Kobiece inspiracje pani Marii

Tym razem twórczość Marii Łabaziewicz, mieszkanki Irządzy w gminie Jemielno związanej z gminą Rudna, można obejrzeć na wystawie z cyklu „Ludzie z pasją” w Multimedialnym Centrum Informacji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej. To już 56. ekspozycja z tego cyklu.

 

Pani Maria śpiewa w Zespole Folklorystycznym „Sasanka”, który działa przy Centrum Kultury w Rudnej, a także zajmuje się prowadzeniem kroniki zespołu. Cała dokumentacja grupy folklorystycznej wykonana jest własnoręcznie i zdobiona przepiękną grafiką. Pani Maria zajmuje się malarstwem, grafiką oraz haftem. Na wystawie zatytułowanej „Kobiece inspiracje” można zobaczyć zarówno jej obrazy, grafiki, jak i hafty.

Maria Łabaziewicz jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Całe życie zawodowe związała ze szkołą w Irządzach, pracując jako nauczyciel, a przygodę z malarstwem rozpoczęła już w dzieciństwie. Swoją pasję rozwijała przez lata, a talent do malarstwa odziedziczyła po swoim dziadku.

Początkowo rysowała ołówkiem, później piórkiem i czarnym tuszem, pastelami, farbami plakatowymi oraz olejnymi. Ulubioną tematyką jej prac malarskich są zabytki, pejzaże oraz kwiaty. Wiele obrazów pani Marii zostało sprzedanych lub podarowanych znajomym, zdobią teraz domy w Kanadzie, Austrii, Niemczech, jak również powędrowały do wielu miast w Polsce.

Sporo swoich prac artystka wykonywała na zlecenie kościoła w Luboszycach. Pani Maria ilustruje swoimi grafikami wiele książek oraz kronik, jest również projektantką herbu wsi Jemielno. Swoją twórczość prezentowała na wielu wystawach, na których otrzymywała wyróżnienia.

Prace prezentowane w Multimedialnym Centrum Informacji stanowią przekrój twórczości pani Marii. Wystawę, która potrwa do grudnia, można obejrzeć w godzinach pracy Biblioteki w Rudnej.

AUTOR i FOT.: Wanda Poskart, Ewa Kopystiańska/MCI w Rudnej

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
wpDiscuz