Kobiety w średniowiecznych strojach

256

„Kobiety w średniowiecznych strojach” – pod tym hasłem kryją się panie które, na co dzień pracują jako instruktorki w Centrum Kultury w Rudnej, a w weekendy i w wolnych chwilach przebierają się w długie średniowieczne szaty. Kultywują stare rzemiosło, pokazują i przybliżają umiejętności, które były niezbędne w życiu codziennym dawnej wsi, pokazują jego realia, barwę i formę, która związana była z codzienną pracą. Są to: Beata Dzida, Barbara Krupa, Beata Małyniak, Izabela Niewiadomska, Wioletta Nizio, Beata Stasiak, Irena Tarkowska – wszystkie tam, gdzie są, promują gminę Rudna.

Ich celem jest zapoznanie dzieci i młodzieży z konkretnymi technikami w zakresie rękodzieła artystycznego, otwierają nowe możliwości poznawcze oraz wskazują na nowe sposoby spędzenia wolnego czasu. Współpracują z Grupą Artystyczną „Pokazy Rzemiosł Dawnych – zabawy historyczne”, która stanowi niewyczerpalne źródło inspiracji artystycznych, estetycznych i edukacyjnych. Tematy z nimi związane są skarbnicą wiedzy o kulturze naszych przodków.

Uczestnictwo w zabawach historycznych to taka metoda popularyzacji wiedzy o sztuce ludowej, a przede wszystkim jej znaczenie w edukacji regionalnej. Dzieci oprócz warsztatów mogą także uczestniczyć w średniowiecznych zabawach i grach, które prowadzą panie: Irena, Basia i dwie Beaty. Biorą udział w takich atrakcjach jak: tor przeszkód, karuzela, stanowisko z uzbrojeniem, walka na bezpieczne miecze, burzenie zamku i karmienie smoka.

Doskonałym urozmaiceniem festynów i jarmarków są stoiska rzemiosł dawnych (kowalstwo, szewstwo, pismo średniowieczne, stolarstwo, garncarstwo, tkactwo, czerpanie papieru, pszczelarstwo), dzięki którym można poznać dawne zawody. Gminę Rudna reprezentują pasjonaci, ludzie którzy dzięki swojemu hobby prowadzą pokazy w zakresie dawnego garncarstwa i tkactwa.

Wiedza niezbędna do pracy garncarza przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Obecnie garncarstwo stanowi popularne hobby – pasjonaci sami uczą się tej sztuki od podstaw, zdobywają potrzebne materiały. Zainteresowanie ceramiką ludową rośnie, czego przykładem są pokazy w różnych regionach naszego kraju, którym w gminie specjalizuje się Izabela Niewiadomska. Następną niezwykle ciekawą gałęzią ludowego rzemiosła jest tkactwo.

O kunsztach polskich tkanin ludowych, połączeniu surowca, barwy, układów kompozycji i techniki wykonania opowiada i uczy pani Beata Stasiak.

„Kobiety w średniowiecznych strojach” , były między innymi w: Zgorzelcu „Jakuby” podczas Święta Starego Miasta, cyklicznych zajęciach na zamku Czocha, Jarmarku średniowiecznym w Lubaniu, Wleniu, Przemęcie, Gaworzycach, Słubicach, Międzyrzeczu, Opolu, Oświecimiu, Legnickim Polu podczas obchodów Bitwy pod Legnicą, Pikniku Rycerskim na Górze Gromnik, Uroczystości utworzenia Bazyliki Mniejszej w Legnickim Polu, Jarmarku Magdaleńskim Folk Art.

Źródło: CKwR/ rudna.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY