Lubin sprzed lat na starych pocztówkach

Dziś mieszanka starszych i nieco młodszych pocztówek z widokami z Lubina. Pamiętacie, jak kiedyś wyglądał budynek Centrum Kultury Muza, a właściwie Domu Kultury Zagłębia Miedziowego? Będzie okazja, żeby sobie przypomnieć.

Wszystkie cztery pocztówki, które dziś publikujemy, pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

Cieszymy się, że nasz nowy cykl wzbudza tyle emocji wśród Czytelników. Jeśli macie w swoich zbiorach stare pocztówki z Lubina lub zdjęcia i chcielibyście się nimi podzielić z innymi, możecie je wysyłać na naszego maila: redakcja.lubin@tvl.pl, z krótkim opisem i zgodą na publikację.

Park Kopernika

To nieco młodsza pocztówka, ale licząca już pół wieku. Fragment murów miejskich z XIV wieku na pocztówce z połowy lat sześćdziesiątych XX wieku. Prezentowany teren to dawna Schulpromenade, leżąca vis a vis I LO im. Mikołaja Kopernika.

Browar miejski Joppicha przy Bahnhofstrasse (Odrodzenia)

Na pocztówce z 1915 roku widać nieistniejący już browar miejski Joppicha. Znajdował się on naprzeciwko poczty głównej, mniej więcej w miejscu gdzie obecnie stoi Bank Zachodni WBK i budynki mieszkalne (punktowce) przy ulicy Odrodzenia.

Dom Kultury Zagłębia Miedziowego, dziś Centrum Kultury Muza

Dom Kultury Zagłębia Miedziowego został uroczyście otwarty 1 października 1969 r. Od tamtej pory był i nadal jest jednym z głównych obiektów kulturalnych w mieście.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku DKZM zmieniło nazwę na Centrum Kultury Muza, którą nosi do dzisiaj.

Obecnie mieści się tu kino z dwiema salami. W dużej sali ponadto prezentowane są spektakle teatralne i kabarety oraz odbywają się koncerty. W budynku znajdują się także sale konferencyjne oraz restauracja Klub pod Muzami.

Lubin z lotu ptaka

Na koniec zdjęcie lotnicze znacznej części przedwojennego Lubina. W centrum widoczne lubińskie koszary w pełnej okazałości.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Rocky
Rocky
11 miesięcy 6 dni temu

Ta fotka jest najważniejsza – bo nie tylko kultura ale skok cywilizacyjny witał,,,walili kupami i często ze słomą,,,a dzisiaj Wielkie Państwo,,

Antyrock
Antyrock
11 miesięcy 5 dni temu

Tobie tylko z tych czasów sieczka we łbie została

Luzak
Luzak
11 miesięcy 6 dni temu

Ostatnia fotka, koszar, najlepsza.

Skorek
Skorek
11 miesięcy 7 dni temu

Prosiłem waszą redakcję o interwencję w sprawie niszczejącej wieży wartowniczej na murach obronnych w parku Kopernika która jest otwarta gdzie smarkacze chodzą i jest zawalony dach.Wstyd żeby nikt się tym nie zainteresował

XYZ
XYZ
11 miesięcy 6 dni temu

wieza jest prywatna nalezy od lat do p. Urbanskich z Lubina – sprawdz ksiege wieczysta na stronie ministerstwa sprawiedliwosci
LE1U/00027931/4
pytanie dlaczego konserwator zabytkow oraz nadzor budowlany nie reaguja??? moze dlatego ze zza biurka nie wychodza i ogladaja swiat na podstawie zdjec sprzed lat….

Hayer
Hayer
11 miesięcy 6 dni temu

Pamiątki po komunie w Ratuszu i mamuty w parku teraz ważniejsze, na takie pierdoły nie ma kasy 😀

wpDiscuz