KOD w hołdzie ofiarom Zbrodni Lubińskiej

33

Działacze i sympatycy Komitetu Obrony Demokracji spotkali się dziś pod pomnikiem Solidarności w Lubinie. Akcją pod hasłem „Wolność jest w nas” postanowili uhonorować dwie historyczne rocznice – porozumień sierpniowych z 1980 r. i Zbrodni Lubińskiej, do której doszło dwa lata później.

IMG_1811

W manifestacji wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców Lubina, Legnicy i innych okolicznych miejscowości. Zebrani ułożyli z goździków biało-czerwony krzyż, po czym wspólnie zaśpiewali hymn państwowy. Odczytano także list od Krzysztofa Raczkowiaka, którego historyczne fotografie były prezentowane podczas akcji.

Organizatorzy zaprosili także dolnośląskich polityków: Józefa Piniora i Stanisława Huskowskiego.

Demokracja, którą wywalczyliśmy w 1989 roku, a o którą pierwszą zwycięską bitwę stoczyliśmy w 1980 roku, nie jest dana raz na zawsze – mówi Huskowski. – To coś, co trzeba pielęgnować, o co trzeba się starać, czasem zawalczyć, o co trzeba dbać. Demokracja to nie są tylko wybory raz na cztery lata. To cały system kraju wolnego, w którym obywatele mają swój głos, swoje prawa, swoje możliwości zrzeszania się, wypowiadania w kwestiach publicznych. Tej demokracji trochę mi w ostatnim czasie brakuje.

IMG_1820

W imprezie wzięli udział także przedstawiciele lubińskiego koła Nowoczesnej. Akcji przyglądali się też przeciwnicy KOD-u. Chwilami padały ostre słowa.

Dlaczego mamy być nazywani zdrajcami narodu? – sprzeciwia się koordynator lubińskiego koła KOD Bogdan Leszkiewicz. – Dlatego, że nie pozwalamy zawłaszczyć symboli narodowych? Dlatego, że używamy flagi biało-czerwonej? Dlatego, że jednym z naszych bohaterów jest Lech Wałęsa? Nie jesteśmy zdrajcami narodu. Staramy się walczyć o demokrację, o to, by każdy miał równe prawa.

IMG_1823

Zapytany o to, dlaczego Komitet Obrony Demokracji postanowił dzień wcześniej obchodzić rocznicę Zbrodni Lubińskiej, Leszkiewicz wyjaśnia: – Nie chcemy kolidować z obchodami miejskimi Zbrodni Lubińskiej. Nie chcemy nikomu wchodzić w paradę.

Jutro mieszkańcy Lubina spotkają się pod pomnikiem Solidarności o godzinie 18. Wówczas rozpoczną się główne obchody 34. rocznicy najtragiczniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta.


POWIĄZANE ARTYKUŁY