Koncertowe lato Roztoki i Sasanki

49

Dwa zespoły ludowe z gminy Rudna mają wyjątkowo pracowite lato. Tego lata artyści wystąpili już na ponad trzydziestu festiwalach i przeglądach muzyki folklorystycznej.

20160810_folklor_rudna_1

Tegoroczne tournée Roztoki i Sasanki rozpoczęło się już w maju występami na XXIII Konkursie Piosenki Lwowskiej i Wileńskiej w Górze. Później zespoły wzięły udział w XXI Śpiewaniu nad wodą – Przeglądzie Ludowych Zespołów Śpiewaczych w Mietkowie. Ich talenty mogła podziwiać publiczność Folk Festiwalu w Rudnej i Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Repertuar Roztoki sprawdził się również podczas występu na 9. Festiwalu Kalejdoskop Kultur we Wrocławiu. Zespół wyjeżdżał ponadto do Biskupic Oławskich na IV Przegląd Zespołów Ludowych „Biskupicki Złoty Kłos” i do Sobótki na „Pod Ślężą Śpiewanie”.

Kapeli Roztoka nie mogło zabraknąć też na tradycyjnych spotkaniach muzycznych społeczności łemkowskiej, m.in. Łemkowskim Lecie w Trzmielowie. – Za nami jest występ na 36. Łemkowskiej Watrze na Obczyźnie w Michałowie w pierwszą sobotę sierpnia. To dla nas jeden z najważniejszych występów w całym roku. Koncertowaliśmy także na terenach, z których się wywodzimy, uczestnicząc w watrze w Zdyni, w województwie małopolskim. – mówi Włodzimierz Zoryło, kierownik zespołu Roztoka.

20160810_folklor_rudna_3

Sasanka z kolei bardzo dobrze wspomina występ na Przeglądzie Piosenki Ludowej w Bukowcu i na Festiwalu Piosenki Cygańskiej w Górze. – Naszym muzykowaniem chcemy wyrazić swój szacunek dla pięknych, nieco zapomnianych już, ludowych melodii. Staramy się szanować tradycje innych regionów i krajów, dlatego na festiwalu w Górze wystąpiłyśmy w strojach cygańskich – mówi Maria Kucy z zespołu Sasanka.

Przed zespołami Roztoka i Sasanka jeszcze wiele występów, np. na festiwalach w Strzegomiu, Świeradowie-Zdroju, Wojcieszowie czy podczas IV Legnickiego Festiwalu Kultur „Kto siedzi na miedzi(-y)”. – W tym roku wybieramy się również na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Rumunii – dodaje Włodzimierz Zoryło.

20160810_folklor_rudna_2

Oba zespoły od początku ich istnienia objęło patronatem Centrum Kultury w Rudnej. 23-osobowa Roztoka odnowiła działalność z inicjatywy społeczności łemkowskiej, zamieszkującej gminę Rudna. W swoim repertuarze ma przede wszystkim pieśni ludowe – polskie, łemkowskie, słowackie, ukraińskie. W 2009 r. Roztoka nagrała swoje utwory, które uczestniczyły m.in. w Liście Przebojów Radia Wrocław. Z kolei Sasanka koncertuje w 14-osobowym składzie wraz z kapelą, grającą na akordeonach, klarnecie i bębnie. Od początku swojej działalności zespół zaprezentował się na wielu scenach w kraju oraz na różnych uroczystościach związanych z folklorem. W 2010 r. członkowie Sasanki odebrali odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

20160810_folklor_rudna_4

źródło: UG Rudna


POWIĄZANE ARTYKUŁY