Kto do rady? Przegląd nazwisk kandydatów

571

Na listach kandydatów do sejmiku, rad powiatowej, miejskiej i gminnych w naszym regionie znajdziemy nazwiska dobrze znane, między innymi obecnych radnych, ale i takie, które na jakiś czas zniknęły ze sceny politycznej i samorządowej. Są wśród nich między innymi wieloletni poseł SLD Ryszard Zbrzyzny, a także poseł, senator, a kiedyś prezydent Lubina Tadeusz Maćkała, który był członkiem wielu partii, a obecnie – po PO i PSL – związał się z PiS.

Choć kandydatów do sejmików oraz rad miast, gmin i powiatów można było rejestrować tylko do północy 17 września, to dopiero teraz na stronach Państwowej Komisji Wyborczej pojawiły się kompletne informacje o komitetach i kandydatach. Przejrzeliśmy i przygotowaliśmy dla naszych Czytelników krótkie podsumowanie. Zaczniemy od Lubina, czyli rady miejskiej. Po 26 września przygotujemy podobną informację odnośnie kandydatów na prezydenta Lubina, wójtów i burmistrzów okolicznych miejscowości. W tym przypadku bowiem PKW przyjmuje zgłoszenia do 26 września do godziny 24.

RADA MIEJSKA LUBIN

Swoich kandydatów wystawiło sześć komitetów wyborczych: Robert Raczyński Lubin 2006, Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz’15, Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Tak dla Lubina i Miasto dla Mieszkańców. W sumie o miejsce w radzie będzie się starać 151 osób. Pełne listy mają tylko dwa komitety: Robert Raczyński Lubin 2006 oraz Prawo i Sprawiedliwość.

Cztery lata temu wybieraliśmy radnych w wyborach większościowych w okręgach jednomandatowych (JOW), tym razem głosujemy w czterech okręgach wielomandatowych w tzw. wyborach proporcjonalnych.

Co ciekawe na listach można znaleźć prawie wszystkich, którzy będą się starać o urząd prezydenta Lubina, czyli Roberta Raczyńskiego, Arkadiusza Klingera, Grzegorza Zielińskiego i Agnieszkę Kubicę-Radek. Znowelizowany Kodeks wyborczy daje bowiem możliwość ubiegania się jednocześnie o mandat prezydenta i radnego w tej samej gminie. Wprowadzono natomiast zakaz „podwójnego kandydowania” poza gminą – np. na urząd prezydenta, wójta i radnego województwa.

Kandydaci na prezydenta Lubina zmierzą się w okręgu czwartym.

Oprócz nich na listach do lubińskiej rady miejskiej można znaleźć obecnych radnych. Na przykład: Tomasz Górzyński, Roman Zaprutko, Marian Węgrzynowski, Piotr Socha, Dariusz Jankowski, Bogusława Potocka, Przemysław Tadla, Romuald Kujawa, Dorota Dutkanicz czy Joanna Kot i Maria Szydłowska startują, tak jak cztery lata temu, z komitetu Roberta Raczyńskiego.

Jeden z obecnych radnych Franciszek Wojtyczka zmienił ugrupowanie i ubiega się o mandat radnego nie jak poprzednio z komitetu Lubin 2006, ale z Prawa i Sprawiedliwości. Oprócz niego na listach tej partii figurują między innymi Tadeusz Madziarczyk, który był posłem PiS w latach 2005-2007, a obecnie jest radnym powiatu lubińskiego oraz Oleg Herejczak, który był radnym miejskim w latach 2006-2010. Radnym miejskim chce też zostać Adam Konefał – obecnie radny powiatowy, który z Lubin 2006 tuż przed wyborami przeszedł do PiS.

RADA POWIATU LUBIŃSKIEGO

Do rady powiatu startuje wiele osób, które do tej pory zajmowały się nieco inną działalnością. W sumie swoich kandydatów wystawiło sześć komitetów: Robert Raczyński Lubin 2006, Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, SLD Lewica Razem, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość oraz Kukiz’15. O miejsce w tym gremium będzie się starać 117 osób w sześciu okręgach. Pełne listy wystawiła tylko połowa komitetów: Robert Raczyński Lubin 2006, Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

Na listach PiS można znaleźć znane nazwiska między innymi Kielana, ale nie Tadeusza, czyli obecnego wójta gminy Lubin a Michała, oraz rzeczniczkę owego wójta Maję Grohman. Ponadto do rady powiatu z PiS startuje były poseł i prezydent Lubina Tadeusz Maćkała. To już kolejna partia w jego CV, z którą idzie do wyborów – wcześniej działał w Porozumieniu Polskich Chrześcijańskich Demokratów, Platformie Obywatelskiej, lokalnym komitecie Teraz Lubin i PSL.

Na liście PiS do powiatu jest również Piotr Motyliński – radny miejski, który przeszedł do PiS z Lubin 2006.

Z list KWW Robert Raczyński Lubin 2006 startują obecni radni powiatowi, między innymi: starosta lubiński Adam Myrda, wicestarosta Damian Stawikowski, lekarz Roman Koronowski, dyrektor Muzy Małgorzata Życzkowska-Czesak czy przewodnicząca rady i dyrektor Przedszkola nr 10 Jadwiga Musiał.

Znajdziemy tu jednak także zupełnie nowe nazwiska, jak: Elżbieta Miklis, działająca na rzecz seniorów kierownik Domu Dziennego Pobytu Senior, Tomasz Nimczyk, trener lubińskiej drużyny rugby, Łukasz Nowicki, komendant lubińskiego hufca ZHP, Kaja Załęczna, piłkarka ręczna Zagłębia Lubin, która zakończyła już karierę sportową, Natalia Czerwonka, olimpijka i polska panczenistka, oraz Bożena Karkut, trener żeńskiej drużyny szczypiorniaka.

Do rady powiatu lubińskiego w najbliższych wyborach chce się też dostać dawno niewidziana była starosta powiatu lubińskiego Małgorzata Drygas-Majka. Wraz z byłą radną miejską Ksenią Dowhań-Domańską można ją znaleźć na listach KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska.

RADA GMINY LUBIN

W mniejszych gminach, do 20 tysięcy mieszkańców głosowanie będzie wyglądać nieco inaczej. Tutaj nadal obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze. Tak głosować będą mieszkańcy gmin: wiejskiej Lubin, Ścinawa i Rudna.

W gminie wiejskiej Lubin swoich kandydatów do rady wystawiło sześć komitetów: Bezpartyjni Samorządowcy, Paweł Łukasiewicz, Tadeusz Kielan, Janusz Zarenkiewicz, Lucyna Franczak i Aleksander Graboś. Tylko jeden z nich – KWW Tadeusz Kielan – przygotował pełną listę. W sumie o miejsce w radzie będą się starać 42 osoby.

Niektóre z komitetów zgłosiły tylko jedną osobę – nazwisko kandydata pokrywa się z nazwą komitetu: KWW Janusz Zarenkiewicz, KWW Lucyna Franczak, KWW Aleksander Graboś.

RADA MIEJSKA W ŚCINAWIE

W Ścinawie do rady swoich kandydatów wystawiło osiem komitetów – to w sumie 55 osób: Krystian Kosztyła, Bliżej Ludzi, Prawo i Sprawiedliwość, KWW Andrzeja Holdenmajera, Strażacy, Sprawiedliwy Samorząd, KWW Ireny Chrystyna oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Tylko jeden zarejestrował pełną listę, to KWW Krystian Kosztyła.

Tak jak w przypadku gminy wiejskiej Lubin, są komitety, które zarejestrowały po jednym lub tylko dwóch kandydatów.

Z ciekawostek, warto wspomnieć, że do samorządu chce wrócić poprzedni burmistrz Ścinawy Andrzej Holdenmajer. Startuje od do rady z komitetu nazwanego od jego nazwiska.

GMINA RUDNA

W tej gminie zainteresowanie wyborami do rady jest największe. Swoich kandydatów zgłosiło aż 14 komitetów: KWW Waldemara Latosa Wolni od Układów, Nasza Gmina Rudna, Michał Nagrant, Służymy Mieszkańcom, Teraz My, KWW Władysława Kicińskiego, Joanna Bagińska, Prawo i Sprawiedliwość, Jerzy Więcej, Michalik Marek, Marzena Smulska, KWW Aleksandry Kurek, KWW Szum Marzanny oraz Teresa Bieberstein.

O miejsce w tym gremium będą się starać 52 osoby.

Tylko Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło pełną listę. Aż 11 komitetów wystawiło tylko po jednym kandydacie.

SEJMIK WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

W naszym okręgu – numer 5 – obejmującym poza powiatem lubińskim także: legnicki i miasto Legnica, polkowicki, głogowski, jaworski oraz złotoryjski, swoich kandydatów (81 osób) zarejestrowało 11 komitetów.

Bezpartyjni Samorządowcy jako jedynkę wystawili Tymoteusza Myrdę, który już od dwóch kadencji zasiada w dolnośląskim Sejmiku.

Listę SLD otwiera Ryszard Zbrzyzny, wieloletni poseł i szef Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego.

Jedynką Prawa i Sprawiedliwości jest legnicki radny Jacek Baczyński.

Z listy Kukiz’15 startuje zaś do Sejmiku Marcin Królak, obecnie lubiński radny miejski.

Jedynką Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna jest lubinianin Piotr Borys, były europoseł.

Zaś PSL postawił na Tadeusza Samborskiego, wcześniej posła, a obecnie radnego Sejmiku.

O miejsca w Sejmiku powalczą też: KWW z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska (jedynka na liście to Michał Kuszyk), KW Ruch Narodowy RP (jedynka Arkadiusz Pachurka), KW Partia Zieloni (jedynka Sebastian Szymkowiak), KW Partii Razem (jedynka Krystyna Burakowska) i KWW Wolność w Samorządzie (pierwszy na liście Tomasz Merwiński).

Ponieważ kandydatów do wspomnianych rad jest kilkuset, nie sposób ich wszystkich wymienić, ale ich nazwiska można znaleźć na stronie PKW TUTAJ.

Wybory samorządowe odbędą się już 21 października.


POWIĄZANE ARTYKUŁY