Lubin dawniej

512

Jak w każdą niedzielę, zapraszamy do obejrzenia starych pocztówek z Lubina. Ponownie zaglądamy do rynku, ale mamy też i widokówkę z rodziną odpoczywającą w przydomowym ogródku.

Wszystkie cztery pocztówki pochodzą ze zbiorów W. Wiszniowskiego. Opisy do nich jak zwykle przygotował Henryk Rusewicz.

Życzymy miłego oglądania.

Ulica Tysiąclecia

Na pocztówce Paula Kühna z około 1901 roku widać miejsce, gdzie w 1905 roku zbudowano budynek Sądu Powiatowego. Po wojnie, pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, wybudowano w tym miejscu znany wszystkim Państwowy Dom Towarowy – zresztą istniejący do chwili obecnej, chociaż w nieco zmienionej formie.

Warto zwrócić uwagę na Basztę Bramy Głogowskiej, która pozbawiona jest charakterystycznego wysokiego dachu. Było to efektem pożaru, który wybuchł w 1900 roku wskutek uderzenia pioruna.

Rynek

Na prezentowanej pocztówce z 1902 roku widoczna jest zachodnia pierzeja lubińskiego rynku oraz fragment ratusza (z prawej strony). Pocztówka została wydana w drukarni znanego lubińskiego wydawcy Paula Kühna.

Nieznana rodzina

Tym razem coś nietypowego – zdjęcie wykonane nieznanej nam rodzinie w trakcie wypoczynku w przydomowym ogrodzie. Zbyt małe fragmenty domu widoczne na zdjęciu nie pozwalają na jego identyfikację.

Nakładanie przez fotografów liniatury było praktyką dość częstą. Zdjęcie zostało użyte i przeszło przez obieg pocztowy. Taka sytuacja nadaje nawet pojedynczej fotografii charakter pocztówki. Tak interpretują to kolekcjonerzy – filokartyści.

Cztery widoki z Lubina

Obrazki prezentowane na „czworaczku” to widoki znane z innych „samodzielnych” pocztówek.

Od góry po lewej widok na Oberglogauerstrasse (Głogowskiej Górnej) spod arkad hotelu Pod Zielonym Drzewem. Po prawej budynek lubińskiego ratusza po remoncie i na dole dwa widoczki z lubińskiego parku miejskiego (obecny park marszałka Piłsudskiego).


POWIĄZANE ARTYKUŁY