Lubiński szpital jednym z najlepszych w Polsce

280

Lubiński szpital pod względem bezpieczeństwa jest drugi na Dolnym Śląsku i ósmy w kraju! Miedziowe Centrum Zdrowia kolejny raz znalazło się w czołówce rankingu przygotowanego przez „Rzeczpospolitą” i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Lecznica została też wyróżniona za innowacyjność. – Dla szpitala oznacza to, że to co robimy, robimy dobrze, że nasze ukierunkowanie na bezpieczeństwo pacjenta i komfort leczenia, jest dobre – cieszy się z efektów pracy swojej ekipy prezes MCZ Piotr Milczanowski.

W tym roku, w czternastym już, rankingu „Bezpieczny szpital 2017” wzięły udział 204 placówki. Tyle odpowiedziało na ankietę przesłaną przez Centrum Monitorowania Jakości. Oceniano między innymi: infrastrukturę, opiekę nad pacjentem, jakość, satysfakcję pacjenta i zakażenia szpitalne. Trzeba było odpowiedzieć w sumie na około 200 pytań z 15 obszarów tematycznych.

Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”: „Zdaniem ekspertów CMJ fakt, że szpitale decydują się dobrowolnie poddać drobiazgowej ocenie, jest ważną informacją dla opinii publicznej. Świadczy bowiem o tym, że ich szefowie i pracownicy dokładają starań, by jak najlepiej wypełniać obowiązki”.

Do rankingu, jak zwykle, weszło sto najlepszych szpitali w Polsce, które uzyskały największą liczbę punktów. W tym roku by znaleźć się w zestawieniu rankingowym, szpital musiał mieć co najmniej tyle punktów, co setny szpital „Złotej setki”, czyli 752,88.

Piotr Milczanowski, prezes MCZ z nagrodą za innowacyjność

Lubiński MCZ, którego właścicielem jest KGHM, zdobył 878,76, co dało mu drugie miejsce na liście szpitali w województwie dolnośląskim – zresztą nie pierwszy raz – i ósme w rankingu szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych w Polsce. To mały spadek w porównaniu do poprzedniego roku, kiedy to tutejszy szpital zdobył 886 punktów i był drugi w województwie, a w Polsce siódmy.

– Cały czas jesteśmy w pierwszej dziesiątce – podkreśla prezes MCZ Piotr Milczanowski. – Ze względu na sieć szpitali, byliśmy też oceniani w kategorii szpitale w sieci w drugim stopniu referencyjności i oceniono nas jako trzeci szpital w kraju. Dodatkowo jest nowa kategoria i nagroda, którą Miedziowe Centrum Zdrowia dostało jako pierwsze w kraju. Jest to nagroda za innowacyjność – wylicza.

Najprościej rzecz ujmując, lubiński szpital został nagrodzony za bloki operacyjne, w których bardzo wiele elementów jest pokrytych miedzią drobnoustrojową, by zwiększyć bezpieczeństwo epidemiologiczne.

– Nie tylko nasze bloki doceniono, ale także to, że kadra Miedziowego Centrum Zdrowia dzieli się wiedzą na ten temat – dodaje prezes MCZ. – Braliśmy udział w wielu konferencjach, propagujemy temat stosowania miedzi drobnoustrojowej i za to dostaliśmy tę nagrodę – mówi.

W tym roku pierwsze miejsce w rankingu zajęło Centrum Onkologii im. prof. Łukaszczyka w Bydgoszczy, zdobywając 907,51 punktów. Natomiast najlepszy na Dolnym Śląsku okazał się Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy.

Szpitale nie płacą, aby znaleźć się na tej liście. Jest to najbardziej fachowy ranking w Polsce. Przeprowadza go Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jest jednostką Ministerstwa Zdrowia.

Jak podkreślają organizatorzy, szpitale obecne w rankingu reprezentują 42 proc. bazy łóżkowej – dysponują 78 515 łóżkami na 186 994 wszystkich. Jeśli popatrzeć na liczbę hospitalizacji, które realizowały, jest to ponad połowa – 4 638 329.

– Ranking był wczoraj, dzisiaj jest normalna praca – uśmiecha się prezes Milczanowski. – W tym rankingu bardzo łatwo stracić dobre miejsce, trudniej przebić się do czołówki. To jest efekt całorocznej pracy, nie tylko jednej ankiety, która jest oceniania przez Centrum Monitorowania Jakości – dodaje.


POWIĄZANE ARTYKUŁY