Kolej na kolej!

Ponad 50 ekspertów i samorządowców z całego regionu spotkało się w lubińskim ratuszu, żeby dyskutować o kolejowej integracji aglomeracji miedziowej. Samorządowy projekt zyskał wreszcie poparcie rządu, co dla Zagłebia może oznaczać cywilizacyjne zmiany.

Głównym tematem kolejnego Konwentu prezydentów, burmistrzów i wójtów gmin Zagłębia Miedziowego były plany budowy kolejowej aglomeracji w regionie. Nie bez powodu gospodarzem spotkania był Lubin – to nasze miasto ma się stać głównym węzłem komunikacyjnym.

– Po wielu, wielu latach udało się spowodować, że Rada Ministrów przyjęła dokument mówiący o tym, że na terenie Zagłębia Miedziowego będzie budowana kolejowa aglomeracja lubińska. Oprócz tej trasy, która obecnie jest remontowana (Legnica – Rudna Gwizdanów – przyp. red.), powstanie również całkiem nowa sieć, łącząca Lubin, Polkowice i Głogów. W ten sposób zbudujemy rynek kolejowy, który docelowo obejmie zasięgiem prawie 300 tysięcy mieszkańców. To oczywiście powoduje, że jesteśmy bardzo atrakcyjnym terenem pod inwestycje gospodarcze i dla biznesu, nie tylko lokalnego, ale też na mapie gospodarczej tej części Europy – mówi prezydent Lubina, Robert Raczyński.

Pomysł nie jest nowy, nasi Czytelnicy pamiętają, że o powrót Lubina na kolejową mapę Polski, samorząd walczy od lat.

– Wraz z niektórymi samorządami wypracowaliśmy tę koncepcją, zakładającą budowę nowej nitki kolejowej do Głogowa, już w latach 2005-2006. Wtedy udało się między innymi przekonać burmistrza Polkowic do budowy takiego połączenia. Udowodniliśmy, wyruszając w podróż parowozem, że jest możliwe kolejowe połączenie Lubina z Polkowic nie tylko dla miedzi, ale też dla ludzi – mówi prezydent Raczyński.

Teraz ta koncepcja staje się rzeczywistością. Po wielu latach, także dzięki staraniom Patryka Wilda, radnego sejmiku dolnośląskiego i autora koncepcji Port Solidarność, projekt miedzianej aglomeracji kolejowej trafił do rządowych dokumentów (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Nowe czasy dla kolei rozpoczął długo wyczekiwany remontu linii kolejowej nr 289. Inwestycja składa się z dwóch etapów: pierwszy, Lubin – Legnica powinien się zakończyć do połowy przyszłego roku. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Koleje Dolnośląskie planują uruchomić połączenia pasażerskie z Wrocławiem nie czekając, aż gotowy będzie drugi etap łączący Lubin z Rudną – Gwizdanów.

– Widzimy potencjał w tej inwestycji. Po zakończeniu naprawy linii nr 289 uruchomimy szybkie połączenia z Lubina, przed Legnicę, do Wrocławia – mówi Piotr Malepszak, wiceprezes zarządu Kolei Dolnośląskich. – Szacujemy, że pociągi na tej trasie będą osiągać prędkość do 120 km/h, dzięki czemu przejazd z Lubina do Wrocławia będzie trwał godzinę i będzie dobrą alternatywą do podróży autobusem czy samochodem – wyjaśnia Malepszak.

Konwent to okazja, żeby wszystkie zainteresowane strony połączyły siły i wypracowały najlepsze rozwiązania.

– Jest szereg różnych elementów, które składają się na uruchomienie przewozów, dlatego niezbędna jest współpraca wszystkich zainteresowanych stron. Rozmawiamy o tym, jak przyciągnąć pasażerów do nowego miejsca, w jaki sposób zapewnić im dostęp do połączeń kolejowych, jakie inwestycje towarzyszące należałoby jeszcze wykonać – mówi Malepszak i wyjaśnia: – Chodzi głównie o węzeł w Lubinie, żeby był on jak najbardziej funkcjonalny, żeby było gdzie zaparkować, żeby można było dojechać do niego dobrze skomunikowanym autobusem, żeby te elementy się wzajemnie wspierały.

Podczas dzisiejszego konwentu omawiano również projekt nowej ordynacji wyborczej oraz sposoby na lepszą komunikację z wyborcami z użyciem nowych technologii – przede wszystkim internetowych. Dodatkowym punktem programu było przedstawienie działań Fundacji Bezpieczeństwa i Rozowju Stratpoints.

Udostępnij

  • wykop.pl

Dodaj komentarz

42 komentarzy do "Kolej na kolej!"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Naszaszkapa
Gość
Naszaszkapa
8 miesięcy 3 dni temu

„Anonimowo” zapewniam cię że Lubin to prawdziwy grajdołek. Wiem co mówię bo mieszkałem w tym miasteczku, teraz mieszkam w Polkowicach, bo tu mam pracę z której jestem zadowolony i która daje chleb mojej rodzinie. Nie wystarczy mieć same sklepy i halę gimnastyczną. Zapewniam że to też mamy w Polkowicach, do sklepu można też podjechać gdy trzeba. Przestań biadolić i zacznij działać aby w tym mieście żyło się dostatnio nie tylko tobie „Anonimowo”. Samolubny cwaniaku! Inaczej „ostatni zgasi światło” szybciej niż myślisz.

Anonimowo
Gość
Anonimowo
8 miesięcy 4 dni temu

Tak czytam te komentarze i wyłania się malutki lubinek zakompleksiony bez perspektyw. Całe szczęście, że komentujący nie mają nic do powiedzenia tylko szczekają jak pieski przy swojej budzie. Weście się do pracy a nie „płakajcie tylko i skomlajcie” gamonie.

włodek
Gość
włodek
8 miesięcy 5 dni temu

Linia Lubin – Legnica miałaby sens z przedłużeniem dalej przez Złotoryję i Lwówek Śląski do Jeleniej Góry. Wtedy powstał by świetny ciąg transportowy łączący północ województwa z południem i zarazem Zagłebie Miedziowe z Karkonoszami. Sam odcinek Lubin – Legnica obawiam się że nie przyciągnie pasażerów do kolei, gdyż tutaj busy wygrają z koleją czasem przejazdu, ceną biletów, częstotliwością czy bliskością przystanków.

koncept
Gość
koncept
8 miesięcy 5 dni temu

Powstanie kolej i Lubin będzie miejscem „mlekiem i miodem płynącym”. Szkoda tylko że kopalnie przesuwają się na północ i północny zachód. Trzeba będzie i Lubin przesunąć. Potrzeba coś wymyślić przed kolejnymi wyborami a nie można się powtarzać. Z pilnych i niezbednych rzeczy była: strefa, klaster, port lotniczy, instytut badawczy (Dolina krzemowa), teraz węzeł kolejowy. MASAKRA Panie rób Pan coś też dla ludzi nie tylko siebie nie gadaj działaj!!!!!!! Zrób Pan przynajmniej zwykłe Kobierzyce !!

bartosz
Gość
bartosz
8 miesięcy 6 dni temu

Właśnie, kiedy połączenie z Jelenią Górą przez Zotoryję i Lwówek Śląski? Marszałek powinien w trybie pilnym zrewitalizować piękną i potrzebną trasę kolejową Doliną Bobru! Bardzo brakuje takiego połączenia.

Piotr z Legnicy
Gość
Piotr z Legnicy
8 miesięcy 6 dni temu

Wyremontować linię Legnica – Złotoryja – Lwówek Śląski – Jelenia Góra i w ten sposób stworzyć szybkie połączenie z Karkonoszami. Zagłębiu Miedziowemu brakuje dobrego połączenia kolejowego z Karkonoszami i Kotliną Jeleniogórską! Dlaczego Urząd Marszałkowski Województwa nic nie robi??

daniels
Gość
daniels
8 miesięcy 6 dni temu

Na co komu potrzebne pociągi skoro busów jest od groma.

daniels
Gość
daniels
8 miesięcy 6 dni temu

Na co komu pociągi skoro busów jest od groma.

Prof.
Gość
Prof.
8 miesięcy 6 dni temu

Kolej na Innego Prezydenta !

Tim
Gość
Tim
8 miesięcy 6 dni temu

I bedzie w Lubinie wsiadać się w locie do pociągu

Jerzy Wojtasik
Gość
Jerzy Wojtasik
8 miesięcy 6 dni temu

A kiedy połączenie z Jelenią Górą przez Zotoryję i Lwówek Śląski? Marszałek powinien w trybie pilnym zrewitalizować piękną i potrzebną trasę kolejową Doliną Bobru! Bardzo brakuje takiego połączenia.

Rocky
Gość
Rocky
8 miesięcy 6 dni temu

WESTERN Union jak za dawnych lat „Wsiąść do pociągu byle jakiego „,,,,A dobrze rozbudowana sieć drogowa i kolejowa to może mieć jak miedz swój dobry czas .Inni już z tego korzystają i to z dobrym skutkiem szkoda by było aby z tak ogromnych środków nie skorzystać.A Rostek mówił że,,,,,to gdzie On wylądował,,,

PINOKIO
Gość
PINOKIO
8 miesięcy 6 dni temu

Uuuuuuuu RR i „jaśniepańska świta” już ewidentnie „odplywa przed wyborami”. Jak zwykle snuje plany gospodarcze, a będzie tak samo jak z tym klastrem przemysłowym który podobno miał być największy w Europie…… Tyle że do tej pory nie powstał, zaraz, zaraz czy czasami to nie było przed poprzednimi wyborami? Nie to chyba była inna bajka, he, he 🙁

Legniczanin
Gość
Legniczanin
8 miesięcy 6 dni temu

Wyremontować linię Legnica – Złotoryja – Lwówek Śląski – Jelenia Góra i stworzyć szybkie połączenie z Karkonoszami. Zagłębiu Miedziowemu brakuje dobrego połączenia kolejowego z Karkonoszami i Kotliną Jeleniogórską! Dlaczego Urząd Marszałkowski Województwa nic nie robi??

żartowniś
Gość
żartowniś
8 miesięcy 6 dni temu

Spokojnie ludzie, nie oczekujcie od prezydenta za dużo, bo mu się głowa przegrzeje od rzucania obietnicami… Gotów nam za chwile obiecać darmowe PKP, jak będziecie go podpuszczać przed wyborami 😉 Chłop coś tam porobił przez 4 lata, pograł sobie na saksofonie, a Wy wymagacie, aby stawał na głowie i robił szpagat?

Marian
Gość
Marian
8 miesięcy 6 dni temu

To może jeszcze linie autobusowe poprawić trzeba, zeby nas na ten dworzec dowiozly. Bo teraz to tam 7 co godzine jezdzi. A po godzinie 17.00 juz nie ma w ogóle. No chyba, ze pociągi tez dostosujemy do rozkladu jazdy autobusu numer 7. 🙂

Rocky
Gość
Rocky
8 miesięcy 6 dni temu

Ja myślę, że takie słabe ponieważ,,,diabełki taki reprezentujecie poziom.
Ja nie popisuję się tutaj swoją pseudo tfurczością;), nie będę robił niektórym konkurencji.Staram się pokazać jedynie zakłamanie, obłudę, hipokryzję i wyznawców Pisekty

Kazimierz
Gość
Kazimierz
8 miesięcy 7 dni temu

Idą wybory, prezydent obudził się.

uczeń wierszoklety
Gość
uczeń wierszoklety
8 miesięcy 7 dni temu

Był raz sobie Pan Prezydent,
który opowiadał bajki:
„Kiedy tylko kiwnę palcem
znikną z miasta wszystkie majtki”
Raz podczas pewnej imprezy,
wznosząc kielich krzyczał polej,
wpadł na pomysł w swym amoku:
„Wybuduję ludziom kolej”.
Lecz biedaczek tak zajęty
w swej posłudze dla miasteczka
że zapomniał nasz bidulka
że to ciągle jest bajeczka.
Ludzie lubią bajki czytać,
czasem się pośmieją nawet,
lecz gdy przyjdzie zagłosować,
pokażą środkowy palec.
I tak kończy się ta bajka
dla naszego prezydenta
znikną śniegi, przyjdzie jesień,
nikt go już nie zapamięta…

wernychora
Gość
wernychora
8 miesięcy 7 dni temu

tak żałosne, jak jedno nowe miejsce pracy codziennie, panie prezydencie zaduży ciężar dla pana, sorry ale liderem to pan NIE JEST

inwestor
Gość
inwestor
8 miesięcy 7 dni temu

Do „koko”. Ludzie idą za pracą a nie za sklepami nikt nie będzie jeździł tymi pociągami, bo ludzie się przeprowadzą tam gdzie dostaną pracę. A na zakupy z torbami nikt nie będzie jechał pociągiem!!! No chyba że włodarze którzy tak pokpili sprawę w tym zakresie chcą jeździć na wycieczki.

uczeń wierszoklety
Gość
uczeń wierszoklety
8 miesięcy 7 dni temu

Chodzą słuchy, że Rynkowski i Cygan tworząc tą piosenkę, mieli na myśli jednego prezydenta z niedużego miasteczka na DŚ… 🙂

Nic nie robić, nie mieć zmartwień
Chłodne piwko w cieniu pić
Leżeć w trawie, liczyć chmury
Gołym i wesołym być
Nic nie robić, mieć nałogi
Bumelować gdzie się da
Leniuchować, świat całować
Dobry Panie pozwól nam

Jedzie pociąg z daleka, na nikogo nie czeka
Konduktorze łaskawy, zawieź mnie do Warszawy

koko
Gość
koko
8 miesięcy 7 dni temu

Pewnie skończy się jak z tą strefą na papierze i zapowiedziach. Z drugiej strony ludzie będą mieli czym dojeżdżać do pracy do Polkowic, Legnicy i Głogowa. Przydało by się jeszcze dopiąć Środę Śląską bo tam też są duże i fajne zakłady pracy!

maszynista
Gość
maszynista
8 miesięcy 7 dni temu

Jechali do Polkowic parowozem ciągniętym przez muły a przed przed mułami szedł saksofonista, graniem ostrzegając przed niebezpieczeństwem. Tak trzymać. Ekologia i bezpieczeństwo. Tylko po co wydawać pieniądze na konferencje skoro już dawno to wynaleziono i sprawdzono ? Bo wspólne ,czyli niczyje ? Nie stać Was na własny alkohol. ” Klasa robotnicza spija koniaki ustami swoich przedstawicieli ! ” Tak mówiono za komuny,którą podobno już dawno zniszczył własnymi rękami pewien mędrzec z Gdańska.

Marcin
Gość
Marcin
8 miesięcy 7 dni temu

Na razie kolej do Lubina nie dojeżdża w ogóle AŻ TU NAGLE… Lubin stanie się ważnym węzłem kolejowym.
Po prostu szkoda się śmiać. Czy nie możemy więcej robić niż gadać? Czy nie możemy walczyć o dworzec z pociągiem a nie od razu o wielkie węzły z których i tak przy obecnej władzy nic nie wyjdzie?
Może od razu będziemy głównym węzłem kolejowym Europy? Szkoda pisać

igor
Gość
igor
8 miesięcy 7 dni temu

lubin a co to jest…..,, upss to ta wioska kolo Głogowa

xxx
Gość
xxx
8 miesięcy 7 dni temu

Poprawka.. koło Obory 😀

Rocky
Gość
Rocky
8 miesięcy 7 dni temu

Do wierszo……..
tylko na tyle Cię stać,,,diabełku???
słabe:(

hehehe
Gość
hehehe
8 miesięcy 7 dni temu

Mogło być mocniejsze ale widocznie starał się zachować kulturę 😀

windows
Gość
windows
8 miesięcy 7 dni temu

rocky słabe? wg mnie bardzo dobre!
Dawaj coś lepszego, cwaniaczku! Dawaj! Nie potrafisz słabiaku?

.Pytania dwa.
Gość
.Pytania dwa.
8 miesięcy 7 dni temu

Pirwsze: Co to jest LGOF???? Drugie pozostawię retorycznym, bo nawet Mamiński nie odpowie czym jest twór: „udało się spowodować” :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

WypaleniBezpartyjni
Gość
WypaleniBezpartyjni
8 miesięcy 7 dni temu
Drogi Władco! Dzisiaj mówisz, że Lubin dzięki kolei stanie się BARDZO atrakcyjny inwestycyjnie. Okej. Zgoda, ale znowu bełkoczesz. Od lat Lubin w Twoich słowach jest atrakcyjny inwestycyjjnie, szkoda, że nie w czynach. Wspominałeś o tej atrakcyjności kilkukrotnie- przy budowie drogi S3, przy podpisaniu umów z PWr dot. wykorzystania Naszego lotniska itd. Teraz przyszła czas na kolej.. Nie zrobiłeś NIC przez 16 lat swojego rządzenia, aby zmienić choć trochę oblicze tego miasta! Miasta niewykorzystanych szans. Nie przyciągnąłeś ŻADNEGO ale to ŻADNEGO zagranicznego inwestora do Lubina. Ciągle chowasz się tylko pod parasolem jakim jest dla Twoich nieudolnych działań KGHM, z którego jesteś… Czytaj więcej »
Tomasz Sopceki
Gość
Tomasz Sopceki
8 miesięcy 7 dni temu

Towarzyszu R.R !!. Zamiast Tworzyć nowe miejsca pracy w Lubinie, to niedługo będziecie mieli wymówkę, że można dojechać koleją do pracy do Legnicy w 30 min, do Polkowic 20 min, a do Głogowa 45 min. Mydlicie ludziom oczy wszystkim czym popadnie. Szkoda, że 50 ekspertów nie jesteście w stanie zamienić na jednego Prezesa dużej globalnej firmy, która otworzyłaby swoje przedstawicielstwo w naszym mieście.

cdfgh
Gość
cdfgh
8 miesięcy 7 dni temu

a gdzie będziemy kupować bilety i czekać na pociągi? na strzelnicy?

wierszokleta nie śpi
Gość
wierszokleta nie śpi
8 miesięcy 7 dni temu

Dla Rocky’ego…

Dawno temu Rocky na pewnym oddziale,
Nie chciał brać tabletek, nie rokował wcale
Na warsztatach z gliny, wraz z ekipy resztą,
Myślał co tu robić? którą zdążać ścieżką.
Po solidnyach razach najmocniejszym prądem,
przyszła myśl z kosmosu: rządźcie samorządem!
Podchwycił ten przekaz nasz wesoły majdan,
Wyszedł na słoneczko, zrzucić jarzmo kajdan.
Lecz nim się rozeszli by żyć na potęgę,
Wyryli na drzewie tę oto przysięgę:

Na pamiątkę przyjaźni, co nigdy nie zginie,
spotkajmy się kiedyś, w ratuszu, w Lubinie.
By tak jak w przeszłości na pewnym oddziale,
Pierdzielić od rzeczy, bawić się wspaniale!!

uczeń wierszoklety
Gość
uczeń wierszoklety
8 miesięcy 7 dni temu

Jak zawsze genialne, tylko jedna myśl mi nie daje spokoju….
Czy Waćpan miał aby na pewno na mysli rockiego, czy kogoś o podobnym inicjale?
No chyba, że rocky to jest nasz wielki nieomylny pan…..nie to nie możliwe? chyba… 😉

hehehe
Gość
hehehe
8 miesięcy 7 dni temu

Chapeau bas 😀 Nic dodać, nic ująć 😀

krisssss
Gość
krisssss
8 miesięcy 7 dni temu

to jest parking dla RR i oczywiście jego gości(czytaj znajomych).
Może jak się z nim zakolegujesz to przymknie oko na twoje autko tam zaparkowane.
A jak „obcy” będą tam parkować to postawi płot jak w parku, firma ma jeszcze trochę płotu i nie ma gdzie upchnąć.

Rocky
Gość
Rocky
8 miesięcy 7 dni temu

A co to artykuł o naszym Panu Prezydencie a diabełki ,,,prawie poeci jeszcze nie płaczą, nic nie sklecili?czyżby brak weny???

Korund
Gość
Korund
8 miesięcy 7 dni temu

Haha, patrz wyżej. Brak weny powiadasz.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec
8 miesięcy 7 dni temu

Ciekawe gdzie zaparkowali? Zakaz ruchu a pod ratuszem aut jedno na drugim! Są lepsi od mieszkańców, że mogli tam parkować? Co na to Pan RR? Może trzeba było im kazać szukać miejsca w koło i życzyć powodzenia…

xxx
Gość
xxx
8 miesięcy 7 dni temu

A gdzież tam Paniskom z motłochem się mieszać. Ich prawa ogółu nie dotyczą.. to też jedna z rzeczy które wam zapamiętamy.

wpDiscuz