Zaznaczają swoją obecność

186

Do Lubina zjechali przedstawiciele wszystkich uniwersytetów i szkół, w których działają katedry historii gospodarczej. Przez trzy dni będą rozmawiać o społeczno-gospodarczym otwarciu polskiej niepodległości. Uruchomione właśnie Muzeum Historyczne gości taką konferencję po raz pierwszy. – Próbujemy zaznaczać swoją obecność – mówi jego dyrektor Marek Zawadka, zapraszając jednocześnie na wykłady wszystkich pasjonatów historii z naszego regionu.

Marek Zawadka, dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie

Rozpoczęta dziś konferencja to 13. edycja Wrocławskich Spotkań z Historią Gospodarczą, które dotychczas zazwyczaj odbywały się w stolicy Dolnego Śląska.

– Chcemy pokazać historię, przede wszystkim Polski, ale nie tylko, z trochę innej perspektywy niż jest na co dzień oglądana – wyjaśnia Tomasz Głowiński z Uniwersytetu Wrocławskiego. – Spojrzeć na tę historię od strony zjawisk gospodarczych i społecznych, tych które bardzo często określa się strukturami codzienności, czyli tego, co może nie jest spektakularne w wymiarze historycznym, ale za to jest ciekawe, bo bliżej ludzi i ich codziennych problemów – dodaje.

Tegoroczna edycja historycznych spotkań jest wyjątkowa, bo organizowana w rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. I właśnie problemom z tym związanym będzie poświęcona większość wykładów.

– Nagle w środku Europy pojawiło się państwo, które nie istniało przez sto lat, państwo w miarę duże, z bardzo dużymi problemami społeczno-gospodarczymi: jak zbudować nowoczesny naród polski w nowoczesnym państwie polskim i jak stworzyć gospodarkę państwa, które mogłoby lepiej sobie radzić z dniem codziennym, problemami i tym samym nie odstawać w okolicy. Te problemy zresztą nadal są aktualne – przyznaje Głowiński.

Referaty wygłosi kilkadziesiąt osób. Dziś można ich posłuchać w sali kameralnej Centrum Kultury Muza. W sobotę spotkanie przeniesie się do Galerii Zamkowej, a w niedzielę do ratusza. Szczegółowy program konferencji publikujemy poniżej.

Materiały z tej konferencji zostaną zaś wydane w październiku.

– To nie jest takie proste, żeby do małego miasta, niemającego tradycji naukowych przyjeżdżali ludzie na konferencje naukowe – przyznaje dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie. – Zaprosiliśmy historyków do Lubina, żeby zobaczyli, jak wygląda nasze miasto i zaczynamy z nimi współpracę, aby w perspektywie kilku lat można było sporządzić pełną monografię zagospodarowania Zagłębia Miedziowego lub monografię budowy dużych zakładów przemysłowych w całej Polsce – dodaje.

Choć rozpoczęta dzisiaj konferencja z pewnością nie jest dla wszystkich i zainteresuje pasjonatów historii, to organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców.

– Fajnie jeśli ktoś przyjdzie i posłucha – przyznaje Zawadka.

Dla wszystkich mieszkańców mają być zaś skierowane inne wykłady historyczne organizowane przez lubińskie muzeum. Placówka wraz ze Stowarzyszenie Sympatyków Zagłębia Lubin Zagłębie Fanatyków przygotowała ich już kilka wcześniej.

– Chcemy wrócić do tych wykładów dla mieszkańców – raz, dwa razy w miesiącu, po południu – przyznaje Zawadka. – Natomiast w tym roku będzie jeszcze jedna konferencja poświęcona stuleciu państwa polskiego, ale w wymiarze lotnictwa. Mamy też inne duże projekty. Próbujemy zaznaczyć swoją obecność, żeby ludzie o nas wiedzieli – dodaje dyrektor lubińskiego muzeum.

Program konferencji 1

Program konferencji 2


POWIĄZANE ARTYKUŁY