Mają już świadectwa, za kilka dni matura

0

Lada moment zasiądą do matury, ale najpierw muszą odebrać świadectwa. Dla 746 tegorocznych lubińskich maturzystów właśnie zakończył się etap nauki w szkole średniej.

Kasia, Justyna i Angelika

Po kilku latach nauki w szkolnej ławie, dziś otrzymali w końcu upragnione świadectwa. Większość absolwentów z pewnością pójdzie teraz na studia, inni wolą od razu podjąć pracę. Bez względu na to, jakie podejmą dalsze kroki – właśnie zakończyli jeden z ważniejszych etapów w swoim życiu.

Uczniowie ostatnich klas liceów i techników kończą rok szkolny wcześniej niż ich młodsi koledzy, ale jeszcze nie mogą odetchnąć z ulgą. Za kilka dni egzaminy maturalne, a potem najdłuższe wakacje w życiu.

I Liceum Ogólnokształcące w Lubinie opuściło dziś 193 uczniów. Przyszli maturzyści nie kryją, że będą tęsknić za „Kopernikiem”. – Ta szkoła to nie tylko stricte nauka. To cała kultura, która panuje dookoła tej szkoły. Atmosfera jest niepowtarzalna – uważa Ania, jedna z absolwentek.

– Ta szkoła to nie jest pusty gmach. Czuć tutaj świeżość, pomysły i pewien niepowtarzalny rodzaj kultury. Przez trzy lata nie wbijali nam jedynie książek do głowy, ale fundowali całą gamę zajęć wzbogacających. Dni Kultury, wymiany młodzieżowe, wycieczki do Danii. Dużo by wyliczać. Sądzimy, że oferta w innych szkołach nie jest taka urozmaicona jak tutaj – cieszą się Kasia, Justyna i Angelika. – Jesteśmy w czołówce szkół pod względem nauki. Jesteśmy dumne, że mogłyśmy chodzić do tej szkoły – dopowiadają.

W uroczystości wręczenia świadectw wzięli udział uczniowie z rodzicami oraz zaproszeni goście. Prezydent Robert Raczyński był tam jako włodarz miasta, ale też jako ojciec. – Moja najmłodsza córka kończy dzisiaj tę szkołę. Za kilka dni pisze maturę, którą przejmuję się o wiele bardziej niż swoją, pisaną lata temu – powiedział nam prezydent.

Robert Raczyński – prezydent Lubina

Włodarz gratulował dziś maturzystom ukończenia szkoły, a także życzył powodzenia na egzaminach.

– Zobaczycie, że wasze życie dopiero teraz nabierze rozpędu. Przyjaźnie, które tu zawarliście, będziecie kontynuować latami – mówił do nastolatków.

I Liceum Ogólnokształcące osiąga wysokie wyniki z nauce. – Wielu z naszych uczniów może poszczycić się świadectwem z wyróżnieniem. Najwyższa uzyskana w tym roku średnia to 5,89. Klasa maturalna z najlepszymi wynikami ma średnią prawie 5,0, a dokładnie 4,98. Średnia z ocen wszystkich naszych trzecioklasistów to 4,52 – informuje Józef Marciniszyn, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie.

A jakie uczniowie mają plany na przyszłość? Czy myślą już o akademiku i stancji, czy drżą na myśl o egzaminie dojrzałości? – Uczestniczyłam w zajęciach z zakresu ekonomii, które odbywały się w szkole. Temat zaciekawił mnie do tego stopnia, że postanowiłam aplikować na uczelnie ekonomiczne. Myślałam o Poznaniu lub Wrocławiu, ale to jeszcze nic pewnego – mówi Wiktoria, tegoroczna maturzystka.

Niektórzy uczniowie już dokonali wyboru. Jedni będą bliżej rodziców, inni marzą by wyjechać dalej. – Mamy już konkretne plany i kierunki. Politechnika Wrocławska, Szkoła Główna Handlowa i Anglia – opowiadają kolejno Kasia, Justyna i Angelika.

Z myślą o tegorocznych maturzystach zorganizowano pierwszy dzień festiwalu food trucków w lubińskim rynku, który rozpocznie się dziś po południu. Będzie można zjeść, pogadać i potańczyć. Szczególnie maturzystom dedykowana właśnie impreza w stylu hawajskim.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość