Lubin na starych pocztówkach

233

Jak co tydzień prezentujemy pocztówki z Lubina sprzed lat. Tym razem zaglądamy między innymi na ulice 1 Maja i Tysiąclecia.

Pocztówki przygotował i opisał Henryk Rusewicz.

ul. 1 Maja – Haynauerstrasse (Chojnowska)

Na naszej pocztówce Haynauerstrasse, czyli dzisiejsza ulica 1 Maja. Na tym odcinku ulica ta jest tym fragmentem miasta, który w zasadzie nie uległ prawie żadnym zmianom. Ktoś mógłby powiedzieć, że jeśli nie bralibyśmy pod uwagę płotków ogradzających przydomowe ogródki, podobne zdjęcie można by wykonać i dzisiaj. Takie stwierdzenie nie dotyczy oczywiście postaci czterech dragonów, którzy, sądząc po pakunkach podróżnych, idą zapewne na dworzec kolejowy.

Urząd Miejski – Augustaheim

Dom Augusty (Augustaheim) – nazwa domu była związana z Augustą Marią Luizą Katarzyną von Sachsen-Weimar-Eisenach (1811-1890), żoną cesarza Wilhelma I, cesarzową Niemiec i królową Prus.

Przed dojściem Hitlera do władzy w budynku mieścił się dom opieki społecznej. W okresie narodowego socjalizmu wszystkie instytucje zostały objęte kontrolą państwa. Nie pominięto także Domu Augusty, w którym urządzono ochronkę dla dzieci Säuglingsheim. W 1942 r. działała tu także szkoła opiekunek Landesführerschule, którą prowadziły siostry z Niemieckiego Czerwonego Krzyża DRK– Deutsches Rotes Kreuz.

Obecnie w budynku mieści się Urząd Miejski.

ul. Tysiąclecia – Breitestrasse (Szeroka)

Pocztówka z ulicą Szeroką w roli głównej. Tym razem jest to widok na stronę, na której obecnie mieszczą się różne placówki handlowe. Przed widocznym w głębi budynkiem dzisiejszego banku BNB Paribas, po lewej niewidocznej stronie pocztówki znajdował się wówczas Hann von Weayhern Platz.

Dom Strzelca – Schiesshaus

Widoczny na zdjęciu Dom Strzelecki (Schiesshaus) znajdował się przy Schűtzenstrasse, mniej więcej w miejscu dzisiejszej przychodni Rejonowego Centrum Zdrowia na ulicy Bema.

W 1925 roku budynek został zakupiony przez Heinricha Zeilfeldera, który w 1931 roku otworzył w nim się znane lubińskie kino – Capitol z dużą salą koncertową. W okresie letnim czynna też była restauracja ogrodowa.


POWIĄZANE ARTYKUŁY