Łapki na kierownicę

115

Nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbieramy telefon kierując samochodem. By uczulić mieszkańców województwa dolnośląskiego na takie sprawy, tutejsi policjanci rozpoczęli kampanię profilaktyczną „Łapki na kierownicę”.

Fot. Pixabay

– Przedsięwzięcie ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie za sobą używanie podczas kierowania pojazdem telefonu komórkowego trzymanego w ręku – mówi aspirant sztabowy Paweł Petrykowski z dolnośląskiej policji. – Korzystanie z telefonu to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów czy pisanie krótkich SMS-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze. Ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi – dodaje policjant.

W ubiegłym roku polscy policjanci za używanie komórki podczas kierowania samochodem ukarali prawie 92 tysiące osób. Choć zapewne takich kierujących korzystających z telefonu podczas jazdy jest znacznie więcej. A traktowane to jest jako wykroczenie, za które grozi 200-złotowy mandat i pięć punktów karnych.

By wpłynąć na wyobraźnię kierowców i uzmysłowić im zagrożenie, policjanci sięgają po liczby:

– Nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon. Średnio na 5 sekund rozpraszasz się odbierając telefon. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonujesz 140 metrów. Średnio 12 sekund zajmuje wybranie numeru. Przy prędkości 100 km/h pokonujesz w tym czasie 330 metrów. Około 1 sekundy potrzebujesz by zauważyć zagrożenie i na nie zareagować. Przy prędkości 100 km/h przejedziesz w tym czasie 28 metrów – wylicza aspirant sztabowy Petrykowski.

Policyjna kampania to także wzmożone kontrole na drogach, podczas których dolnośląscy policjanci będą przypominać kierującym o zagrożeniach wynikających z korzystania z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy. Będą też rozdawać przygotowane specjalnie w ramach kampanii ulotki.

Działania policjantów z Dolnego Śląska wspiera znany kierowca rajdowy Grzegorz Grzyb, mistrz Polski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY