Kolej na kolej!

Ponad 50 ekspertów i samorządowców z całego regionu spotkało się w lubińskim ratuszu, żeby dyskutować o kolejowej integracji aglomeracji miedziowej. Samorządowy projekt zyskał wreszcie poparcie rządu, co dla Zagłebia może oznaczać cywilizacyjne zmiany.

Głównym tematem kolejnego Konwentu prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin Zagłębia Miedziowego były plany budowy kolejowej aglomeracji w regionie. Nie bez powodu gospodarzem spotkania był Lubin – to nasze miasto ma się stać głównym węzłem komunikacyjnym.

– Po wielu, wielu latach udało się spowodować, że Rada Ministrów przyjęła dokument mówiący o tym, że na terenie Zagłębia Miedziowego będzie budowana kolejowa aglomeracja lubińska. Oprócz tej trasy, która obecnie jest remontowana (Legnica – Rudna Gwizdanów – przyp. red.), powstanie również całkiem nowa sieć, łącząca Lubin, Polkowice i Głogów. W ten sposób zbudujemy rynek kolejowy, który docelowo obejmie zasięgiem prawie 300 tysięcy mieszkańców. To oczywiście powoduje, że jesteśmy bardzo atrakcyjnym terenem pod inwestycje gospodarcze i dla biznesu, nie tylko lokalnego, ale też na mapie gospodarczej tej części Europy – mówi prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Pomysł nie jest nowy, nasi Czytelnicy pamiętają, że o powrót Lubina na kolejową mapę Polski, samorząd walczy od lat.

– Wraz z niektórymi samorządami wypracowaliśmy tę koncepcją, zakładającą budowę nowej nitki kolejowej do Głogowa, już w latach 2005-2006. Wtedy udało się między innymi przekonać burmistrza Polkowic do budowy takiego połączenia. Udowodniliśmy, wyruszając w podróż parowozem, że jest możliwe kolejowe połączenie Lubina z Polkowic nie tylko dla miedzi, ale też dla ludzi – mówi prezydent Raczyński.

Teraz ta koncepcja staje się rzeczywistością. Po wielu latach, także dzięki staraniom Patryka Wilda, radnego sejmiku dolnośląskiego i autora koncepcji Port Solidarność, projekt miedzianej aglomeracji kolejowej trafił do rządowych dokumentów (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Nowe czasy dla kolei rozpoczął długo wyczekiwany remontu linii kolejowej nr 289. Inwestycja składa się z dwóch etapów: pierwszy, Lubin – Legnica powinien się zakończyć do połowy przyszłego roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Koleje Dolnośląskie planują uruchomić połączenia pasażerskie z Wrocławiem nie czekając, aż gotowy będzie drugi etap łączący Lubin z Rudną – Gwizdanów.

– Widzimy potencjał w tej inwestycji. Po zakończeniu naprawy linii nr 289 uruchomimy szybkie połączenia z Lubina, przed Legnicę, do Wrocławia – mówi Piotr Malepszak, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich. – Szacujemy, że pociągi na tej trasie będą osiągać prędkość do 120 km/h, dzięki czemu przejazd z Lubina do Wrocławia będzie trwał godzinę i będzie dobrą alternatywą do podróży autobusem czy samochodem – wyjaśnia Malepszak.

Konwent to okazja, żeby wszystkie zainteresowane strony połączyły siły i wypracowały najlepsze rozwiązania.

– Jest szereg różnych elementów, które składają się na uruchomienie przewozów, dlatego niezbędna jest współpraca wszystkich zainteresowanych stron. Rozmawiamy o tym, jak przyciągnąć pasażerów do nowego miejsca, w jaki sposób zapewnić im dostęp do połączeń kolejowych, jakie inwestycje towarzyszące należałoby jeszcze wykonać – mówi Malepszak i wyjaśnia: – Chodzi głównie o węzeł w Lubinie, żeby był on jak najbardziej funkcjonalny, żeby było gdzie zaparkować, żeby można było dojechać do niego dobrze skomunikowanym autobusem, żeby te elementy się wzajemnie wspierały.

Podczas dzisiejszego konwentu omawiano również projekt nowej ordynacji wyborczej oraz sposoby na lepszą komunikację z wyborcami z użyciem nowych technologii – przede wszystkim internetowych. Dodatkowym punktem programu było przedstawienie działań Fundacji Bezpieczeństwa i Rozowju Stratpoints.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Naszaszkapa
Naszaszkapa
10 miesięcy 26 dni temu

„Anonimowo” zapewniam cię że Lubin to prawdziwy grajdołek. Wiem co mówię bo mieszkałem w tym miasteczku, teraz mieszkam w Polkowicach, bo tu mam pracę z której jestem zadowolony i która daje chleb mojej rodzinie. Nie wystarczy mieć same sklepy i halę gimnastyczną. Zapewniam że to też mamy w Polkowicach, do sklepu można też podjechać gdy trzeba. Przestań biadolić i zacznij działać aby w tym mieście żyło się dostatnio nie tylko tobie „Anonimowo”. Samolubny cwaniaku! Inaczej „ostatni zgasi światło” szybciej niż myślisz.

Anonimowo
Anonimowo
10 miesięcy 27 dni temu

Tak czytam te komentarze i wyłania się malutki lubinek zakompleksiony bez perspektyw. Całe szczęście, że komentujący nie mają nic do powiedzenia tylko szczekają jak pieski przy swojej budzie. Weście się do pracy a nie „płakajcie tylko i skomlajcie” gamonie.

włodek
włodek
10 miesięcy 28 dni temu

Linia Lubin – Legnica miałaby sens z przedłużeniem dalej przez Złotoryję i Lwówek Śląski do Jeleniej Góry. Wtedy powstał by świetny ciąg transportowy łączący północ województwa z południem i zarazem Zagłebie Miedziowe z Karkonoszami. Sam odcinek Lubin – Legnica obawiam się że nie przyciągnie pasażerów do kolei, gdyż tutaj busy wygrają z koleją czasem przejazdu, ceną biletów, częstotliwością czy bliskością przystanków.

koncept
koncept
10 miesięcy 28 dni temu

Powstanie kolej i Lubin będzie miejscem „mlekiem i miodem płynącym”. Szkoda tylko że kopalnie przesuwają się na północ i północny zachód. Trzeba będzie i Lubin przesunąć. Potrzeba coś wymyślić przed kolejnymi wyborami a nie można się powtarzać. Z pilnych i niezbednych rzeczy była: strefa, klaster, port lotniczy, instytut badawczy (Dolina krzemowa), teraz węzeł kolejowy. MASAKRA Panie rób Pan coś też dla ludzi nie tylko siebie nie gadaj działaj!!!!!!! Zrób Pan przynajmniej zwykłe Kobierzyce !!

bartosz
bartosz
10 miesięcy 29 dni temu

Właśnie, kiedy połączenie z Jelenią Górą przez Zotoryję i Lwówek Śląski? Marszałek powinien w trybie pilnym zrewitalizować piękną i potrzebną trasę kolejową Doliną Bobru! Bardzo brakuje takiego połączenia.

Piotr z Legnicy
Piotr z Legnicy
10 miesięcy 29 dni temu

Wyremontować linię Legnica – Złotoryja – Lwówek Śląski – Jelenia Góra i w ten sposób stworzyć szybkie połączenie z Karkonoszami. Zagłębiu Miedziowemu brakuje dobrego połączenia kolejowego z Karkonoszami i Kotliną Jeleniogórską! Dlaczego Urząd Marszałkowski Województwa nic nie robi??

daniels
daniels
10 miesięcy 29 dni temu

Na co komu potrzebne pociągi skoro busów jest od groma.

daniels
daniels
10 miesięcy 29 dni temu

Na co komu pociągi skoro busów jest od groma.

Prof.
Prof.
10 miesięcy 29 dni temu

Kolej na Innego Prezydenta !

Tim
Tim
10 miesięcy 29 dni temu

I bedzie w Lubinie wsiadać się w locie do pociągu

Jerzy Wojtasik
Jerzy Wojtasik
10 miesięcy 29 dni temu

A kiedy połączenie z Jelenią Górą przez Zotoryję i Lwówek Śląski? Marszałek powinien w trybie pilnym zrewitalizować piękną i potrzebną trasę kolejową Doliną Bobru! Bardzo brakuje takiego połączenia.

Rocky
Rocky
10 miesięcy 29 dni temu

WESTERN Union jak za dawnych lat „Wsiąść do pociągu byle jakiego „,,,,A dobrze rozbudowana sieć drogowa i kolejowa to może mieć jak miedz swój dobry czas .Inni już z tego korzystają i to z dobrym skutkiem szkoda by było aby z tak ogromnych środków nie skorzystać.A Rostek mówił że,,,,,to gdzie On wylądował,,,

PINOKIO
PINOKIO
10 miesięcy 29 dni temu

Uuuuuuuu RR i „jaśniepańska świta” już ewidentnie „odplywa przed wyborami”. Jak zwykle snuje plany gospodarcze, a będzie tak samo jak z tym klastrem przemysłowym który podobno miał być największy w Europie…… Tyle że do tej pory nie powstał, zaraz, zaraz czy czasami to nie było przed poprzednimi wyborami? Nie to chyba była inna bajka, he, he 🙁

Legniczanin
Legniczanin
10 miesięcy 29 dni temu

Wyremontować linię Legnica – Złotoryja – Lwówek Śląski – Jelenia Góra i stworzyć szybkie połączenie z Karkonoszami. Zagłębiu Miedziowemu brakuje dobrego połączenia kolejowego z Karkonoszami i Kotliną Jeleniogórską! Dlaczego Urząd Marszałkowski Województwa nic nie robi??

żartowniś
żartowniś
10 miesięcy 29 dni temu

Spokojnie ludzie, nie oczekujcie od prezydenta za dużo, bo mu się głowa przegrzeje od rzucania obietnicami… Gotów nam za chwile obiecać darmowe PKP, jak będziecie go podpuszczać przed wyborami 😉 Chłop coś tam porobił przez 4 lata, pograł sobie na saksofonie, a Wy wymagacie, aby stawał na głowie i robił szpagat?

Marian
Marian
10 miesięcy 29 dni temu

To może jeszcze linie autobusowe poprawić trzeba, zeby nas na ten dworzec dowiozly. Bo teraz to tam 7 co godzine jezdzi. A po godzinie 17.00 juz nie ma w ogóle. No chyba, ze pociągi tez dostosujemy do rozkladu jazdy autobusu numer 7. 🙂

Rocky
Rocky
10 miesięcy 29 dni temu

Ja myślę, że takie słabe ponieważ,,,diabełki taki reprezentujecie poziom.
Ja nie popisuję się tutaj swoją pseudo tfurczością;), nie będę robił niektórym konkurencji.Staram się pokazać jedynie zakłamanie, obłudę, hipokryzję i wyznawców Pisekty

Kazimierz
Kazimierz
10 miesięcy 29 dni temu

Idą wybory, prezydent obudził się.

uczeń wierszoklety
uczeń wierszoklety
11 miesięcy 7 sekund temu

Był raz sobie Pan Prezydent,
który opowiadał bajki:
„Kiedy tylko kiwnę palcem
znikną z miasta wszystkie majtki”
Raz podczas pewnej imprezy,
wznosząc kielich krzyczał polej,
wpadł na pomysł w swym amoku:
„Wybuduję ludziom kolej”.
Lecz biedaczek tak zajęty
w swej posłudze dla miasteczka
że zapomniał nasz bidulka
że to ciągle jest bajeczka.
Ludzie lubią bajki czytać,
czasem się pośmieją nawet,
lecz gdy przyjdzie zagłosować,
pokażą środkowy palec.
I tak kończy się ta bajka
dla naszego prezydenta
znikną śniegi, przyjdzie jesień,
nikt go już nie zapamięta…

wernychora
wernychora
11 miesięcy 27 minut temu

tak żałosne, jak jedno nowe miejsce pracy codziennie, panie prezydencie zaduży ciężar dla pana, sorry ale liderem to pan NIE JEST

inwestor
inwestor
11 miesięcy 33 minut temu

Do „koko”. Ludzie idą za pracą a nie za sklepami nikt nie będzie jeździł tymi pociągami, bo ludzie się przeprowadzą tam gdzie dostaną pracę. A na zakupy z torbami nikt nie będzie jechał pociągiem!!! No chyba że włodarze którzy tak pokpili sprawę w tym zakresie chcą jeździć na wycieczki.

uczeń wierszoklety
uczeń wierszoklety
11 miesięcy 39 minut temu

Chodzą słuchy, że Rynkowski i Cygan tworząc tą piosenkę, mieli na myśli jednego prezydenta z niedużego miasteczka na DŚ… 🙂

Nic nie robić, nie mieć zmartwień
Chłodne piwko w cieniu pić
Leżeć w trawie, liczyć chmury
Gołym i wesołym być
Nic nie robić, mieć nałogi
Bumelować gdzie się da
Leniuchować, świat całować
Dobry Panie pozwól nam

Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka
Konduktorze łaskawy, zawieź mnie do Warszawy

koko
koko
11 miesięcy 43 minut temu

Pewnie skończy się jak z tą strefą na papierze i zapowiedziach. Z drugiej strony ludzie będą mieli czym dojeżdżać do pracy do Polkowic, Legnicy i Głogowa. Przydało by się jeszcze dopiąć Środę Śląską bo tam też są duże i fajne zakłady pracy!

maszynista
maszynista
11 miesięcy 7 godzin temu

Jechali do Polkowic parowozem ciągniętym przez muły a przed przed mułami szedł saksofonista, graniem ostrzegając przed niebezpieczeństwem. Tak trzymać. Ekologia i bezpieczeństwo. Tylko po co wydawać pieniądze na konferencje skoro już dawno to wynaleziono i sprawdzono ? Bo wspólne ,czyli niczyje ? Nie stać Was na własny alkohol. ” Klasa robotnicza spija koniaki ustami swoich przedstawicieli ! ” Tak mówiono za komuny,którą podobno już dawno zniszczył własnymi rękami pewien mędrzec z Gdańska.

Marcin
Marcin
11 miesięcy 9 godzin temu

Na razie kolej do Lubina nie dojeżdża w ogóle AŻ TU NAGLE… Lubin stanie się ważnym węzłem kolejowym.
Po prostu szkoda się śmiać. Czy nie możemy więcej robić niż gadać? Czy nie możemy walczyć o dworzec z pociągiem a nie od razu o wielkie węzły z których i tak przy obecnej władzy nic nie wyjdzie?
Może od razu będziemy głównym węzłem kolejowym Europy? Szkoda pisać

igor
igor
11 miesięcy 10 godzin temu

lubin a co to jest…..,, upss to ta wioska kolo Głogowa

xxx
xxx
11 miesięcy 10 godzin temu

Poprawka.. koło Obory 😀

Rocky
Rocky
11 miesięcy 11 godzin temu

Do wierszo……..
tylko na tyle Cię stać,,,diabełku???
słabe:(

hehehe
hehehe
11 miesięcy 10 godzin temu

Mogło być mocniejsze ale widocznie starał się zachować kulturę 😀

windows
windows
11 miesięcy 45 minut temu

rocky słabe? wg mnie bardzo dobre!
Dawaj coś lepszego, cwaniaczku! Dawaj! Nie potrafisz słabiaku?

.Pytania dwa.
.Pytania dwa.
11 miesięcy 13 godzin temu

Pirwsze: Co to jest LGOF???? Drugie pozostawię retorycznym, bo nawet Mamiński nie odpowie czym jest twór: „udało się spowodować” :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

WypaleniBezpartyjni
WypaleniBezpartyjni
11 miesięcy 13 godzin temu
Drogi Władco! Dzisiaj mówisz, że Lubin dzięki kolei stanie się BARDZO atrakcyjny inwestycyjnie. Okej. Zgoda, ale znowu bełkoczesz. Od lat Lubin w Twoich słowach jest atrakcyjny inwestycyjjnie, szkoda, że nie w czynach. Wspominałeś o tej atrakcyjności kilkukrotnie- przy budowie drogi S3, przy podpisaniu umów z PWr dot. wykorzystania Naszego lotniska itd. Teraz przyszła czas na kolej.. Nie zrobiłeś NIC przez 16 lat swojego rządzenia, aby zmienić choć trochę oblicze tego miasta! Miasta niewykorzystanych szans. Nie przyciągnąłeś ŻADNEGO ale to ŻADNEGO zagranicznego inwestora do Lubina. Ciągle chowasz się tylko pod parasolem jakim jest dla Twoich nieudolnych działań KGHM, z którego jesteś… Czytaj więcej »
Tomasz Sopceki
Tomasz Sopceki
11 miesięcy 13 godzin temu

Towarzyszu R.R !!. Zamiast Tworzyć nowe miejsca pracy w Lubinie, to niedługo będziecie mieli wymówkę, że można dojechać koleją do pracy do Legnicy w 30 min, do Polkowic 20 min, a do Głogowa 45 min. Mydlicie ludziom oczy wszystkim czym popadnie. Szkoda, że 50 ekspertów nie jesteście w stanie zamienić na jednego Prezesa dużej globalnej firmy, która otworzyłaby swoje przedstawicielstwo w naszym mieście.

cdfgh
cdfgh
11 miesięcy 14 godzin temu

a gdzie będziemy kupować bilety i czekać na pociągi? na strzelnicy?

wierszokleta nie śpi
wierszokleta nie śpi
11 miesięcy 14 godzin temu

Dla Rocky’ego…

Dawno temu Rocky na pewnym oddziale,
Nie chciał brać tabletek, nie rokował wcale
Na warsztatach z gliny, wraz z ekipy resztą,
Myślał co tu robić? którą zdążać ścieżką.
Po solidnyach razach najmocniejszym prądem,
przyszła myśl z kosmosu: rządźcie samorządem!
Podchwycił ten przekaz nasz wesoły majdan,
Wyszedł na słoneczko, zrzucić jarzmo kajdan.
Lecz nim się rozeszli by żyć na potęgę,
Wyryli na drzewie tę oto przysięgę:

Na pamiątkę przyjaźni, co nigdy nie zginie,
spotkajmy się kiedyś, w ratuszu, w Lubinie.
By tak jak w przeszłości na pewnym oddziale,
Pierdzielić od rzeczy, bawić się wspaniale!!

uczeń wierszoklety
uczeń wierszoklety
10 miesięcy 29 dni temu

Jak zawsze genialne, tylko jedna myśl mi nie daje spokoju….
Czy Waćpan miał aby na pewno na mysli rockiego, czy kogoś o podobnym inicjale?
No chyba, że rocky to jest nasz wielki nieomylny pan…..nie to nie możliwe? chyba… 😉

hehehe
hehehe
11 miesięcy 14 godzin temu

Chapeau bas 😀 Nic dodać, nic ująć 😀

krisssss
krisssss
11 miesięcy 14 godzin temu

to jest parking dla RR i oczywiście jego gości(czytaj znajomych).
Może jak się z nim zakolegujesz to przymknie oko na twoje autko tam zaparkowane.
A jak „obcy” będą tam parkować to postawi płot jak w parku, firma ma jeszcze trochę płotu i nie ma gdzie upchnąć.

Rocky
Rocky
11 miesięcy 15 godzin temu

A co to artykuł o naszym Panu Prezydencie a diabełki ,,,prawie poeci jeszcze nie płaczą, nic nie sklecili?czyżby brak weny???

Korund
Korund
11 miesięcy 14 godzin temu

Haha, patrz wyżej. Brak weny powiadasz.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
11 miesięcy 15 godzin temu

Ciekawe gdzie zaparkowali? Zakaz ruchu a pod ratuszem aut jedno na drugim! Są lepsi od mieszkańców, że mogli tam parkować? Co na to Pan RR? Może trzeba było im kazać szukać miejsca w koło i życzyć powodzenia…

xxx
xxx
11 miesięcy 14 godzin temu

A gdzież tam Paniskom z motłochem się mieszać. Ich prawa ogółu nie dotyczą.. to też jedna z rzeczy które wam zapamiętamy.

wpDiscuz