Kolejarze zadowoleni, wszystko idzie zgodnie z planem

Właśnie trwają prace przy peronie numer 2 na stacji w Lubinie, robotnicy zajmują się też modernizacją sieci trakcyjnej. – Prace rozpoczęły się wczesną wiosną i widzimy, że zostaną zrealizowane, tak jak zakładaliśmy pierwotnie. Do października będziemy mieli oddany pierwszy odcinek – zapewnia Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe.

To bardzo duża inwestycja, warta 200 mln zł i dzięki niej Lubin odzyska pasażerskie połączenia kolejowe. Dziś inwestor, czyli PKP PLK zaprosił dziennikarzy, by pokazać, jak postępują prace remontowe na linii kolejowej nr 289 z Legnicy przez Lubin do Rudnej Gwizdanowa.

– Rozpoczęliśmy planowo i tak zamierzamy skończyć, zgodnie z kontraktem – stwierdza Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu, wykonawcy inwestycji, dodając, że w tej chwili jest to jeden z 14 projektów prowadzonych przez jego firmę. – Prace są wielobranżowe: układ torowy, sieć trakcyjna, ale też energetyka niskonapięciowa, teletechnika, system zabezpieczenia ruchu pociągów, bardzo istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa prowadzenia ruchu. Praktycznie budujemy zupełnie nową kolej, sprawną oraz bezpieczną – dodaje.

Torpol najpierw musiał przygotować projekt tej modernizacji, później uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i wiosną mógł ruszyć z pracami remontowymi. W pierwszym etapie robotnicy zajęli się 20-kilometrowym odcinkiem między Lubinem a Legnicą oraz stacją Lubin.

– Te prace planujemy zakończyć do 21 października tego roku – mówi Jan Maga, dyrektor projektu Legnicy – Rudna Gwizdanów z regionu śląskiego Polskich Linii Kolejowych. – W przyszłym etapie będą realizowane prace na drugim odcinku, czyli od Lubina Górniczego do Rudnej Gwizdanów. Ważnym momentem dla tego projektu była zabudowa w stacji Lubin Górniczy dwóch rozjazdów 21 i 22. To są rozjazdy, którą prowadzą na linię 971, będącą w zarządzie KGHM-u. Na ten czas musieliśmy całkowicie wstrzymać ruch pociągów, oczywiście w porozumieniu z KGHM-em. Udało nam się zrobić to zadanie w terminie i żadnych komplikacji z tego tytułu nie było – dodaje, wyliczając, że właśnie trwają prace przy zabudowie peronu numer 2 oraz modernizacji sieci trakcyjnej. – Na odcinku zamkniętym trwają prace rozbiórkowe, przygotowawcze do prac właściwych, czyli zabudowy peronów, wymiany nawierzchni i sieci trakcyjnej. Cała infrastruktura pozwalająca wprowadzić ruch pociągów zostanie również wyremontowana. Mam tu na myśli nastawnię – wyjaśnia.

Od lewej: Grzegorz Grabowski, prezes Torpolu, Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe i Jan Maga, dyrektor projektu Legnicy – Rudna Gwizdanów z regionu śląskiego Polskich Linii Kolejowych

W sumie w ramach modernizacji trasy kolejowej z Legnicy do Rudnej Gwizdanowa wyremontowanych zostanie około 40 km linii, 65 obiektów inżynieryjnych i 18 przejazdów kolejowych, ponadto wymienionych zostanie 36 rozjazdów. W Lubinie powstanie też nowy przystanek Lubin Stadion, który położony będzie około 1,5 km od stacji.

– Myślę, że ta inwestycja zostanie zakończona w terminie, czyli w 2019 roku – dodaje prezes Torpolu.

– Z przyjemnością obserwujemy postęp prac i dopingujemy wykonawcę do dotrzymania terminu tego pierwszego dużego kamienia milowego na tej budowie, czyli października i otwarcia możliwości przejazdu pociągów między Legnicą a Lubinem – dodaje Arnold Bresch, członek zarządu PKP PLK. – Pierwszym etapem jest przywrócenie ruchu towarowego, potem docelowo, na pewno w rozkładzie jazdy 2018/19, wprowadzimy tutaj pociągi pasażerskie – mówi.

Jak mówią przedstawiciele PKP PLK to połączenie kolejowe na pewno będzie konkurencyjne w stosunku do połączeń drogowych. Szacują, że przejazd pociągu z Lubina do Wrocławia będzie trwał około 75 minut: 15-20 z Lubina do Legnicy i 53-54 minuty z Legnicy do Wrocławia.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Nina
Nina
8 miesięcy 5 dni temu

Obecnie osoby nie posiadające samochodów mają dwa wyjścia – szukać przejazdu przez blabla lub cisnąć się w Tarnowskim, który lubi godzinne opóźnienia, a często nawet nie wpuszcza pasażerów, bo jest przeładowany… Pociągiem do Wrocławia w nieco ponad godzinę to super opcja! Fakt, po wybudowaniu S3 zasuwając autostradą i ekspresówką grubo przekraczając prędkość dojedziemy w krótszym czasie autem. Ale to nie o to chodzi… Ja jestem bardzo zadowolona i nie mogę się doczekać. Mam nadzieję, że do Poznania też w przyszłości dojadę z Lubina koleją!

Niki Lauda
Niki Lauda
8 miesięcy 8 dni temu

75 minut z Lubina do centrum Wrocławia to bardzo dobry czas. Niech ktoś spróbuje samochodem w takim czasie się wyrobić w godzinach szczytu. Powodzenia życzę …

kolejarz
kolejarz
8 miesięcy 9 dni temu

Wszystko fajnie, ale co z centrum przesiadkowym… 😉

cdfgh
cdfgh
8 miesięcy 9 dni temu

bedzie super centrum przesiadkowe

Tytuł dokumentu: Przetarg nieograniczony – Zakup, dostawa i montaż wraz z uruchomieniem dwóch kontenerowych toalet publicznych przy ul. Kolejowej oraz w Rynku w Lubinie.
Podmiot udostępniający informację: Urząd Miejski w Lubinie

Super ze bada pociagi
Super ze bada pociagi
8 miesięcy 10 dni temu

Nie wazne ile bedzie trwac podroz do wrocka wazne ze w normalnych warunkach a busem tez szybko sie nie jedzie i ciasnota . A ci co tak narzekaja wiecznie to pewnie pierwsi pojada pociagiem zauwazylem ze u nas tak jest najpierw trzeba ponarzekac a pozniej wszytko gra hehe co za ludzie.

Fan(ka)
Fan(ka)
8 miesięcy 10 dni temu

Do LOK
A ja myślę, patrząc na Twoje błędy, że ortografia polska jest Ci zupełnie obca, więc nie wypominaj innym.

LOK
LOK
8 miesięcy 10 dni temu

Do Qwerty myślę że twój rozwój edukacyjny zakończył się w przedszkolu a myślenie sprawia bul

Oskar
Oskar
8 miesięcy 10 dni temu

1 h 15 min? To tyle wynosi dojazd do Ścinawy autem (20 minut) i z tamtąd 52 minuty pociągiem… Takie połączenie to żadna pomoc dla tych co dojeżdżają codziennie… Dalej mi to nie skróci czasu jaki poświecam na dojazd do pracy… Jestem zawiedzony.

Oldboy
Oldboy
8 miesięcy 10 dni temu

Robert !!!! Horacyś dobrze pisze i nic w tym niedorzecznego nie ma natomiast ty jesteś członkiem myrdajacym między ……..

Qwerty
Qwerty
8 miesięcy 10 dni temu

Aż 75minut z Lubina do Wrocka! Masakra jakaś. Skoro to ma być bezpośredni pociąg.

Robert
Robert
8 miesięcy 10 dni temu

HORACYŚ JAKI TY JESTEŚ DEBILNY

arti
arti
8 miesięcy 10 dni temu
adam
adam
8 miesięcy 10 dni temu

Ludzie z Lubina może w końcu będą mogli w komfortowych warunkach i szybko jeździć do Wrocławia. Obecnie podróż często zajmuje 2 godziny i często trzeba jechać zatłoczonym busem gdzie jest ciasno, gorąco i nie ma miejsca na nogi. Nie mogę się doczekać pociągów do Wrocławia.

Horacyś
Horacyś
8 miesięcy 10 dni temu

Z Lubina do Wrocławia czas podróży 75 min. a nie lepiej powiedzieć że 1godz i 15 min. lepiej brzmi?

wpDiscuz