Kolekcjonerzy, artyści i hobbyści z gminy Rudna

9

„Cudaki – rękodzieło Pani Agnieszki Szade” to kolejna, 64. już wystawa z cyklu „Ludzie z Pasją”, prezentująca twórców, artystów, kolekcjonerów i hobbystów z gminy Rudna. Artystka pasją do szycia zaraziła się od babci.

Na wystawie prezentowane są różnorodne formy twórczości pani Agnieszki. Szyte z kolorowych tkanin przytulanki dla dzieci: koty, króliki, kurki, szydełkowe poduszki, ozdobne choinki, serduszka dekorowane bawełnianymi koronkami oraz puchate baranki. Jedną z ciekawych technik szycia, którą możemy obejrzeć na wystawie, są patchworki. To pracochłonne zajęcie, którego końcowym efektem są torby, poszewki na poduszki oraz zabawki dla dzieci. Interesujące są również torebki szyte z wzorzystych materiałów, sukienki balowe dla dziewczynek, dziergane dywaniki, a także wyplatane ozdobne kosze.

Pani Agnieszka Szade jest mieszkanką Kliszowa, zawodowo związana ze Szkołą Podstawową w Rudnej. Zamiłowanie do szycia odziedziczyła po swojej babci, to ona nauczyła ją posługiwania się maszyną do szycia, wykrajania form z materiału, przyszywania guzików, ręcznego obszywania pętelek a także wyszywania, robienia na drutach i szydełkowania. Pani Agnieszka w wieku 9 lat ręcznie szyła już ubranka dla swoich lalek i misiów, zawsze marzyła o maszynie do szycia i dorównaniu w umiejętnościach swojej babci, która szyła ubrania dla całej rodziny.

Gdy była dorosła, zaczynała od prostych form – obszywania obrusów, ściereczek, szycia poszewek na poduszki. Dziś ma już w tym spore doświadczenie. Wystawa to wynik kilkumiesięcznej pracy. To projekty własne oraz inspiracje z Internetu. Lubi przetwarzać, korzystać z materiałów, które trudno nazwać krawieckimi, są to m.in. worki jutowe, samochodowe poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. Uwielbia przerabiać ubrania, zmieniać ich formę i przeznaczenie, nadawać starym ubraniom „nowe życie”. To rodzaj upcyklingu, wrzucenia rzeczy do wyższego obiegu, nadania nowego życia starym, niepotrzebnym przedmiotom, zmianie ich funkcji, a bardzo często także i formy. Oryginalność pomysłów, a także nietypowe łączenie wzorów i kolorów nadaje eksponatom unikalnego i wyjątkowego stylu.

Wystawę w Multimedialnym Centrum Informacji Szkoły Podstawowej w Rudnej można zobaczyć w godzinach otwarcia Biblioteki. Wystawa potrwa do końca kwietnia.

źródło: Wanda Poskart, Ewa Kopystiańska

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość