Lubin pamięta – rocznica wprowadzenia stanu wojennego

197

Lubin nie zapomniał o dzisiejszej rocznicy. Pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ’82, w towarzystwie strażaków z płonącymi pochodniami złożono kwiaty, wspominając wydarzenia sprzed 37 lat, czyli wprowadzenie stanu wojennego. – Należy o tym mówić i przypominać. Myślę, że coraz więcej młodych wraca do tamtych dni – podkreśla starosta lubiński Adam Myrda.

Dziś nie było tak mroźno i śnieżnie, jak 13 grudnia 1981 roku. Ci, którzy pamiętają tamte czasy, wspominają, że na ulice wyjechały czołgi, a w telewizji puszczano przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego. Wielu nadal ma jeszcze w pamięci, co wtedy czuło, dla nich to bardzo smutna rocznica.

– Po miesiącach festiwalu Solidarności, rozluźnienia, społeczeństwo spodziewało się, że zmiany pójdą w dobrym kierunku, ale gdy Polacy obudzili się rano 13 grudnia 1981 na ulicach były czołgi, a z radia i telewizji usłyszeli, że mamy stan wojenny – wspomina starosta Adam Myrda, przyznając, że dla niego osobiście to był bardzo ciężki okres. – Należy o tym mówić i przypominać, by tamta historia nigdy się nie powtórzyła – przyznaje.

O tej smutnej rocznicy lubinianie przypomnieli dziś pod pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ‘82, który specjalnie na tę okazję został oświetlony na biało-czerwono. Wcześniej w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej odprawiona została msza. Pod pomnikiem zaś mieszkańcy i samorządowcy złożyli kwiaty.

– Takie spotkanie z historią młodzi zapamiętają bardziej niż lekcję historii w szkole – mówi komendant lubińskiego hufca ZHP Łukasz Nowicki, który pojawił się dziś pod pomnikiem wraz z grupą harcerzy. – Każdy patriota powinien znać historię swojego narodu, a my staramy się wychowywać naszych podopiecznych na patriotów – dodaje szef lubińskich harcerzy.

W tym roku organizatorzy obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przygotowali niezwykłą oprawę wydarzenia. Zgromadzeni na Wzgórzu Zamkowym obejrzeli historię Polski nawiązującą zrywu Solidarności i do 13 grudnia 1981 wyrysowaną piaskiem. Magdalena Suszek-Bąk, która występowała wcześniej m.in. podczas Drogi Krzyżowej z udziałem papieża Franciszka na krakowskich Błoniach podczas Światowych Dni Młodzieży, tworzyła obrazy z piasku na żywo.

Stan wojenny wprowadzono uchwałą Rady Państwa 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Został zawieszony 31 grudnia 1982, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W tym czasie internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z Solidarnością, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek”.


POWIĄZANE ARTYKUŁY