Lubin popiera pomysł rządu. Chce budowy kolei

77

Po radnych powiatu lubińskiego, teraz również lubińscy rajcy oficjalnie wsparli rządową koncepcję Portu Solidarność – Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej. Na ostatniej sesji uchwalili oświadczenie popierające ten projekt.

Polski rząd planuje wybudować innowacyjny węzeł transportowy, który z jednej strony uzyska miejsce w pierwszej dziesiątce najlepszych portów lotniczych świata, z drugiej doprowadzi do powstania krajowego systemu pasażerskiego transportu kolejowego. Z punktu widzenia mieszkańców naszego regionu najważniejsze jest jednak to, co znajduje się w załączniku do tej koncepcji, czyli zapisy o rozwoju kolei w Zagłębiu Miedziowym.

Projekt zakłada powstanie trójośrodkowej (Lubin, Wałbrzych, Wrocław) aglomeracji zamieszkałej przez około dwa miliony ludzi, w której słabsze ekonomicznie południe o dużej atrakcyjności turystycznej, będzie wspierało swój rozwój powiązaniami z ośrodkami silniejszymi.

– W tej koncepcji znajduje się nasz pomysł, czyli kolej aglomeracyjna Zagłębia Miedziowego. Bardzo nas cieszy, że rząd dostrzegł nasze dolnośląskie województwo, szczególnie projekt kolei od Legnicy, Lubina przez Polkowice do Głogowa. Jest to bardzo korzystne dla nas, samorządu i mieszkańców – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca lubińskiej rady miejskiej. – Ta kolej jest bardzo potrzebna. Tę koncepcję poparł już powiat lubiński i mamy nadzieję, że inne samorządy współpracujące z nami też poprą ten pomysł – dodaje.

„Rada miejska w Lubinie deklaruje gotowość współpracy dotyczącą współfinansowania wybranych zadań związanych z realizacją tego projektu, który dla powiatów, miast i gmin aglomeracji miedziowej ma charakter cywilizacyjny. Jednocześnie wyrażamy nadzieję na możliwość uczestnictwa w pilotażowym wdrożeniu systemów transportu miejskiego, wykorzystującego technologie autonomiczne, których wspieranie w ramach realizacji projektów komplementarnych, przewidziane jest w „Koncepcji przygotowania i realizacji inwestycji Port Solidarność – Centralny Port Komunikacyjny dla Rzeczpospolitej Polskiej” – czytamy uchwalonym przez lubińskich radnych oświadczeniu. – „Rada miejska w Lubinie, działając w przekonaniu jak wielkie znaczenie dla rozwoju samorządów mają takie właśnie działania rady ministrów, składa niniejsze oświadczenie”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY