Kultura łemkowska rozbrzmiała w Muzie

2461

Tutejsza parafia prawosławna świętuje 70-lecie istnienia. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Parafii Świętej Trójcy w Lubinie o godzinie 10. Później, na oficjalne świętowanie udano się do Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, gdzie zgromadzili się samorządowcy, zaproszeni goście oraz wierni. Na scenie zaś rozkwitła kultura łemkowska – można było wysłuchać tradycyjnych pieśni i obejrzeć tańce.

Parafia prawosławna w Lubinie świętuje 70-lecie istnienia. – Początki istnienia parafii datuje się na rok 1949. Były to lata bardzo intensywne i pracowite. Dla nas najważniejsze jest to, że możemy dalej się rozwijać, swobodnie modlić, że przybywają nabożeństwa, nowi wierni, nowi ludzie – mówi proboszcz parafii prawosławnej Świętej Trójcy w Lubinie Bogdan Repeła.

Więcej o parafii pisaliśmy TUTAJ.

Uroczystości w Muzie rozpoczął rys historyczny parafii.

– Parafia prawosławna w Lubinie miała wybitnie oddanych księży, którzy włożyli wiele trudu w jej powstanie. Po wysiedleniu z łemkowszczyzny, ludność zaczęła osiadać m.in. w powiecie lubińskim – wspominali prelegenci.

Parafii Świętej Trójcy w Lubinie w 98 procentach stanowi ludność łemkowska. Dzisiaj na deskach Centrum Kultury „Muza” zaprezentowali młodsi i starsi artyści. Były tańce, śpiewy i podziękowania. Publiczność wysłuchała czterech utworów cerkiewnosłowiańskiego chóru.

Wśród zaproszonych gości, oprócz samorządowców, znaleźli się m.in. Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszego Jerze Arcybiskup Wrocławsko-Szczecińskiego Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego oraz liczni przyjaciele parafii.

– Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym dniu są z nami zaproszeni goście oraz władze miasta i władze powiatu. To naprawdę napawa nas wszystkich radością – mówi ks. Bogdan Repeła.

– Staramy się być zawsze samodzielni, ale wiadomo – jak każda parafia, jak każda struktura czy organizacja kościelna, potrzebujemy wsparcia. Jesteśmy na ternie Lubina już 70 lat i cieszymy się, że wiele inicjatyw jest podtrzymywanych i wspieranych przez miasto i starostwo – opowiada ksiądz.

A inicjatywy, które mają poparcie władz można by wymieniać długo. Choćby Dni Kultury Łemkowskiej, które już w tę sobotę (22 czerwca) odbędą się w Trzmielowie. – Do tego warsztaty ikonograficzne, warsztaty śpiewu sakralnego, kolonie. Naprawdę jest wiele sfer życia kulturalnego i społecznego, które na przestrzeni wielu lat parafia organizuje z miastem i powiatem – opowiada duchowny. – Jesteśmy czynnie zaangażowani w Festiwal Narodów, który cieszy się dużą popularnością w Lubinie już od wielu lat – wylicza.

Z ramienia powiatu ta współpraca przebiega głównie w sferze finansowej. – Na przestrzeni minionych lat współpracujemy z księdzem proboszczem przede wszystkim w formach finansowych. Sanktuarium, w którym mieści się parafia to stary budynek historyczny. Wcześniej był to magazyn Defilu – wspomina Jadwiga Musiał, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego.

– Najważniejsze jest jednak, aby łączyć, a nie dzielić. Żyjemy wśród osób wyznania prawosławnego. To nasi sąsiedzi, współpracownicy, koledzy. Powinniśmy się szanować – podsumowuje Musiał.

– Zawsze kiedy się zawracamy do prezydenta czy starosty, widzimy tę życzliwość, za co serdecznie dziękujemy – dopowiada.


POWIĄZANE ARTYKUŁY