrzymają tych konstrukcji. A jeżeli wbijemy długie, 30-cm gwoździe, to znowu zniszczymy całą elewację. To też nie jest rozwiązanie – tłumaczy radna. – Do końca września przedsiębiorcy muszą składać stosowne deklaracje i już zacząć płacić za reklamy. A koszty nie są wcale małe. To jest 2,45 zł od sztuki plus 0,20 groszy za każdy metr kwadratowy. Jeśli reklama jest większa lub jest ich więcej, to miesięcznie możemy płacić nawet 180 zł. W efekcie usługi podrożeją, zapotrzebowanie się zmniejszy i te małe zakłady będą zamykane – uważa Maria Szydłowska.

W tej sprawie pojawia się mnóstwo pytań, stawianych przez mieszkańców – kto powinien płacić? Co jest szyldem, a co reklamą? Czy jeśli tylko informujemy o usługach, jakie świadczymy, to możemy okleić szyby? A jeśli dołożymy do tego jeszcze jakieś hasła i obrazki, to już nie możemy?

Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina zapewnia, że na wszystkie pytania odpowiedzą urzędnicy, którzy pomogą też wypełnić deklaracje.

– W Lubinie jest dużo pytań, ale nasi urzędnicy służą tutaj pomocą. Od września płacimy już za wszystkie reklamy, które mamy. Szczegóły znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, ale można też przyjść do urzędu i zapytać – zapewnia Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina. – Mamy rok na dostosowanie miasta do uchwały, którą podjęli radni. To radni zdecydowali jak ma wyglądać w mieście kwestia reklam i billboardów czy przyczepek reklamowych, które teraz tak naprawdę znikną. Lubin nie jest tutaj wyjątkiem. Wyznacznikiem jest ustawa krajobrazowa, która obowiązuje w całym kraju – dodaje.

Szczegóły na temat uchwały można znaleźć TUTAJ (trzy ostatnie linki).

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

17 komentarzy do "Mieszkańcy nie wiedzą, kto musi płacić"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Dlaczego?
Gość
Dlaczego?
11 miesięcy 5 dni temu

Czy pani Szydłowska głosowała za przyjęciem tej uchwały a teraz jest jej przeciwna? Nie rozumiem. Z czego wynika ten chaos?

PRZEDSIEBIORCA
Gość
PRZEDSIEBIORCA
11 miesięcy 7 dni temu

W JAKIM MIESCIE ZYJEMY I MAMY BINESY ZEBY NIE MOZNA BYŁO WE WLASNYM OKNIE REKLAMY WYWIESIC TO ZWYKLE NISZCZENIE PRZEDSIEBIORCOW Z CZYICH PIENIEDZY SIE UTRZYMUJECIE ZA CZYJE PIEBIADZ DU…Y PASIECIE Z NASZYCH PODATKOW I JESZCZE NAZUCACIE NAM SWOJE FANABERIE TO JEST OGRANICZANIE SWOBODY ZYCIA I PROWADZENIA BIZNESU

Mayki
Gość
Mayki
11 miesięcy 10 dni temu

raczej niestety nie wiedziała nad czym głosuje jak zapewne większość z pozostałych decydentów – oni wykonują jedynie polecania z pałacu namiestnikowskiego – wiec po co czytać co tam przygotowano

melchior
Gość
melchior
11 miesięcy 10 dni temu

A Pani Maria to jak głosowała bo wydaje się że ZA przyjęciem uchwały. To po co bije teraz pianę?
A może zagłosowała ZA niewiedząc co głosuje? Wychodzi, że Radna czytać ze zrozumieniem nie potrafi a później ma problem.

Olki
Gość
Olki
11 miesięcy 10 dni temu

Oddycham tym super powietrzem zastanawiam się komu by za to zapłacić? A może inaczej może ktoś mi za to zapłaci że zechciałam wdychać ten smród? Zastanawiam się nad złożeniem pozwu!

Maria
Gość
Maria
11 miesięcy 10 dni temu

Młodzi powinni brać udział w wyborach w sposób bierny i czynny, a nie przespać dzień wyborów. Rady gmin i powiatów to są samorządy, które nie powinny być upolitycznione i skazane na wytyczne z instancji partyjnych. Z wysokości Warszawy nie widać gdzie należy wyremontować drogi, chodniki, itp

Magda
Gość
Magda
11 miesięcy 10 dni temu

Ta krawcowa jest beznadziejna także nawet nie jest mi szkoda że będzie musiała płacić za swoją reklame. Szyła mi płaszcz – po 4 miesiącach zabrałam od niej materiał – nietknięty! A miałam wcześniej 4 terminy przymiarek…

Mobys
Gość
Mobys
11 miesięcy 11 dni temu

Po cichu RADNI przeglosowali nowy podatek mieszkancom bez konsultacji. Nikt z przedsiebiorcami z urzedu nie rozmawial. O Zadnej akcji informacyjnej nie ma mowy. Czas skonczyc z takim traktowaniem Mieszkancow. Nie bedziemy placic za nieudane decyzje obecnej wladzy. Woda w gore po cichu, oplaty za reklame tez ciekawe jakie jeszcze czekaja nas rewelacje. Chyba trzeba zaczac patrzec im na rece

Maria
Gość
Maria
11 miesięcy 11 dni temu

Wybory będą za 15 miesięcy. Jest sprawa trzeba się nad nią pochylić, jak nad każdą inną bez względu na czas przed, czy też po wyborach. Nagranie nie było z mojej inicjatywy..

JA
Gość
JA
11 miesięcy 11 dni temu

a co z reklamami na samochodach dowalic po 1000zl

goya
Gość
goya
11 miesięcy 11 dni temu

Przepraszam, ale czegoś tu nie rozumiem- czy Pani Szydłowska nie jest Radną Miejską i czy nie głosowała za przyjęciem przywoływanej uchwały? Nie bardzo rozumiem o co chodzi w wypowiedzi,,Trzeba coś zrobić, żeby tę uchwałę zmienić i pozwolić umieszczać mieszkańcom np. na reklamy na szybach….czy nie można było o tym pomyśleć przed sesją???”.

Kafel
Gość
Kafel
11 miesięcy 11 dni temu

Szanowni Państwo płacę już podatek od nieruchomości, od gruntu na którym jest posadowiona i jeszcze mam płacić od szyb, ścian, dachu itd .Bezprawie w świetle prawa. Ktoś kiedyś w Lubinie powiedział : Głupiego prawa przestrzegać nie będę. Weżmy z niego przykład.

p. CzesianrDm8
Gość
p. CzesianrDm8
11 miesięcy 11 dni temu

a może szanowny portal wyjaśni, kto i za co w końcu musi płacić? a nie tylko pitu pitu, że wszystkiego dowiemy się w urzędzie…

Sedd
Gość
Sedd
11 miesięcy 11 dni temu

Pani Szydłowska wnuki pilnować. Jest Pani starą babcią. Do polityki młodych a nie stare babcie.

mikroprzedsiebiorca
Gość
mikroprzedsiebiorca
11 miesięcy 11 dni temu
A tak wszyscy się cieszyli, że znikną billboady. A tu każdy z nas Nawet „kowalski” który chce sprzedać mieszkanie i chce wywiesić sobie informację na balustradzie czy oknie – będzie musiał złożyć deklarację i zapłacić za nią podatek do urzędu, no chyba ze mieszka w centrum to jemu jest to zabronione!. Każdy mikro przedsiębiorca nie będzie mógł się reklamować bo Go po prostu nie będzie stać! Koszta wychodzą miedzy 100 – 1500 zł. miesięcznie ??!! A Po ściągnięciu reklam, kasetonów, tablic na pewno ESTETYKA MIASTA zyska na tym – Te piękne dziury będziemy oglądać na każdym budynku. Chociaż żadna dziura… Czytaj więcej »
MarcinRadecki
Gość
MarcinRadecki
11 miesięcy 11 dni temu

Szydłowska wybory idą ? Gdzie byłaś ostatnie 4 lata ? Ludzie nie dajcie się manipulować.

Krzysztof
Gość
Krzysztof
11 miesięcy 11 dni temu

Witam…pani radna sama nie wie co przegłosowała a teraz pomaga mieszkańcom…trzeba czytać uchwałę a nie rączkę w górę…

wpDiscuz