Lubin z lat 60. i 70.

784

Tym razem w naszym cotygodniowym cyklu nieco młodsze pocztówki – z lat 60. i 70. Jeszcze wielu z naszych Czytelników może pamiętać, jak wtedy wyglądał Lubin. Zapraszamy do krótkiej podróży w czasie.

Wszystkie trzy pocztówki oraz opisy do nich przygotował dla nas Henryk Rusewicz.

Osiedle mieszkaniowe „awaryjne”

Najstarsze powojenne osiedle mieszkaniowe – „awaryjne”. Jego budowę rozpoczęto wkrótce po odkryciu złóż miedzi przez inż. Jana Wyżykowskiego, w 1957 roku.

Na pocztówce z 1972 roku widoczne jest Przedszkole Miejskie nr 8 przy ul. Słonecznej, w którego miejscu obecnie znajduje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Ośrodek Medycyny Pracy.

Zasadnicza Szkoła Górnicza – sala gimnastyczna i kryty basen

Wspaniale prezentowała się w 1975 roku kryta pływalnia i sala gimnastyczna przy Zasadniczej Szkole Górniczej, na ul. Legnickiej.

Obok, po prawej stronie stoi mało znany pomnik, zgodnie z ówczesnymi trendami, agitujący naukę i pracę dla dobra ojczyzny.

Szkoła Podstawowa nr 1 („tysiąclatka”) przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie

Na pocztówce z 1965 roku widoczna jest pierwsza nowoczesna szkoła w powojennym Lubinie.

Budynek szkolny wzniesiono w ramach programu oświatowego realizowanego w czasie jubileuszu tysiąclecia państwa polskiego, dla jego uczczenia. Szkoły tysiąclecia budowano ze środków budżetowych i społecznych. Lubińska szkoła została zbudowana w miejscu dawnego pałacu Wirtembergów. Obecnie w generalnie przebudowanym obiekcie mieści się Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi.


POWIĄZANE ARTYKUŁY