Lubin na urokliwych pocztówkach

160

Dziś zaglądamy między innymi na ulice Kolejową i Sienkiewicza. Prezentujemy też starą pocztówkę ukazującą duży kościół. Zachęcamy do obejrzenia kolejnej porcji urokliwych pocztówek z dawnego Lubina.

Pierwsze dwie pocztówki, które dziś publikujemy, pochodzą ze zbiorów Tomasza Mastalskiego, zaś dwie kolejne ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

Ulica Kolejowa – dawniej Vorwerkstrasse

Na prezentowanej pocztówce widoczna jest cała ówczesna ulica Vorwerkstrasse (obecnie Kolejowa) od strony dworca kolejowego w stronę przejazdu kolejowego przy ówczesnej Haynauerstrasse (1 Maja).

Po II wojnie światowej, w kamienicy po prawej stronie przez wiele lat mieściła się kolejowa przychodnia lekarska PKP.

Ulica Sienkiewicza – dawniej Faulhaberstrasse

Fragment zabudowy obecnej ulicy Sienkiewicza (Faulhaberstrasse).

Na dolnej fotografii widoczna jest willa ówczesnego burmistrza Lubina. Za nim po prawej stronie znajduje się obecne I Liceum Ogólnokształcące (wówczas Realgymnasium).

Oberglogauerstrasse (ulica Głogowska górna)

Pocztówka z nieistniejącą dziś ulicą Oberglogauerstrasse z okolicy lubińskiego rynku. Tym razem w ujęciu od strony północnej. W głębi widoczne są podcienia hotelu Pod Zielonym Drzewem, zaś u dołu, na pierwszym planie, czterech dragonów na koniach mija właśnie, popularny wówczas sklep kolonialny Hermana Neumanna. Być może jest to patrol garnizonowy.

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej (duży kościół)

Widok z okolic kościoła Matki Bożej Częstochowskiej.

Zegar na wieży kościelnej wskazuje godzinę 10.07. Z całą pewnością nie można stwierdzić, czy dwie dziewczynki z tornistrami na plecach idą do szkoły, czy też są już po lekcjach. Widoczny zaułek nie przetrwał do dzisiejszych czasów w nie zmienionym kształcie. Niestety, nie zachowały się budynki widoczne po lewej stronie pocztówki.


POWIĄZANE ARTYKUŁY