Kolejne spełnione marzenie

221

87-letni Wilhelm Kasperski śmieje się, że spełnia się kolejne jego marzenie. Gdy rozmawialiśmy z nim rok temu, chciał zebrać lubinian, którzy przyjechali tutaj z Kresów Wschodnich i założyć stowarzyszenie. Kiedy się udało, postanowił zgromadzić w jednym miejscu nie tylko kresowiaków, ale również sybiraków i kombatantów z naszego powiatu. Dziś odbyło się pierwsze takie spotkanie.

Po prawej Wilhelm Kasperski

– Intencją naszą jest, by to dzisiejsze, pierwsze spotkanie integracyjne nie było jednocześnie ostatnim – mówi pan Wilhelm, który jest również przewodniczącym Powiatowej Rady Kombatantów. – Jednak to nie zależy tylko od nas, ale też od tych, którzy je finansują, czyli od starosty lubińskiego. Jeżeli zdecyduje, że jest to możliwe każdego roku, na przykład jesienią, to wszyscy będziemy szczęśliwi – uśmiecha się.

To dzisiejsze spotkanie, tak samo zresztą jak powstałe w ubiegłym roku z inicjatywy pan Wilhelma Stowarzyszenie Kresowian, ma być okazją rozmów, wspomnień i wymiany doświadczeń.

– Chodzi o to, by się wzajemnie poznać i ewentualnie wskrzesić zapomnianą tematykę w pieśni, wierszach oraz wzajemnej współpracy, by wrócić do korzeni – dodaje 87-letni lubinianin, przedstawiając program spotkania, w którym znajdują się pieśni żołnierskie z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości i z tych nieco nam bliższych, a także – już w nieco luźniejszym klimacie – przyśpiewki kresowe.

Przewodnicząca rady powiatu lubińskiego składa życzenia Zygmuntowi Pękale

Zanim jednak na scenie na dobre rozśpiewał się chór, kombatanci, a także przyjaciele tego środowiska zostali uhonorowani odznaczeniami.

Jedną z najstarszych osób, jakie wzięły udział w dzisiejszym wydarzeniu jest Zygmunt Pękała, znany w mieście żołnierz Armii Krajowej i kombatant, który dokładnie za trzy dni będzie świętował 90. urodziny.

Kombatanci, kresowianie i sybiracy na swoich spotkaniach chętnie widzieliby jednak też młode pokolenie lubinian. A jak zauważa Antonina Buchta, ze Związku Sybiraków w Lubinie, która dosyć często jest gościem w tutejszych szkołach: – Młodzież chce znać historię Polski i Polaków i chętnie o niej słucha.

– Młodsze pokolenia są i będą zapraszane na takie jak to spotkania, by mogli poznać historię swojego kraju od osób, które ją przeżyły – przyznaje przewodnicząca rady powiatu lubińskiego Jadwiga Musiał, mówiąc, że takie wydarzenia są potrzebne zarówno dla młodych, jak i sybiraków, kresowiaków oraz kombatantów, którzy dzięki nim mogą się zintegrować, wyjść z domu i spotkać z innymi. – Liczymy, że takie spotkania będą odbywać się cyklicznie i na pewno podejmiemy trud, by pomóc w ich organizacji – dodaje.

Jeśli się uda, dzisiejsze spotkanie zostanie powtórzone za rok. Na razie jednak jego organizatorzy zapraszają lubinian, którzy interesują się Kresami Wschodnimi, pochodzą stamtąd lub właśnie tam urodzili się ich rodzice, czy krewni, na comiesięczne spotkania Stowarzyszenia Kresowian. Odbywają się one zawsze w Domu Dziennego Pobytu Senior przy ul. Sienkiewicza 3 w co drugi wtorek miesiąca o godzinie 16.


POWIĄZANE ARTYKUŁY