Kłopot(ów) wójta Kielana

Widok z lotu ptaka odkrywa szokującą prawdę: na obszarze nielegalnego składowiska w podlubińskim Kłopotowie leżą gigantyczne hałdy odpadów. Co kryje się na dnie tych gór śmieci, wiedzą tylko ci, którzy je tu przyjęli. Co na to Tadeusz Kielan, wójt gminy wiejskiej Lubin, na terenie której znajduje się ta ekologiczna bomba?

Historia składowiska w Kłopotowie jest krótka, ale spektakularna. Spółka R-Power Polska dostała zezwolenie na zbieranie tu odpadów w grudniu 2014 r. Trzy miesiące później wybuchł już pierwszy pożar. Kolejny, którego gaszenie trwało tydzień – w lipcu 2015 r. Latem 2016 i 2017 r. strażacy ponownie gasili płonące odpady.

W tym roku, mimo upalnego lata, pożaru nie było. Zapaliły się za to śmieci – również gromadzone nielegalnie – w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów Jakubowie, koło Głogowa. Ten pożar jednak był już częścią zjawiska, które internauci określili jako „100 pożarów na 100-lecie niepodległości”. Właściciel obiektu w Jakubowie miał też składowisko w Głogowie, gdzie również cofnięto mu zezwolenie. Władze Głogowa szybko uzyskały pomoc miejscowej prokuratury. Przedsiębiorca trafił do aresztu, składowisko zostało zabezpieczone, objęte całodobowym monitoringiem policji, a kilka tygodni po pożarze zapadła decyzja, że miasto na własny koszt pozbędzie się śmieci. Pochłonie to z miejskiej kasy kilka milionów złotych.

Pożar w Jakubowie (fot. TV Regionalna.pl)

Dlaczego w Głogowie sprawy potoczyły się tak szybko, a w Kłopotowie mieszkańcy żyją w pobliżu niebezpiecznego miejsca już kilka lat?

Przedstawiciele gminy wiejskiej Lubin tłumaczą to skomplikowaną sytuacją prawną składowiska i olbrzymimi kosztami likwidacji tego obiektu. Lokalne władze cały czas próbują przenieść ciężar utylizacji odpadów na ich właścicieli. A tych trudno policzyć, ponieważ ciężarówki z odpadami próbowały wjeżdżać do Kłopotowa jeszcze wiele miesięcy po tym, jak Starostwo Powiatowe w Lubinie cofnęło R-Power Polska zezwolenie (stało się to w styczniu 2016 r.). W dużym uproszczeniu usunięciem tego, co znajduje się dziś w Kłopotowie powinna zająć się sama R-Power i firmy, które wysyłały śmieci do podlubińskiej wioski – także zagraniczne. Jeśli tego nie zrobią, likwidacją musi zająć się gmina i powiat.

Opracowana na zlecenie powiatu lubińskiego ekspertyza mówi, że na terenie Kłopotowa znajduje się 11 hałd o łącznej objętości ponad 50 tys. metrów sześciennych. Udało się zbadać tylko część z nich, stąd wiadomo, że trafiły tu m.in. opakowania z tworzyw sztucznych po chemikaliach i żywności, złom, odpady z hutnictwa. Są też pojemniki z niezidentyfikowanymi płynami. Składowisko jest tak wielkie, że mieszkańcy Lubina i okolic mylą je z miejskim składowiskiem MUNDO, działającym w pełni legalnie i zgodnie z normami środowiskowymi, co potwierdziła m.in. ostatnia kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i sanepidu.

Usunięcie tego będzie kosztować nawet 7,6 mln zł netto lub więcej, jeśli okaże się, że na dnie gór śmieci czai się coś, co wymagać będzie szczególnej ostrożności.

Szacujemy, że 70 procent tego, co dzisiaj znajduje się na tym składowisku, przyjechało do Kłopotowa po tym, jak cofnęliśmy zezwolenie i po tym, jak Prokuratura Rejonowa w Lubinie nie podjęła na nasz wniosek w sierpniu 2016 roku działań zabezpieczających składowisko przed dalszym przywożeniem tu odpadów – mówi Ewelina Ligęza, kierownik referatu ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Lubinie.

Starostwo przekazało ekspertyzę do Urzędu Gminy w Lubinie i od kilku miesięcy czeka na decyzję wójta Tadeusza Kielana, czy gmina wiejska zlikwiduje składowisko. Rzecz w tym, że w tej sytuacji gmina odpowiadać będzie właśnie za te 70 proc. odpadów, które przyjechały po cofnięciu R-Power zezwolenia. Nic dziwnego, że wójtowi nie spieszy się do chwili, w której będzie musiał taką decyzję wydać.

Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin

Gmina nie może wydatkować środków na usunięcie nielegalnego składowiska przed zakończeniem prowadzonego postępowania administracyjnego, które ma określić, kto ma usunąć odpady. Jeżeli zostanie wydana decyzja nakazująca usuniecie odpadów, to podmiot, na który zostanie ona wydana, zobowiązany będzie do usunięcia zgromadzonych w Kłopotowie odpadów. Dopiero gdy podmiot ten ich nie usunie w określonym terminie, nie będą skuteczne grzywny w celu przymuszenia wykonania tego obowiązku, gmina będzie musiała usunąć te odpady w trybie wykonania zastępczego – tłumaczy Maja Grohman, rzecznik prasowy wójta gminy Lubin.

Wyjaśnienia rzeczniczki są o tyle zaskakujące, że to gmina wiejska prowadzi wspomniane postępowanie administracyjne. R-Power Polska już skutecznie uchyla się od usuwania odpadów. Nie sposób od niej wyegzekwować grzywien. Wniosek jest zatem taki, że to już wójt decyduje, kiedy zrobi porządek z nielegalnym składowiskiem. Paradoksalnie wójt Kielan czeka na decyzję… wójta Kielana. Wszystko wskazuje jednak na to, że mieszkańcom Kłopotowa w kłopotliwym sąsiedztwie przyjdzie spędzić jeszcze niejedno upalne lato.

Do sprawy powrócimy.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Marcin K.
Marcin K.
3 miesięcy 27 dni temu

A najlepsze jest to ,,Paradoksalnie wójt Kielan czeka na decyzję… wójta Kielana.” Normalnie śmiech …

Marcin K.
Marcin K.
3 miesięcy 27 dni temu

Kto na to pozwolił i czemu wójt nie reagował wcześniej. Oczywiście wszyscy wiemy….. masakra. jak tacy ludzie mogą rządzić

Magda
Magda
3 miesięcy 27 dni temu

Ciekawe kto do stycznia tego roku był odpowiedzialny za chhhhhhhhorendalne ceny wody w naszym mieście? Wody Polskie???? Przecież ich nie było

Magda
Magda
3 miesięcy 27 dni temu

Mapa nowotworów- zerknijcie-jesteśmy najbardziej schorowanym miastem i okręgiem w Polsce. Śmietniska zagrażają zdrowiu naszych dzieci!!!! Protestuję przeciwko zwożeniu śmieci do Lubina!! Wysypisko R-power nie jest obojętne zdrowiu i należy je usunąć, ale z niego nie śmierdzi!!! Pojedźcie i sprawdźcie! Ale jeśli nasz włodarz świadomie podtruwa mieszkańców i skazuje ich na choroby i śmierć to nie akceptuję tego. Protestuję! Nie chcemy śmieci z Wrocławia! Chcemy żeby nasze dzieci były zdrowe i oddychały świeżym powietrzem!

Magda
Magda
3 miesięcy 27 dni temu

W przeciągu pół roku składowisko Mundo urosło 2-3 razy. Czyżby Prezydent kosztem mieszkańców zbierał pieniądze na kiełbasę wyborczą? Festyny, sylwestry w rynku kosztem zdrowia naszych dzieci!!

Rafał
Rafał
3 miesięcy 27 dni temu

Do R.Raczyńskiego: Zawsze głosowałem na Pana ale w czasie ostatniej kadencji zawiodłem się. W mieście widać spowolnienie. Lubin hamuje! Brak pomysłów na dalszy rozwój miasta próbujecie tuszować festynami i koncertami! W tym roku głosuję na młodego, ambitnego Krzysztofa Kubowa!

Adam L
Adam L
3 miesięcy 27 dni temu

Ja, Krzysztof Kubów, z PiS oświadczam, że:
1. nieprawdą jest, jakoby cena wody w Lubinie była najdroższą wodą w Zagłębiu Miedziowym,
2. nieprawdą jest, jakoby Rada Miejska w Lubinie oraz Prezydent Lubina Robert Raczyński byli wyłącznie odpowiedzialni za ustalanie wysokości ceny wody w Lubinie.
Rozpowszechniane wcześniej przeze mnie informacje były nieprawdziwe, za co przepraszam radnych Rady Miejskiej w Lubinie oraz pana Roberta Raczyńskiego Prezydenta Miasta Lubina. Krzysztof Kubów.
3. nieprawdą jest że PiS zniesie podatek od kopalin ….
4. nieprawdą jest że PiS …..
5. nieprawdą jest że PiS

Jarek
Jarek
3 miesięcy 28 dni temu

KUBÓW – kłamca w sprawie cen wody. Kłamca również w temacie zniesienia podatku od kopalin.

Anna
Anna
3 miesięcy 29 dni temu

Próbują zniszczyć Kielana ale ludzie i tak wiedzą że to dobry chłop z wszystkimi zawsze rozmawia i pomaga mieszkańcom, w przeciwieństwie do RR który ludzi w potrzebie unika!!!

Anna
Anna
3 miesięcy 29 dni temu

Kielan wygra a pozostali nie dosięgają mu do pięt!!!!

Anonimowo
Anonimowo
3 miesięcy 30 dni temu

Kielan postawił sie księstwu lubinskiemu i kasa przeszła koł nosa

chata
chata
4 miesięcy 4 godzin temu

My tu gadu, gadu a w Lubinie waliło i „wali jak z murzyńskiej chaty”

Standard
Standard
4 miesięcy 1 dzień temu

Gratulacje dla Raczyńskiego i Starostwa. Umoczyli ładnie Kielana, a za bycie nielojalnym płaci się wysoką karę.

Zgodę wydało Starostwo, dlaczego z tym nie walczyli? Teraz po umywane ręce przez Saksofona, Starostwo, a gmina niech się z tym babrze.

iks
iks
4 miesięcy 1 dzień temu

Jaki tam znów smród.Ja tam nic nie czuję.Pod bramą tego wysypiska siedzicie czy co?

jankow
jankow
4 miesięcy 1 dzień temu

Panie kandydacie Krzyś, jak pan robi konferencję przed siedzibą Mundo i MPWiK, to powinien Pan wiedzieć że to śmierdzi przede wszystkim wysypisko prywatne firmy V-Power i nie wieżę , że Pan tego nie wie.
Takim zachowaniem wszystko może obrócić się przeciw Panu.

Jan
Jan
4 miesięcy 1 dzień temu
panie jankow, panie klakier, ile panu płacą za te brednie? miliardy much nie mogą się mylić. Nad wysypiskiem latają wrony upasione jak indyki. Niech pan pojedzie w okolice MUNDO chociaż jeden JEDEN raz. Tam z tyłu gdzie teren został poszerzony o kolejne hektary po to żeby można było przywieźć kolejne dziesiątki milionów ton odpadów z całego kraju. Nagonka na tamtą firmę jest potrzebna bo jest czym gęby przeciwnikom pozatykać. A bomba tyka bo starosta przeszło dwa lata temu postawił firmie zakaz wjazdu ciężarówkom i kazał policjantom pilnować dzień i noc. Firma upadła bo nawet wysortowanej folii nie mogli wywieźć a… Czytaj więcej »
Pana zwolennicy
Pana zwolennicy
4 miesięcy 1 dzień temu

Panie Prezydencie Raczyński bardzo proszę wreszcie zacząć mówić o swoim przeciwniku wyborczym, Pan zna jego przeszłość z kim jest związany i w jakim środowisku się obraca, proszę dać znać we wpisie to przyjdziemy do Pana i pomożemy.

orli
orli
4 miesięcy 1 dzień temu

nie chciało się dotrzeć i ukarać winnych? a może przenieśli się na Śląsk i maja się dobrze, tam niedługo, podobna sytuacja?

Łukasz Sokola
Łukasz Sokola
4 miesięcy 1 dzień temu

Już RR zaczyna szukać winnych wszędzie tylko nie u siebie. Jak to było do przewidzenia !

Rocky
Rocky
4 miesięcy 1 dzień temu

Ta kupa udziałowców ma wielu ale jednego chcą ukarać.Tragedia ta przypomina że stare prawo i sprawiedliwość żle działa a nowe PiS jest blokowane bo chcą Po staremu ,,,widocznie im taki klimat odpowiwada,,,jeden cud to za mało.Szczęść Boże w nastepnym cudzie dla dobra także klimatu w naszej Ojczyżnie.

Wanda
Wanda
4 miesięcy 1 dzień temu

Zablokowany to Ty masz mózg.Trzy lata rządów twojej Pisekty i co zrobili w tym temacie? Nie mieli czasu bo trzeba było toczyć wewnętrzne wojennki, skakać że stołka na stołek i przytulać kasę.To umieją najlepiej A o resztę kto by się tam martwił.

inna
inna
4 miesięcy 1 dzień temu

a co nowy , o nim dopiero będzie głośno jak zrzeknie się ochronki

rio
rio
4 miesięcy 1 dzień temu

grohman – typowa obstrukcja urzędnica

myjący
myjący
4 miesięcy 1 dzień temu

to chyba nie pierwsze podpalenie prywatnego wysypiska przez V-Power, przecież właściciele wysypiska parali się w luksusie, drogie auta same BMW i życie na bogato, często myli auta na myjni u teścia i zięcia na starym Lubinie i chyba znali się z moimi szefami bo czuli się jak u siebie

zniesmaczona
zniesmaczona
4 miesięcy 1 dzień temu
i co, nowy kandydat na prezydenta pan K. wciąga takich ludzi do siebie do wyborów samorządowych, ponoć czołowych działaczy od Pana R.R. na listach nowego ma być więcej, pan K.nie konsultował tego kroku ze swoimi członkami tylko poinformował o fakcie, czujemy się zniesmaczeni pana zachowaniem panie K., poinformował pan nas , że bierze odpowiedzialność za swoja decyzję, a co jeżeli okaże się , że nie miał pan racji i przegramy, rozumiem usunie się pan z rejonu, wygrana pana to nie jest spraw pewna jak słyszymy , smutne. Dzisiaj pan z nami właściwie i często nie rozmawia, to co będzie później
Ela
Ela
4 miesięcy 1 dzień temu

Hej zniesmaczona, nie ty kandydujesz na prezydenta, więc nie jest to twoja sprawa kto z kim chce iść do wyborów, prawda? Startuj ty i wtedy wyjeżdżaj ze swoimi spostrzeżeniami i strategiami. Nie bierzesz pod uwagę tego, że ci co odeszli od RR może już mieli dość niemocy w towarzystwie zahukanym przez RR i spółkę z nieograniczoną nieodpowiedzialnością !

zniesmaczona
zniesmaczona
4 miesięcy 1 dzień temu

Hej Ela, dla was nie ważne z kim się wygrywa i tak czapa ma już obiecane i na wiele liczy, jeżeli się przedstawisz to zobaczymy jaki był powód takiej postawy obserwując gdzie po wyborach Ela będzie pracowała, a żołnierze – statyści dalej nic. Nie wygracie, bo coraz głośniej o was i więcej ludzie się dowiadują. Pozdrawiam i nie życzę wygranych wyborów.

jainowa
jainowa
4 miesięcy 1 dzień temu
Pani Elu, ten pan k, który startuje nie znalazł się w tym miejscu bez szeregowych członków i to nie on jest najważniejszy, powinien działać w porozumieniu z grupa ludzi, która reprezentuje, tylko, że jak trzeba zabrać głos na jego temat jego poglądów i czynów, to wszyscy milczą, żadnych negatywnych opinii – oficjalnie, nawet jak myślą inaczej to się nie odezwą już były takie systemy i organizacje, smutne. Wartością kandydata jest to jaki ma stosunek do zwykłego Kowalskiego, a nie do nielicznych znajomków, krytykuje Pani Panią tytułującą się jako Zniesmaczona i nie ma Pani racji , Pis wie co to demokracja?
rad.a
rad.a
4 miesięcy 1 dzień temu

to człowiek z ciekawą historią, warto sprawdzić jego działalność, w latach 75-90, o śmieciach w V- Power i panach( józio sz. miruś d. i o firmach, z którymi współpracowali doprowadzając do takiej sytuacji wiedział chyba wszystko. Co łączy te sprawy z teściem i zięciem z myjni , a katastrofą ekologiczna koło Szprotawy?

Olga
Olga
4 miesięcy 2 dni temu

I teraz wszystko jasne. Dwulicowość Posła Wiązanki nie ma granic.

Grazyna
Grazyna
4 miesięcy 1 dzień temu

Jasne jest to, że Poseł nie rzuca słów na wiatr. Nie bez przyczyny zajął się tematem, którego nie chciał ruszać nikt z dotychczasowych lokalnych dygnitarzy. Problem tych wysypisk zostanie na 100% rozwiązany, nie bój się !!!

m.rta
m.rta
4 miesięcy 1 dzień temu

ciekawe gdzie będą wywiezione śmieci, czyżby do barona w lubuskim, zajmiemy się i tym, jak straci ochronkę wracamy do tematu

Wawa
Wawa
4 miesięcy 2 dni temu

Czy to prawda, że im więcej Wrocław śmieci przywiezie to mniej płaci za tonę? Biznes jest bo to nie miasto Wroclaw „sprzedaje” smieci tylko prywatna firma odpowiedzialna za zbiórkę śmieci we Wrocławiu. Czy to prawda bo slyszałem takie ploty?

Jan
Jan
4 miesięcy 2 dni temu

Prawda jest taka że na tym „nielegalnym” śmietnisku, 80% śmieci to plastik i folia. Wiecie ile folia posegregowana kosztowała w roku 2015-2016? Ano jakieś 600-1200zł za tonę. Wiecie ile jeszcze dziś potrafi kosztować tworzywo sztuczne? Otóż jakieś 1000-1500zł/ tonę. Niestety folia dziś kosztuje zero. Lincz na firmie przynosi taki efekt że magazyn do segregacji został zrobiony, tyle że trzeba było zabić przedsiębiorcę bo chleb naszym odbierał.

janek
janek
4 miesięcy 2 dni temu

Pomału oswajają ludzi że syf zutylizuje Gmina Miejska Lubin. Właściciel to jeden ze setki co wzięli kasę za przywożone śmieci. Właściciel to ja rozumiem że to człowiek z otoczenia ludzi w powiecie, gminie, Lubinie

zdzich
zdzich
4 miesięcy 2 dni temu

Proponuje żebyscie swoje smieci trzymali w domu , i nie wyrzucali do smietnika,bo będą smierdziec,przeciesz na smietnisku sa wasze smieci

Grzesiek
Grzesiek
4 miesięcy 2 dni temu

tylko że „chłopaki” zawalili sprawę bo w tym roku nie udało się podpalić tego śmietniska, niby nie pilnowali a upilnowali i nie było komu podpalić..

Grzesiek
Grzesiek
4 miesięcy 2 dni temu

Kozioł ofiarny był potrzebny na wybory. Idealny układ, smrodzimy „u nas” a zwalamy winę na tego obok. A im jakiś wyrok przypniemy żeby było uczciwie.. znaczy „po naszemu”.

obluda
obluda
4 miesięcy 2 dni temu

zgadzam się z Panem „Grzeskiem” wybory się szykują, co niektórzy w gazetach deklarują że slikwidują smro…d a to ze ta kiszonka daje nie z wysypiska to każdy wie, bo wy tylko o tym wysypisku a nie o MUNDO i biodegradalnej fermm..entowni. A problem robi się spory, skoro rodzice skarzą się w przedszkolach że śm…ierdzi na dworze. BRAWO LUBIN!

Grzesiek
Grzesiek
4 miesięcy 2 dni temu

A te beczkowozy z fekaliami wywożonymi na miejskie wysypisko ty myślicie że pachną fiołkami? A jak przychodzi większy wiatr to cała okolica zasłana jest śmieciami z miejskiego wysypiska. Popatrzcie na drzewa które usychają, te które rosły i rosną przy kanałach odciekowych z miejskiego wysypiska.

Rychu
Rychu
4 miesięcy 2 dni temu

Pan Kielan nie ma czasu bo interesuje go tylko to żeby ukraść dziecko swojej synowej.

widzęto
widzęto
4 miesięcy 1 dzień temu

naprawdę , co za człowiek, a nie chce pomóc w wychowaniu na przykład finansowo, przecież go stać,
warto dotrzeć do synowej i wysłuchać prawdy o wójcie

Widzeslysze
Widzeslysze
4 miesięcy 1 dzień temu

Warto posłuchać wersji różnych osób znających sprawę. I wtedy wersja synowej nie jest juz jedyna, która może być prawdziwa.

Grzesiek
Grzesiek
4 miesięcy 2 dni temu

A czy ktoś wspomniał o tym że od 2 lat z firmy R-Power nie można wywieźć śmieci inaczej niż „taczką”? Przecież to Pan Starosta postawił tam zakaz wjazdu samochodom ciężarowym. Jak firma miała wywieźć śmieci kiedy przed i za firmą stoją zakazy a policja ma dyżury żeby przypadkiem jakieś auto się tam nie dostało?

m
m
4 miesięcy 1 dzień temu

bzdura, wywieźć zawsze było można tylko nie przywieźć

Zulugula
Zulugula
4 miesięcy 2 dni temu

A ja podejrzewam, że smród jest z namiotów prywatnej firmy…Autor tekstu nie jest obiektywny:(

kelner
kelner
4 miesięcy 1 dzień temu

oczywiście, że prywatne, dzisiaj ci ludzie śmieją się i cieszą ogromnymi pieniędzmi jakie otrzymali za przyjecie śmieci, a może coś łączy te osoby z katastrofa ekologiczna koło Szprotawy

Ktoś
Ktoś
4 miesięcy 2 dni temu

Wójt tylko potrafi dużo mówić!!! Wstyd żeby dalej ta sprawa się ciągnęła , smród z wysypiska jest po prostu straszny!!!! A jeszcze co do wójta K to on ma teraz bardzo ważne sprawy do załatwienia !!! PANIE WOJCIE PROSZE ZABRAC SIE ZA SPARAWY ZA KTORE JEST PAN ODPOWIEDZIALNY JAKO WOJT!!!!! CZEKAC NA PODPIS , TO JEST ŻAŁOSNE. ALE ZEBY ZNÓW NA PANA ODDAC GŁOS TO WIE PAN JAK DZIAŁAĆ!!!!!!

Konor
Konor
4 miesięcy 2 dni temu

Na jakim terenie są te śmieci ? To tego wina proste ! Panie Wojcie Panie Kubow. Cienkie z Was członki partii z przeszłości i teraźniejszości .

jankow
jankow
4 miesięcy 1 dzień temu

myślę, że wywiozą te śmieci koło Szprotawy, albo w porozumieniu z tamtejszym prezesem, imię chyba na S….. i bardzo im to będzie wszystkim pasowało

kubiak
kubiak
4 miesięcy 2 dni temu

Te zniknięte komentarze jeszcze bardziej zewrą nasze szeregi…..Ja na miejscu Wójta już bym ogarniał temat z prawnikiem….

ow
ow
4 miesięcy 1 dzień temu

Pan jako działacz Pisowski nie wie co to demokracja?
Nikt nikomu nie dokucza i nie ubliża, ale mówić, wyrażać swoje myśli można czy nie?

my
my
4 miesięcy 1 dzień temu

to prawda, środowisko odpadów to ci sami ludzie w lubuskim, dolnośląskim, śląsku i pomorzu znany sznurek powiązań w którymi chyba bardzo często związani są czołowi politycy z tych rejonów, czyżby powiązani z nietypowymi kibicami

Włącz myślenie
Włącz myślenie
4 miesięcy 2 dni temu

Zastanowmy sie dlaczego ktoś kto ma największą władzę w mieście nie potrafi rozwiązywać tak ważnych dla mieszkańców decyzji. Niech każdy odpowie sobie na to pytanie.

Masakra
Masakra
4 miesięcy 2 dni temu

Ludzie zastanówcie się wolicie ładny rynek (współczucie dla mieszkańców rynku co musieli przeżywać w ostatnią imprezę chyba szyby im latały w oknach) i ulice czy zdrowie i czyste powietrze. O zgrozo!!!!!!!!!!!

Jak
Jak
4 miesięcy 2 dni temu

Szansa dla Kubowa!!!!!!! Może zrobi coś może nie ale wiemy że obecny prezydent nie zrobi nic więc nad czym sie zastanawiać.

Tytus
Tytus
4 miesięcy 2 dni temu

do kajak jak nie widziałeś to wł TVP Pana PiS Kubowa tam jest propaganda tu są fakty

Qwerty
Qwerty
4 miesięcy 2 dni temu

Fakty to są takie, że wali z wysypiska miejskiego, gdzie codziennie przyjeżdzają odpady z Wrocławia. Najlepsze, że gdy jedno ze stowarzyszeń lata temu pytało naszych bezradnych, prezydenta i MUNDO o szczegóły NIKT nie raczył ich podać. Trzeba było słać pisma do Wrocławia żeby dowiedzieć się ile ton śmieci wysyła Wrocław do nas. Właśnie dlatego Raczyński i sitwa powinni odejść, za kompletną olewkę mieszkańców, brak rozmów, nie przyjmowanie ich w godzinach dyżurów, brak konsultacji społecznych, brak budzetu obywatelskiego, kompletna zlewka.

Do Gościa
Do Gościa
4 miesięcy 2 dni temu

Dziękuję za podpowiedź. Chociaż jestem bardzo ciekawy czy mieszkańcy Gminy mają tę wiedzę. Oby tak. I niech w trakcie wyborów sowicie podziękują wójtowi za mezalians z posłem w imię pomocy temu ostatniemu w kampanii wyborczej. A tak na marginesie, po co wójt zawiera jakiekolwiek pakty, czyj interes reprezentuje Gminy czy Miasta. Daje do myślenia.

kajak
kajak
4 miesięcy 2 dni temu

RRezydent Raczyński już znalazł uzasadnienie smRRodu – to nie Mundo! Nie wiem śmiać się czy płakać? Tak taniej propagandy dawno nie widziałem 🙂

Do Katarzyny
Do Katarzyny
4 miesięcy 2 dni temu

Do Katarzyny, czy na pewno Pani przyjżała się zdjęciom obu wysypisk. Jeśli nie to polecam. Zadanie do wykonania wskaż 5 różnic pomiędzy zdjęciami. A potem napisz rzetelne wnioski. Mam nadzieję że zadanie wykona Pani celująco.

Golanin
Golanin
4 miesięcy 2 dni temu

Wszystko na ten temat. Dziękuję za odpowiedź. Bardzo interesuje mnie stanowisko mieszkańców z tych wymienionych miejscowości.

Golanin
Golanin
4 miesięcy 2 dni temu
Czytam te komentarze i obserwuję populistyczną pulę obiecanek że strony kandydata Kubowa i może bym chociaż w część uwierzył, gdy chociaż jeden raz był jakiś konkretny. Tylko damy, dopłacimy, zmienimy, wyremontujemy, przeniesiemy itd. Kto? Przecież ciężar po raz kolejny spadnie na nas mieszkańców Lubina. Wszystkie obietnice kosztują. A teraz chociażby jeden przykład, poseł obiecuję likwidację i przeniesienie wysypiska miejskiego. A ja pytam gdzie konkretnie? Do jakiej miejscowości? Bo w promieniu wskazanej odległości leżą inne miejscowości. Konkrety, gdzie, dokąd i ile to będzie kosztować? Już o proceduralnej stronie nie wspomnę, tzn.zgody, pozwolenia, odbiory itd. Mówić można dużo, zresztą tak to działa… Czytaj więcej »
gosc
gosc
4 miesięcy 2 dni temu

było powiedziane poseł mówił kilkanaście kilometrów od Lubina – wynika z tego że tereny gminy wiejskiej Lubin, biorąc pod uwagę możliwości techniczne to są 3-4 lokalizacje, wystarczy wejść na mapę okolic lubina i zobaczyć puste tereny, może to byc za szklarami gornymi okolice piaskowni obora, ksieginice oraz tereny pomiędzy chrostnikiem górzycą i chyba zimna wodą

Wanda
Wanda
4 miesięcy 2 dni temu

A możesz mi powiedzieć co poseł Kubów ma do terenów.w gminie Lubin?pomysł logicznie jezeli to nie za trudne, gdyby nawet to kto z mieszkancow okoicznych wsi, miasteczek wyrazi w dzisiejszych czasach zgode na budowę w swojej okolicy wysypiska smieci.Obiecanki cacanki …….

Katarzyna
Katarzyna
4 miesięcy 2 dni temu

Tylko czy usypywanie dalej do jednego składowiska jest dobrym rozwiązaniem?

Katarzyna
Katarzyna
4 miesięcy 2 dni temu

Witam, myśle że trzeba naglasniac sprawe w mediach ogólnopolskich. Mamy jedno wielkie śmietnisko MUNDO i R Power sa obok siebie. Śmierdzi zatruwa Nas juz nie tylko Klopotow Miroszowice ale caly Lubin… Zdjecia z satelity pokazuja jak potezny jest ten obszar. Wszyscy czerpia tylko pieniażki biznes kosztem mieszkańców. Trzeba oderwać od koryta władze…

Ewa
Ewa
4 miesięcy 2 dni temu

Mundo jest rekutywowane od dawna a kłopotów śmierdzi

WTF
WTF
4 miesięcy 1 dzień temu

Ewa, bzdury piszesz celowo, czy nie masz zmysłu węchu?

Tzn
Tzn
4 miesięcy 2 dni temu
Brawo dla radcy. Ot i cała prawda. W Polsce komentowany jest fakt, iż na 100 lecie odzyskania niepodległości spłonęło 100 nielegalnych wysypisk. Jak by nie patrzeć i co by nie mówić bomba ekologiczna jest w Kłopotowie. A Kłopotów to Gmina Wiejska Lubin. A Gminą tą zarządza wójt Kielan, o tym cisza. Nie wierzycie w oficjalne kontrole na miejskim wysypisku a problemu nie widzicie w tym że tego nielegalnego wysypiska nikt nie kontroluje. Zero obiektywizmu i logiki w tych wpisach. Czyli wielkogabarytowe wysypisko, nie rekultywowane, na którym składowane są jeden Bóg wie jakie odpady, jest ok? Jest zgoda na jego funkcjonowanie… Czytaj więcej »
wpDiscuz