Licealiści odwiedzili urząd

Czym się zajmuje samorząd? Czy urząd gminy to atrakcyjny pracodawca? Takie między innymi pytania zadawali gminnym urzędnikom uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Wizytę zorganizowano w ramach zajęć szkolnych, mających ukierunkować młodzież, która zastanawia się nad wyborem kierunków studiów i przyszłego zawodu.

O tym, czy wśród uczniów klasy III c Liceum im. Mikołaja Kopernika jest przyszły urzędnik gminy, jeszcze nie wiadomo, ale uczniowie wiedzą już na pewno, że to wyższe wykształcenie otwiera w urzędzie szerokie możliwości i ścieżkę awansu. Przekonali się także, że urząd to miejsce, w którym tak samo ważni są urzędnicy jak i klienci.

– Mieszkańcy gminy przychodzą tu po to, by załatwić swoje sprawy, a urzędnicy są po to, by były rozpatrzone sprawnie i kompetentnie – wyjaśniała Marzena Kosydor, skarbnik gminy Lubin.

Uczniowie byli trochę zaskoczeni tym, jak szerokim zakresem spraw zajmuje się urząd i specjalistów jak wielu różnych dziedzin zatrudnia.

– Pracujemy na podstawie Ustawy o samorządzie gminnym , która jest dla nas jak Konstytucja – mówiła Maja Grohman, rzecznik prasowy urzędu. – To zagadnienia począwszy od szeroko rozumianych spraw obywatelskich, podatków, gospodarki komunalnej, poprzez planowanie, finanse, ochronę środowiska, infrastrukturę, oświatę, zdrowie, na kulturze fizycznej kończąc – tłumaczyła rzecznik.

– Warto do urzędu zaglądać – dodawała skarbnik gminy – zajmujemy się sprawami, które dotyczą prędzej czy później każdego z naszych mieszkańców. Kształćcie się, możemy was wspierać np. udostępniając materiały do prac magisterskich i doktorskich, a potem jak najlepiej wykształceni wracajcie do gminy Lubin.

Źródło: SR/ug.lubin.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz