Mammobus nie dla lubinianek

82

Zadzwoniła do nas rozczarowana lubinianka. Dostała zaproszenie na bezpłatne badanie piersi w mammobusie. Okazało się jednak, że pojazd nie zatrzyma się w Lubinie. Sprawdziliśmy, gdzie w takim razie mogą się zbadać kobiety z naszego miasta i czy mogą takie badanie wykonać bezpłatnie.

Fot. archiwum portalu

Mobilne mammografy codziennie odwiedzają setki miasteczek i wsi, starając się dotrzeć do jak największej liczby kobiet. Są one częścią programu profilaktycznego, który ma służyć do wczesnego wykrywania raka piersi, co z kolei daje paniom szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Na stronie NFZ regularnie publikowany jest harmonogram postojów busów. Ostatnio wśród miejscowości, gdzie ma przyjechać mammobus, pojawił się również Lubin, a paniom w wieku 50-69 lat mieszkającym w naszym mieście wysłano zaproszenia na bezpłatne badania piersi. Potem okazało się, że pojazd jednak się tu nie zatrzyma.

Jak wyjaśnia firma, która miała postawić w Lubinie mammobus, od pomysłu odstąpiono, a wszystkie panie poinformowano o tym telefonicznie.

– Powód jest prosty: tam gdzie znajdują się jednostki stacjonarne do wykonania mammografii, nie ma potrzeby wysyłania busów. Panie mogą udać się w każdej chwili do odpowiednio wyposażonej placówki. Kobiety z mniejszych miejscowości są poszkodowane i tam wysyłamy auta – informuje firma Geneva Trust Polska.

W Lubinie kobiety mogą się przebadać za darmo w Miedziowym Centrum Zdrowia. Prezes MCZ zapewnia, że nawet od ręki.

– Każda kobieta w wieku 50-69 lat może takie badanie wykonać w MCZ. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym do rejestracji szpitala i cierpliwie poczekać. Pacjentka może być zbadana nawet tego samego dnia. A jeśli pani zależy na konkretnym dniu, wówczas może zarejestrować się z wyprzedzeniem – mówi Piotr Milczanowski, prezes Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie.

Statystyki pokazują, że mimo kampanii uświadamiających, kobiety wciąż nie korzystają z możliwości przebadania piersi. Odsetek kobiet w wieku 50-69 lat, które wykonują mammografię wynosi jedynie 20 procent.

– Mamy wysokiej jakości sprzęt do mammografii, gdzie stosujemy diagnostykę pogłębioną, dwuetapową. Oznacza to, że każda zmiana, która budzi jakiekolwiek wątpliwości, jest dalej kierowana do badania USG. Warto również zaznaczyć, że wykonywanie badania mammograficznego po 50. roku życia nie jest szkodliwe dla pacjentek – dodaje prezes Milczanowski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY