Kolejarze zadowoleni, wszystko idzie zgodnie z planem

Właśnie trwają prace przy peronie numer 2 na stacji w Lubinie, robotnicy zajmują się też modernizacją sieci trakcyjnej. – Prace rozpoczęły się wczesną wiosną i widzimy, że zostaną zrealizowane, tak jak zakładaliśmy pierwotnie. Do października będziemy mieli oddany pierwszy odcinek – zapewnia Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe.

To bardzo duża inwestycja, warta 200 mln zł i dzięki niej Lubin odzyska pasażerskie połączenia kolejowe. Dziś inwestor, czyli PKP PLK zaprosił dziennikarzy, by pokazać, jak postępują prace remontowe na linii kolejowej nr 289 z Legnicy przez Lubin do Rudnej Gwizdanowa.

– Rozpoczęliśmy planowo i tak zamierzamy skończyć, zgodnie z kontraktem – stwierdza Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu, wykonawcy inwestycji, dodając, że w tej chwili jest to jeden z 14 projektów prowadzonych przez jego firmę. – Prace są wielobranżowe: układ torowy, sieć trakcyjna, ale też energetyka niskonapięciowa, teletechnika, system zabezpieczenia ruchu pociągów, bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa prowadzenia ruchu. Praktycznie budujemy zupełnie nową kolej, sprawną oraz bezpieczną – dodaje.

Torpol najpierw musiał przygotować projekt tej modernizacji, później uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i wiosną mógł ruszyć z pracami remontowymi. W pierwszym etapie robotnicy zajęli się 20-kilometrowym odcinkiem między Lubinem a Legnicą oraz stacją Lubin.

– Te prace planujemy zakończyć do 21 października tego roku – mówi Jan Maga, dyrektor projektu Legnicy – Rudna Gwizdanów z regionu śląskiego Polskich Linii Kolejowych. – W przyszłym etapie będą realizowane prace na drugim odcinku, czyli od Lubina Górniczego do Rudnej Gwizdanów. Ważnym momentem dla tego projektu była zabudowa w stacji Lubin Górniczy dwóch rozjazdów 21 i 22. To są rozjazdy, którą prowadzą na linię 971, będącą w zarządzie KGHM-u. Na ten czas musieliśmy całkowicie wstrzymać ruch pociągów, oczywiście w porozumieniu z KGHM-em. Udało nam się zrobić to zadanie w terminie i żadnych komplikacji z tego tytułu nie było – dodaje, wyliczając, że właśnie trwają prace przy zabudowie peronu numer 2 oraz modernizacji sieci trakcyjnej. – Na odcinku zamkniętym trwają prace rozbiórkowe, przygotowawcze do prac właściwych, czyli zabudowy peronów, wymiany nawierzchni i sieci trakcyjnej. Cała infrastruktura pozwalająca wprowadzić ruch pociągów zostanie również wyremontowana. Mam tu na myśli nastawnię – wyjaśnia.

Od lewej: Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu, Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe i Jan Maga, dyrektor projektu Legnicy – Rudna Gwizdanów z regionu śląskiego Polskich Linii Kolejowych

W sumie w ramach modernizacji trasy kolejowej z Legnicy do Rudnej Gwizdanowa wyremontowanych zostanie około 40 km linii, 65 obiektów inżynieryjnych i 18 przejazdów kolejowych, ponadto wymienionych zostanie 36 rozjazdów. W Lubinie powstanie też nowy przystanek Lubin Stadion, który położony będzie około 1,5 km od stacji.

– Myślę, że ta inwestycja zostanie zakończona w terminie, czyli w 2019 roku – dodaje prezes Torpolu.

– Z przyjemnością obserwujemy postęp prac i dopingujemy wykonawcę do dotrzymania terminu tego pierwszego dużego kamienia milowego na tej budowie, czyli października i otwarcia możliwości przejazdu pociągów między Legnicą a Lubinem – dodaje Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK. – Pierwszym etapem jest przywrócenie ruchu towarowego, potem docelowo, na pewno w rozkładzie jazdy 2018/19, wprowadzimy tutaj pociągi pasażerskie – mówi.

Jak mówią przedstawiciele PKP PLK to połączenie kolejowe na pewno będzie konkurencyjne w stosunku do połączeń drogowych. Szacują, że przejazd pociągu z Lubina do Wrocławia będzie trwał około 75 minut: 15-20 z Lubina do Legnicy i 53-54 minuty z Legnicy do Wrocławia.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

14 komentarzy do "Kolejarze zadowoleni, wszystko idzie zgodnie z planem"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Nina
Gość
Nina
3 miesięcy 5 dni temu

Obecnie osoby nie posiadające samochodów mają dwa wyjścia – szukać przejazdu przez blabla lub cisnąć się w Tarnowskim, który lubi godzinne opóźnienia, a często nawet nie wpuszcza pasażerów, bo jest przeładowany… Pociągiem do Wrocławia w nieco ponad godzinę to super opcja! Fakt, po wybudowaniu S3 zasuwając autostradą i ekspresówką grubo przekraczając prędkość dojedziemy w krótszym czasie autem. Ale to nie o to chodzi… Ja jestem bardzo zadowolona i nie mogę się doczekać. Mam nadzieję, że do Poznania też w przyszłości dojadę z Lubina koleją!

Niki Lauda
Gość
Niki Lauda
3 miesięcy 9 dni temu

75 minut z Lubina do centrum Wrocławia to bardzo dobry czas. Niech ktoś spróbuje samochodem w takim czasie się wyrobić w godzinach szczytu. Powodzenia życzę …

kolejarz
Gość
kolejarz
3 miesięcy 9 dni temu

Wszystko fajnie, ale co z centrum przesiadkowym… 😉

cdfgh
Gość
cdfgh
3 miesięcy 9 dni temu

bedzie super centrum przesiadkowe

Tytuł dokumentu: Przetarg nieograniczony – Zakup, dostawa i montaż wraz z uruchomieniem dwóch kontenerowych toalet publicznych przy ul. Kolejowej oraz w Rynku w Lubinie.
Podmiot udostępniający informację: Urząd Miejski w Lubinie

Super ze bada pociagi
Gość
Super ze bada pociagi
3 miesięcy 10 dni temu

Nie wazne ile bedzie trwac podroz do wrocka wazne ze w normalnych warunkach a busem tez szybko sie nie jedzie i ciasnota . A ci co tak narzekaja wiecznie to pewnie pierwsi pojada pociagiem zauwazylem ze u nas tak jest najpierw trzeba ponarzekac a pozniej wszytko gra hehe co za ludzie.

Fan(ka)
Gość
Fan(ka)
3 miesięcy 10 dni temu

Do LOK
A ja myślę, patrząc na Twoje błędy, że ortografia polska jest Ci zupełnie obca, więc nie wypominaj innym.

LOK
Gość
LOK
3 miesięcy 10 dni temu

Do Qwerty myślę że twój rozwój edukacyjny zakończył się w przedszkolu a myślenie sprawia bul

Oskar
Gość
Oskar
3 miesięcy 10 dni temu

1 h 15 min? To tyle wynosi dojazd do Ścinawy autem (20 minut) i z tamtąd 52 minuty pociągiem… Takie połączenie to żadna pomoc dla tych co dojeżdżają codziennie… Dalej mi to nie skróci czasu jaki poświecam na dojazd do pracy… Jestem zawiedzony.

Oldboy
Gość
Oldboy
3 miesięcy 10 dni temu

Robert !!!! Horacyś dobrze pisze i nic w tym niedorzecznego nie ma natomiast ty jesteś członkiem myrdajacym między ……..

Qwerty
Gość
Qwerty
3 miesięcy 10 dni temu

Aż 75minut z Lubina do Wrocka! Masakra jakaś. Skoro to ma być bezpośredni pociąg.

Robert
Gość
Robert
3 miesięcy 10 dni temu

HORACYŚ JAKI TY JESTEŚ DEBILNY

arti
Gość
arti
3 miesięcy 10 dni temu
adam
Gość
adam
3 miesięcy 10 dni temu

Ludzie z Lubina może w końcu będą mogli w komfortowych warunkach i szybko jeździć do Wrocławia. Obecnie podróż często zajmuje 2 godziny i często trzeba jechać zatłoczonym busem gdzie jest ciasno, gorąco i nie ma miejsca na nogi. Nie mogę się doczekać pociągów do Wrocławia.

Horacyś
Gość
Horacyś
3 miesięcy 10 dni temu

Z Lubina do Wrocławia czas podróży 75 min. a nie lepiej powiedzieć że 1godz i 15 min. lepiej brzmi?

wpDiscuz