Łamią stereotypy, nie mają czasu na nudę

9

– Jestem bardzo zadowolona, że jestem seniorką – uśmiecha się Stefania Mikuła, która wraz z koleżankami zjawiła się dziś w Muzie, by świętować Powiatowe Dni Seniora. Takich aktywnych i radosnych seniorów w powiecie lubińskim jest coraz więcej. Jak podkreślają uczestnicy dzisiejszego spotkania, stereotyp babci w chustce na głowie i dziadka o lasce, którzy przez większość dnia siedzą w domu, już dawno został złamany.

Od lewej: Katarzyna Klimowska i Stefania Mikuła

Ćwiczą, pływają, uczą się języków, tańczą śpiewają i śmigają po internecie – obecnie seniorzy nie kojarzą się już z niedołężnymi babciami i dziadkami.

– Umieją przeżywać każdy dzień tak, by brać wszystko, co jest nam dane, całymi garściami. Potrafią cieszyć się z każdej chwili, każdego przeżycia – mówi Elżbieta Miklis, kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior z Lubina. – Myślę, że wynika to też z mądrości życiowej. W młodym wieku człowiek niekoniecznie zastanawia się nad tym, co będzie kiedyś. A starsi patrzą na życie z perspektywy czasu – dodaje.

Upływ lat nie przeszkadza jednak seniorom, by cieszyć się życiem. – Jestem zadowolona – uśmiecha się Stefania Mikuła, która wzięła udział w odbywających się dziś w Muzie Powiatowych Dniach Seniora. – Tylko zdrowia brakuje, a tak niczego więcej – dodaje, stwierdzając, że rozrywki ma w bród, bo należy do klubu seniora w Lubinie oraz tańczy i śpiewa w zespole Hosadyna od Lubina.

– Cały czas coś robię, nie nudzę się – wtóruje jej Katarzyna Klimowska, która szczyci się wygranymi w rywalizacjach w kręgle.

Życzenia seniorom złożyły między innymi przewodniczące rady miejskiej i powiatu: Bogusława Potocka oraz Jadwiga Musiał

Panie, tak jak inni seniorzy z Lubina korzystają z tego, co oferuje im miasto. Oprócz klubu seniora, działa tu przecież także Uniwersytet Senioralny. W tym roku na tę nietypową uczelnię zapisało się już około 3 tysiące osób.

W tej chwili uczenia ma sześć filii, w szkołach podstawowych oraz Zespole Szkół Sportowych i III LO. Do wyboru jest już kilkanaście rodzajów zajęć, między innymi języki obce, jak angielski, niemiecki, włoski, francuski i hiszpański, informatyka, gimnastyka, nordic walking, tańce, tenis stołowy czy joga. Udział we wszystkich jest bezpłatny.

Każdy gość przy wejściu otrzymał drobny upominek – herbatkę na jesienne wieczory

– Podziwiam naszych seniorów za ogromne zaangażowanie w różne projekty i chęci do działania – stwierdza Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego. – Przy tym zawsze świetnie się bawią – dodaje, jednocześnie składając życzenia wszystkim starszym mieszkańcom powiatu lubińskiego z okazji ich święta.

Dzisiaj w Muzie obchodzono Powiatowe Dni Seniora. W tej formie spotkanie odbywa się już od kilku lat. Dziś seniorzy bawili się, oglądając występy artystyczne. A w sobotę, jak co roku, odprawiona zostanie w ich intencji msza.

– Kolejnym elementem Powiatowych Dni Seniora będzie msza święta, która odbędzie się 13 października w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej o godzinie 18. Zapraszamy serdecznie wszystkich – dodaje Miklis.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość