Konsultują uchwałę antysmogową

57

Koniec z paleniem w piecach węglem brunatnym! Trwają prace zmierzające do przygotowania uchwały antysmogowej dla Dolnego Śląska, a właściwie trzech odrębnych uchwał dla różnych obszarów województwa.  Każdy mieszkaniec Dolnego Śląska może wypowiedzieć się w tej sprawie

Problem zanieczyszczenia powietrza inaczej wygląda w dużych miastach, inaczej w małych miejscowościach, a jeszcze inaczej na terenach podgórskich, dlatego osobne uchwały antysmogowe zostały opracowane dla miasta Wrocławia, miejscowości uzdrowiskowych oraz pozostałej części województwa. Projekty po konsultacjach społecznych zostaną poddane pod głosowanie Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Smog jest poważnym problemem, który dotyka nas wszystkich. Szczególnie niebezpieczny jest dla osób starszych, dzieci oraz osób mających problemy z układem krwionośnym i oddechowym. Badania Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego skutkuje skróceniem średniej długości życia. W przypadku mieszkańców Polski to ponad 10 miesięcy.

W województwie dolnośląskim nie ma gminy wolnej od zanieczyszczeń, w każdej stwierdzono przekroczenia dopuszczalnych poziomów emisji zanieczyszczeń do powietrza. Dlatego też aby ograniczyć i zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowiskomarszałek województwa dolnośląskiego utworzył zespół roboczy ds. jakości powietrza, który przygotował projekty uchwał antysmogowych. Uchwały dzielą województwo na trzy obszary i w zależności od tych obszarów wprowadzają konkretne ograniczenia dotyczące instalacji, czyli kotłów i paliw, którymi będzie można palić.

Projekt Uchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem miasta Wrocław i miejscowości uzdrowiskowych, ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zakłada wprowadzenie zakazu palenia odpadami węglowymi oraz użytkowanie tylko najwyższej klasy kotłów automatycznych.

Nie będzie więc wolno palić węglem brunatnym oraz paliwami stałymi produkowanymi z wykorzystaniem tego węgla; mułem węglowym i flotokoncentratami węglowymi tj. paliwami o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm oraz mieszankami produkowanymi z ich wykorzystaniem, a także drewnem o wilgotności powyżej 20%

W uchwale zaproponowano także, aby kotły montowane w instalacjach grzewczych spełniały kryterium minimum piątej klasy jakości (obecnie najwyższej) czyli kotły tylko automatyczne spełniające wymogi normy PN-EN 303-5:2012. Kotły, które umożliwiają ręczne podawanie paliwa, nie gwarantują stałych parametrów pracy instalacji oraz umożliwiają spalanie odpadów, zatem uchwała zakazuje użytkowania kotłów wyposażonych w ruszt awaryjny.

W nowych budynkach automatyczne kotły minimum 5 klasy miałyby być obowiązkowo montowane od 2018 r. Kotły poniżej trzeciej klasy (oddane do eksploatacji przed 1 lipca 2018 r. nie spełniające minimalnych standardów emisyjnych klas 3,4 i 5 wg normy PN-EN 303-5:2012) mogłyby być użytkowane do stycznia 2024 r. a kotły poniżej piątej klasy (oddane do eksploatacji przed 1 lipca 2018 r. nie spełniające minimalnych standardów emisyjnych klas 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012) do stycznia 2028 r.

Na temat projektowanych uchwał można wypowiedzieć się do końca września br. Wszystkie projekty uchwał antysmogowych, w tym projektUchwały Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem miasta Wrocław i miejscowości uzdrowiskowych, ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, można znaleźć na stronach internetowych: http://www.umwd.dolnyslask.pl, http://irt.wroc.pl/, http://bip.umwd.dolnyslask.pl, http://bip.irt.wroc.pl/, a także w siedzibie Instytutu Rozwoju Terytorialnegoprzy ul. Dawida 1A, we Wrocławiu.

Uwagi i wnioski do projektów uchwał można składać w terminie do 30 września 2017 r. w formie:

– pisemnej na adres: Instytut Rozwoju Terytorialnego, ul. Dawida 1A, 50 – 527 Wrocław,

– ustnie do protokołu w Instytucie Rozwoju Terytorialnego, ul. Dawida 1A, 50 – 527 Wrocław, w pokoju nr 11, w godzinach pracy Instytutu,

– za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, na adres: konsultacje@irt.wroc.pl . Uwagi i wnioski złożone po terminie pozostaną bez rozpatrzenia (decyduje data wpływu). Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

źródło: rudna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY