Lubin na starych pocztówkach

230

Tym razem pokazujemy, jak wyglądały ulice Kilińskiego i Kolejowa. Dziś kolejna porcja pocztówek z przedwojennego Lubina. Skupiamy się na centrum miasta.

Wszystkie cztery pocztówki, które dziś publikujemy, pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich ponownie przygotował Henryk Rusewicz.

Jeśli macie w swoich zbiorach stare pocztówki z Lubina lub zdjęcia i chcielibyście się nimi podzielić z innymi, możecie je wysyłać na naszego maila: redakcja.lubin@tvl.pl, z krótkim opisem i zgodą na publikację.

Bismarckstraβe (ul. Bismarka) – obecnie ul. Kilińskiego

Na zdjęciu widać fragment obecnej ulicy Kilińskiego z zachowanymi do chwili obecnej kamienicami.

Restauracja, a raczej pub Ratskeller

Nazwę tej niedużej restauracyjki, a może pubu można tłumaczyć na kilka sposobów: Piwniczny Szczur, Piwnica Ratuszowa albo raczej Piwnica Rajcowska.

Ta mała knajpka znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie znanego hotelu Pod Zielonym Drzewem przy rynku. W związku z lokalizacją lokalu, można przyjąć, że nazywała się Piwnica Rajcowska, do której zapewne często zaglądali miejscy rajcowie, z czego był bardzo zadowolony jej właściciel Julius Demiani.

Południowo-zachodni narożnik lubińskiego rynku

Pocztówka wydana w 1916 roku przez lubińskiego wydawcę Gustava Geistefeldta, według zdjęcia legnickiego fotografa W. Bittnera, ukazuje południowo-zachodni narożnik lubińskiego rynku. Po lewej stronie, na pierwszym planie prezentuje się słynny balkonik pani Scholz. W głębi wylot obecnej ulicy Odrodzenia (Bahnhoffstrasse).

Ulica Kolejowa (Vorwekstrasse)

Ujęcie Hotelu Książę Wilhelm – Dworcowa wykonane z placu przed ówczesnym dworcem kolejowym. Fotografię wykonano w 1916 roku.


POWIĄZANE ARTYKUŁY