Kto zbuduje modelowy dom dziecka?

325

Powiat lubiński szuka firmy, która wybuduje modelowy, energooszczędny dom dziecka w Lubinie. Na to zadanie otrzymał 3,5-milionową dotację od urzędu marszałkowskiego. Oferty w przetargu można składać do jutra.

Tak będzie wyglądać nowa placówka opiekuńczo-wychowawcza przy ulicy Wierzbowej

– Liczymy, że jesienią przyszłego roku pierwsi wychowankowie będą mogli już zamieszkać w placówce – mówi Roman Kozłowski, dyrektor Departamentu Architektury, Nieruchomości i Rozwoju w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

Pierwszy przetarg nie został rozstrzygnięty, ponieważ oferta opiewała na kwotę o milion złotych większą, niż przewidywał budżet. Oferty w drugim przetargu można składać do jutra, 8 grudnia do godz. 12, więc w przyszłym tygodniu powinniśmy już poznać wykonawcę.

Powiat planuje jeszcze budowę dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych, tak, by wszystkie dzieci będące pod ich pieczą, mogły zamieszkać w nowych obiektach. Miałyby powstać przy ulicach Budziszyńskiej i Bilińskiego. W przypadku tych dwóch placówek trwają procedury uzyskania pozwoleń na budowę, które są niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie.

– To będą bardzo podobne do siebie budynki, choć być może zrezygnujemy z któregoś z najbardziej kosztownych elementów np. z zielonej ściany, zielonego dachu lub pompy ciepła. Będzie to zależało od uzgodnień z wykonawcą – mówi Kozłowski.

Przypomnijmy, do 2013 roku powiatowy dom dziecka funkcjonował w Ścinawie. Gdy zmieniły się przepisy, mówiące o tym, że do 2020 roku w każdej powiatowej placówce opiekuńczo-wychowawczej nie może przebywać więcej niż 14 podopiecznych, ścinawski ośrodek został rozwiązany, a podopieczni umieszczeni w trzech lubińskich budynkach jednorodzinnych wynajętych od prywatnych osób. 

– To było z założenia rozwiązanie tymczasowe, ponieważ te domy były projektowane z myślą o rodzinie i nie odpowiadały potrzebom placówki, w której mieszka więcej młodzieży – mówi Kozłowski.

Nowa placówka będzie wyglądała jak nowoczesny dom jednorodzinny o powierzchni około 500 m2. Projekt zakłada pięć pokoi dwuosobowych oraz cztery pokoje jednoosobowe, pokój dla opiekuna, trzy łazienki oraz toaletę, przestronną kuchnię, salon, świetlicę oraz salę do ćwiczeń w piwnicy. – To będzie obiekt w pełni dostosowany do potrzeb 14 dzieci, które w nim zamieszkają. Będzie funkcjonalnie i energooszczędnie, z pewnością zaoszczędzimy np. na ogrzewaniu – zapewnia dyrektor Kozłowski.


POWIĄZANE ARTYKUŁY