Lubin sprzed lat na starych pocztówkach

318

Dziś mieszanka starszych i nieco młodszych pocztówek z widokami z Lubina. Pamiętacie, jak kiedyś wyglądał budynek Centrum Kultury Muza, a właściwie Domu Kultury Zagłębia Miedziowego? Będzie okazja, żeby sobie przypomnieć.

Wszystkie cztery pocztówki, które dziś publikujemy, pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

Cieszymy się, że nasz nowy cykl wzbudza tyle emocji wśród Czytelników. Jeśli macie w swoich zbiorach stare pocztówki z Lubina lub zdjęcia i chcielibyście się nimi podzielić z innymi, możecie je wysyłać na naszego maila: redakcja.lubin@tvl.pl, z krótkim opisem i zgodą na publikację.

Park Kopernika

To nieco młodsza pocztówka, ale licząca już pół wieku. Fragment murów miejskich z XIV wieku na pocztówce z połowy lat sześćdziesiątych XX wieku. Prezentowany teren to dawna Schulpromenade, leżąca vis a vis I LO im. Mikołaja Kopernika.

Browar miejski Joppicha przy Bahnhofstrasse (Odrodzenia)

Na pocztówce z 1915 roku widać nieistniejący już browar miejski Joppicha. Znajdował się on naprzeciwko poczty głównej, mniej więcej w miejscu gdzie obecnie stoi Bank Zachodni WBK i budynki mieszkalne (punktowce) przy ulicy Odrodzenia.

Dom Kultury Zagłębia Miedziowego, dziś Centrum Kultury Muza

Dom Kultury Zagłębia Miedziowego został uroczyście otwarty 1 października 1969 r. Od tamtej pory był i nadal jest jednym z głównych obiektów kulturalnych w mieście.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku DKZM zmieniło nazwę na Centrum Kultury Muza, którą nosi do dzisiaj.

Obecnie mieści się tu kino z dwiema salami. W dużej sali ponadto prezentowane są spektakle teatralne i kabarety oraz odbywają się koncerty. W budynku znajdują się także sale konferencyjne oraz restauracja Klub pod Muzami.

Lubin z lotu ptaka

Na koniec zdjęcie lotnicze znacznej części przedwojennego Lubina. W centrum widoczne lubińskie koszary w pełnej okazałości.


POWIĄZANE ARTYKUŁY