Kulturalny Kopernik

1

Dni Kultury wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń I Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie. Właśnie ruszyła 16. edycja. Impreza potrwa trzy dni.

– Dni Kultury to już tradycja naszej szkoły – mówi Joanna Marciszyn, nauczycielka i organizatorka wydarzenia. – Lata temu zaczynaliśmy skromnie, ale impreza mocno się rozrosła. Teraz to już nasza marka – dopowiada.

Dni Kultury zawsze odbywają się w okolicach marca lub kwietnia i trwają trzy dni. Wiosenna aura sprzyja luźniejszym zajęciom. Podczas imprezy, młodzież z Kopernika uczestniczy w rozmaitych wykładach i warsztatach. 

– Staramy się iść z duchem czasu. Nawiązujemy kontakty z sympatykami szkoły, ale i staramy się o inne wysokie rangą osoby i takie, które wpisują się w profil zainteresowań naszych uczniów – tłumaczy organizator.

Szkoła gości w swych progach zarówno ludzi ze swojego podwórka, jak i spoza regionu. Przyjeżdżają byli, uzdolnieni absolwenci, jak i ludzie ze świata kultury, biznesu, mediów. Zaproszeni goście reprezentują najróżniejsze dziedziny – tak różne, jak zainteresowania młodzieży.

– To jest wielka platforma naukowo-kulturalno-biznesowa. Każdy znajdzie coś dla siebie – opowiada Marciszyn. – Można się więc udać na warsztaty kulinarne, plastyczne, nauczyć się grać w brydża lub posłuchać o psychologii uzależnień, biznesie, podróżach. 

– Możemy posłuchać o nauce języka japońskiego czy zawodzie programisty – opowiadają uczennice Patrycja i Ania.

Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów, zainteresowanie młodzieży w tym roku było tak duże, że na wszystkich warsztatach trzeba było zwiększyć liczbę miejsc. 

– Spotykamy się tutaj ze swoimi autorytetami, ale i kolegami z innych klas. Jeśli ktoś ma jakieś ciekawe zainteresowania i przeżycia, to może się teraz nimi podzielić na forum – opowiada Marcel, uczeń I LO.

– Uczyliśmy się podstaw dietetyki na warsztatach kulinarnych. To super zabawa. Przygotowaliśmy pesto, lody truskawkowe, trufle i pyszne koktajle – opowiada jedna z uczennic. – Mogliśmy pracować na wspaniałym sprzęcie. Wszystko jest proste i pyszne – dopowiada.

Jedni uczniowie próbowali swych sił  pracy z pędzlami i pastelami, podczas gdy w sali obok tasowano karty i poznawano tajniki brydża.

Impreza potrwa trzy dni. A jej harmonogram można znaleźć na stronie ogólniaka TUTAJ.

 

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość