MCZ zbada za darmo

911

– Rak jelita grubego rozwija się powoli, więc można go wykryć na bardzo wczesnym etapie lub nawet uniknąć zachorowania – doktor Joanna Pelak z Miedziowego Centrum Zdrowia zachęca do bezpłatnych badań profilaktycznych. Dzięki ministerialnym oraz unijnym pieniądzom, szpital wykona dodatkowo kilka tysięcy kolonoskopii.

Rak jelita grubego uznawany jest za jeden z najbardziej podstępnych nowotworów, bo przez długi czas nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Zanim choroba zaatakuje ostro jelita, może minąć nawet dziesięć lat. Rak jelita grubego jest drugim, po raku piersi u kobiet i po raku płuc u mężczyzn, najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku zapada na niego 18 tys. Polaków, z czego ponad 11 tys. umiera.

Medycyna dysponuje dziś metodami, które pozwalają szybko zdiagnozować nieprawidłowości w obrębie jelita grubego. I możemy z nich skorzystać za darmo. W Miedziowym Centrum Zdrowia, w ramach normalnej działalności, diagnostyki i profilaktyki, wykonywanych jest codziennie około 30 kolonoskopii. Teraz będzie jeszcze więcej. – Jesteśmy objęci dwoma programami przesiewowymi – od 12 lat z NFZ i 2 lat z Unii Europejskiej. Dzięki temu mamy pieniądze na wykonanie dodatkowych badań – mówi dr Joanna Pelak, gastroenterolog z MCZ.

– Idea badań profilaktycznych jest prosta – wykonujemy je u wszystkich zdrowych, dobrze czujących się osób. W ten sposób możemy wykryć nieprawidłowości we wczesnym etapie, które są całkowicie wyleczalne – tłumaczy lekarz. – Kolonoskopia jest najlepszym badaniem profilaktycznym na całym świecie. To obejrzenie „od środka” całego jelita grubego za pomocą giętkiego, cienkiego instrumentu, wyposażonego w kamerę, wprowadzanego przez odbyt – dodaje.

Aby skorzystać z darmowego badania, nie trzeba iść do lekarza pierwszego kontaktu, wystarczy zgłosić się do rejestracji MCZ z dowodem osobistym. Tam pacjent będzie poinstruowany jak się przygotować do badania. Pacjent otrzymuje środek przeczyszczający i jest umawiany w dogodnym dla niego terminie. Program profilaktyczny adresowany jest do wszystkich czynnych zawodowo osób, w wieku od 55 do 64 lat, zamieszkujących na terenie Lubina, Legnicy, Głogowa. Osoba przez tydzień powinna stosować lekkostrawną dietę, a dzień przed kolonoskopią przyjąć leki wywołujące biegunkę, aby jelita były czyste.

Ludzie wciąż wzbraniają się przed badaniem, największa przeszkoda to wstyd. Jak tłumaczy lekarz, nie ma się czego obawiać. Badanie do najprzyjemniejszych nie należy, ale jest skuteczne. – Cały personel MCZ dokłada wszelkich starań, aby badanie było jak najmniej przykre, wszystko odbyło się intymnie i bezpiecznie. Pacjent dostaje jednorazowe majtki i ochronę na stopy. Przebiera się komfortowo, za parawanem. Kładzie się na lewym boku i musi ugiąć nogi w kolanach. Następnie wprowadza się rurkę zakończoną kamerą, aby móc obejrzeć jelita od środka. Najczęściej podczas badań usuwane są polipy, czyli niewielkie uwypuklenia i guzki w jelitach, które z wiekiem mogą zezłośliwieć – relacjonuje przebieg badania dr Pelak.

Badanie trwa około kwadransa. – Zawsze podpowiadamy, co robić. Jeśli pacjent odczuwa ból i jest zdenerwowany, podajemy środki przeciwbólowe. Niektórzy w ogóle badania nie pamiętają, czasem usypiają lub są mocno odprężeni. Widzę sens robienia tych badań, bo wykonuję je od kilkunastu lat. Nie raz usunęłam małe ognisko nowotworowe w polipie i pacjent miał spokój – tłumaczy lekarka.

W badania profilaktycznych uczestniczy coraz więcej osób, ale jak podkreślają lekarze, to wciąż zbyt mało.

– Choroba nadal wykrywana jest za późno. Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, czym prędzej powinniśmy się zgłosić do lekarza i wykonać kolonoskopię – wzdęcia, zmiana rytmu wypróżnień, biegunki, bóle brzucha czy krwawienia z odbytu – podsumowuje.

Badanie wykonamy w Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie, piętro 5, pokój nr 515.


POWIĄZANE ARTYKUŁY