Lubiński szpital wprowadził endoprotezoplastykę

46

Od chwili wprowadzenia tego zabiegu w szpitalu Regionalnego Centrum Zdrowia, lubińscy ortopedzi przeprowadzili już ponad 140 implantacji protez bioder i kolan. To jedna z nowszych usług tutejszego szpitala – wykonywana na oddziale urazowo-ortopedycznym od połowy 2015 roku. W całej Polsce w ubiegłym roku wykonano ponad 66,5 tys. endoprotezoplastyk stawowych, w tym najwięcej stawu biodrowego, bo aż 44,6 tys.

szpital 2

Endoprotezoplastyka polega na zastąpieniu zniszczonych chorobą stawów implantami wykonanymi z stopów metali, polietylenu i ceramiki. To operacja ortopedyczna wykonywana w leczeniu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej m.in. stawu biodrowego i kolanowego.

Operacja nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Długotrwały, najczęściej wieloletni proces chorobowy dotyka również inne istotne struktury współpracujące ze stawami, w szczególności układ mięśniowy, czyli mięśnie poruszające kości, wpływa również na zmianę pracy sąsiednich mniej i bardziej odległych stawów, przyczyniając się do ogólnie rozumianej niewydolności narządu ruchu, spadku zdolności do poruszania się, ogólnej wydolności fizycznej, powodując niepełnosprawność, której towarzyszy przewlekły ból.

Dlatego w tym przypadku istotna jest także rehabilitacja. Lubińskie RCZ oprócz przeprowadzenia samego zabiegu pomaga swoim pacjentom w przygotowaniu się do niego z pomocą m.in. fizjoterapeutów.

– Rehabilitacja przed zabiegiem ma na celu likwidację lub zmniejszenie przykurczów w stawach, poprawę siły mięśniowej w operowanej kończynie, jak i w całym organizmie, naukę techniki wykonywania ćwiczeń ruchowych, poprawę koordynacji ruchowej, naukę chodzenia, poprawę postawy ciała, zmniejszenie ryzyka powikłań zatorowo-zakrzepowych i poprawę ogólnej wydolności krążeniowo-oddechowej – informuje Ewa Pogodzińska, rzeczniczka lubińskiego RCZ, należącego do Grupy EMC Szpitale.

Endoprotezoplastyka to jeden z najbardziej poszukiwanych przez pacjentów w naszym kraju zabiegów. Jednak zanim do niego dojdzie, pacjent musi odczekać swoje w kolejce, nawet i kilka lat. Natomiast w tej chwili w lubińskim szpitalu na przeprowadzenie endoprotezoplastyki stawu kolanowego trzeba średnio czekać 48 dni, w tej chwili – według portalu www.kolejki.nfz.gov.pl – w kolejce czekają 32 osoby. Zaś na endoprotezoplastykę stawu biodrowego średni czas oczekiwania wynosi 145 dni.

– Więcej informacji o tym zabiegu w lubińskim szpitalu można zdobyć pod numerem 721 230 470 lub na http://www.emc-sa.pl/nasze-placowki/lubin-regionalne-centrum-zdrowia/specjalizacje/endoprotezoplastyka-stawu-biodrowego – dodaje Pogodzińska.


POWIĄZANE ARTYKUŁY