Kłamstwo czy niekompetencja?

Niekompetencja czy celowe wprowadzenie w błąd mieszkańców miasta? Poseł Prawa i Sprawiedliwości i jednocześnie kandydat na prezydenta Lubina Krzysztof Kubów na ostatniej konferencji prasowej zdawał się nie znać prawa, które przecież, z racji funkcji, sam ustanawia. Obarczając prezydenta miasta i radnych odpowiedzialnością za ceny wody i ścieków pominął fakt, że w tej chwili stawki te reguluje nowa państwowa instytucja, do której powołania sam się przyczynił.

– No właśnie tak nie jest. Tu jest błędna narracja (…) Nie jest tak jeszcze (…) To jeszcze nie funkcjonuje w skali kraju – zapewniał Kubów, zapytany o to, czy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zajmuje się zatwierdzaniem cen wody w Polsce. – Słyszałem głosy osób, które dzisiaj współrządzą w naszym mieście, że to za sprawą Prawa i Sprawiedliwości. Niestety dla tych osób, z przykrością stwierdzę, że tak nie jest i to rada miejska podejmuje w tej kwestii decyzję, jaka ma być opłata i to ona jest odpowiedzialna wraz z prezydentem za to, że takie ceny są w naszym mieście – utrzymuje poseł. – Jeszcze raz podkreślę, cena wody w Lubinie została podjęta uchwałą rady miejskiej o podwyższeniu – kolejnym podwyższeniu tej ceny – i tylko i wyłącznie było to w gestii włodarzy naszego miasta – kwituje.

Jednak w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Lubinie nie znajdujemy wspomnianej przez posła uchwały. Sprawdzamy więc bezpośrednio w biurze rady i znajdujemy… ale nie uchwałę z taryfami, lecz jedynie regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie gminy miejskiej Lubin.

– W tym roku nie zajmowaliśmy się cenami wody. Obecnie ani rada miejska, ani miasto nie ustalają tych stawek. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne wysyłają taryfy bezpośrednio do Wód Polskich, które je zatwierdzają lub nie – wyjaśnia Maria Szydłowska, lubińska radna miejska, przewodnicząca komisji komunalnej.

I rzeczywiście, w maju tego roku lubińskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji otrzymało pismo (do pobrania tutaj), którym Wody Polskie „zatwierdzają” zaproponowaną przez MPWiK taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków na okres trzech lat.

Za wydanie tego dokumentu PGW Wody Polskie pobiera opłatę w wysokości 500 zł

Tymczasem na konferencji poseł Kubów stwierdził stanowczo: – Cały czas decyduje o tym rada miejska poszczególnych miast czy gmin – i dodał, że Wody Polskie nie „zatwierdzają” lecz „opiniują” opłaty i „to jeszcze nie funkcjonuje w kraju”.

Jak jest naprawdę?

– Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie powstało w styczniu 2018 roku. To nowy podmiot, który kompleksowo zajmuje się gospodarką wodną w Polsce. Skupia w swoich rękach wiele kompetencji – jedną z nich jest funkcja kontrolna, czyli zatwierdzanie stawek opłat za wodę i odprowadzanie ścieków – mówi Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy PGW Wody Polskie. – Jeżeli taryfa na poziomie regionalnym została zatwierdzona i decyzją administracyjną jest opublikowana, to Regionalny Zarząd Wód Polskich podpisuje się pod tym, że te części składowe są prawdziwe i rzeczywiście dotyczą tych kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków – wyjaśnia.

Poniżej prezentujemy statystyki dotyczące zatwierdzania taryf, które dzisiaj przesłało nam biuro prasowe Wód Polskich:

Wody Polskie mają zatem chronić mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen. Gospodarstwo powołane zostało do życia ustawą Prawo wodne, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 2 sierpnia 2017 roku, czyli ponad rok temu. Poseł Krzysztof Kubów zasiada w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, która projekt ustawy opiniowała. Głosował również za przyjęciem Prawa wodnego. Trudno uwierzyć, że lubiński poseł PiS nie zna prawa, które sam współtworzył.

 

Współpraca: Joanna Dziubek, Regionfan.pl

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Suweren
Suweren
5 miesięcy 6 dni temu

Jeśli pisiory nie wiedzą, to uprzejmie informuję, że PGW WODY POLSKIE ponad pół roku temu otworzyły swoje biuro w budynku gminy wiejskiej przy ul.ks.Ludwika. Tam gdzie w stołek przyklejony jest wójt TK.

LubięLubin
LubięLubin
5 miesięcy 7 dni temu

Ceny wody ustaliła spółka miejska i to ona wysłała do Wód Polskich swój własny taryfikator. Kto jest właścicielem MPWiK w Lubinie. Jak podaje oficjalna strona: „w chwili obecnej właścicielem wszystkich udziałów Spółki jest Gmina Miejska Lubin, a wszystkie uprawnienia Zgromadzenia Wspólników w Spółce wykonuje Prezydent Miasta Lubina” – Pan Robert Raczyński.

Anka
Anka
5 miesięcy 7 dni temu

Klient myśli że trochę nakłamie, trochę naobiecuje, a ludzie tacy durni że na niego zagłosują. Do nieszczerości i braku kompetencji dopisałabym jeszcze naiwność.

Agata
Agata
5 miesięcy 8 dni temu

Coś pan Kubow jest mało wiarygodny. Nie wie co się dziej w rządzie, brak wystąpień w sejmie, bierność na każdej płaszczyźnie.

WSZ
WSZ
5 miesięcy 8 dni temu

Ha, ha, ha. I co kRRólewskie cwaniaczki z portalu propagandy, gdzie wielki tytuł LUBINIANIE NIE CHCĄ SYLWESTRA NA PLACU DEFILAD. NIE CHCĄ. Czekam na artykulik na ten temat….

Wołek
Wołek
5 miesięcy 9 dni temu

Kubów jest nic nie znaczącym pionkiem w pisie z którego wszyscy sie śmieją

marcomarek
marcomarek
5 miesięcy 9 dni temu

Kto się z niego śmieje ? Śmieją się ale z Raczyńskiego..

Zbyszek
Zbyszek
5 miesięcy 9 dni temu

Gdyby nie fakt że to PiSior i tak bym nie głosował.

Olaf
Olaf
5 miesięcy 9 dni temu

Bezmyślny artykuł który nic nie wyjaśnia i ma tylko siać zamęt, jeżeli Kubów obiecuje obniżkę cen wody to dajcie mu szanse i zobaczymy czy zrealizuje obietnice, a nie przepraszam lepiej trzymać starych spasionych dziadów zarabiających krocie i niech bedzie jak jest, mam wrażenie, ze prócz krytyków z obecnego obozu RR jest tu pełno KODziarzy, którzy krytykują KK tylko dlatego, ze jest z PiS … zenada

Tomasz
Tomasz
5 miesięcy 9 dni temu

PiS – propaganda w TV, afery skoki, getback, podwyżki podatków, drożyzna, utrudnienia dla firm, zamrożenie VAT , i bajki że jest super. Jeżeli jest w pisie to PiS nim rządzi pionek…

Ewella
Ewella
5 miesięcy 9 dni temu

SzanownY Panie KK, czy ładnie jest-delikatnie ujmując- mijać się z prawdą?
Dlaczego przed wyborami nie mówi Pan wprost, kto tak naprawdę ustala taryfy?
Zawsze ma tak być?
Obietnice obietnicami, a rzeczywistość okaże się inna? Brzydko, oj brzydko…

mkmarceli45
mkmarceli45
5 miesięcy 9 dni temu

Ceny ustala Urząd i Rada miasta. Zatwierdza Warszawa 😉

Ewella
Ewella
5 miesięcy 9 dni temu

Qvo vadis Lubin? Dokąd…..? Niestety donikąd?
Pan Poseł K.to pan bez charyzmy i wizji rozwoju miasta.
Temu Panu głosu nie oddam.

Suweren
Suweren
5 miesięcy 9 dni temu

Niech Pan Poseł Kubów a NOWE WYDYPISKO. Proszę o potwierdzenie lub zaprzeczenie , czy były konsultacje z mieszkańcami Chróstnika oraz Zimnej Wody na temat wybudowania nowego wysypiska w ich rejonie? I dlaczego ta lokalizacja?

Pyzdra
Pyzdra
5 miesięcy 9 dni temu

To że radni przechodzą do Kubowa, zasługuje waszym zdaniem na uwagę? Moim zdaniem powinni się tego wstydzić, o motywach tych decyzji nie będę wspominać, chociaż je znam.
Żenada i koniunkuryzm i na pewno coś za coś.
Tak to się dzieje! A swoją drogą, ciekawi mnie jaka była stawka?
Właśnie dlatego że liczą się tylko partykularne korzyści tak mało jest ideowców i społeczników. Wstyd dla tych którzy przeskakują z kwiatka na kwiatek.
A my wyborcy ich z tego nie rozliczamy. Zastanówmy się, jak tak szybko można zmienić barwy. I o co chodzi….

Jupiter
Jupiter
5 miesięcy 9 dni temu

Taki atak na stronce RR pokazuje jak się chłopaki boją, do normalnej pracy przeca nie pójdą po tylu latach prezesowania, a jeśli to prawda z transferami radnych to tylko widać co ludzie myślą o swoim kRRólu, który prze 16 lat miał wszystkich gdzieś. Ci co piszą komentarze w necie za władzą to pewnie wystraszeni radni z sitwy ;). W sumie mi obojętnie kto bedzie rządził, ale zastanie władzy to najgorsze co moze sie zdarzyć, buta, arogancja, to widać od kilku ładnych lat.

sambor
sambor
5 miesięcy 10 dni temu

KONIEC LUBIN2006….radni przechodzą do Kubowa…hahahah….i gdzie się teraz podzieje wasz kRRól, zleje was i ucieknie do sejmiku….bo od zawsze was zlewał, a wy to deszczem nazywacie…

sir ris
sir ris
5 miesięcy 10 dni temu

nowy zaciąg wodociągowy na posterunku….to tez się sprawdzi po wyborach, oj sprawdzi i powie prawdę mieszkańcom…a tymczasem pierwsze osoby opuszczają ten zatęchły statek….rad.ny Wojty.czka, jedyny kompetentny i merytoryczny, zdecydował się iść do wyborów z Posłem….stRRach zaczyna mieć coraz większe oczy….a intuicja podpowiada, że niedługo Robuś zostanie sam z saksofonem i resztką wiernych architektów miejskiego marazmu…papa

Ewella
Ewella
5 miesięcy 10 dni temu

Wcale nie dziwi mnie ten „subtelny” język zagorzałych PiSoców. Jaka inteligencja taka kultura.

Szok i niedowierzanie
Szok i niedowierzanie
5 miesięcy 10 dni temu

Dopiero taki młody, a już tak kłamie. Co to będzie potem.

turafal13
turafal13
5 miesięcy 9 dni temu

Kłamie ? Z czym skłamał ? Na czyny przyjdzie czas.. Wtedy mam nadzieje że się miło rozczarujesz 😉

Piotr B
Piotr B
5 miesięcy 10 dni temu

I czym tu się ekscytować. Przecież wszyscy w Lubinie wiedzą że poseł Wiązanka to ignorant z tendencją do kłamania. To przecież w jego naturze. To tak jakby się ekscytować tym że koń je owies.

lizak
lizak
5 miesięcy 10 dni temu

Raczyński musi być bardzo zdesperowany i wystraszony skoro kazał swoim pieskom atakować przeciwnika przy użyciu kłamstw i pomówień. Drugą turę ma jak w banku i przegra ją z kretesem.

Kurolski
Kurolski
5 miesięcy 10 dni temu

Jeszcze raz dla tych, którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem: cenę wody dla Lubina ustaliła spółka miejska MPWiK obsadzona i kierowana przez ludzi Raczyńskiego. Wody Polskie tylko zatwierdziły propozycję miasta.

niemieczzaodry
niemieczzaodry
5 miesięcy 10 dni temu

Panie Kubów jak Pan taki mądry jesteś to dlaczego co chwile podnosicie podatki iw Polsce? Jak Panu nie wstyd pisać propagandę przed wyborami, że coś obniżycie jak jako partia wszystko podnosicie i ceny rosną!

Zresztą pan sam nic nie może zrobić bez komitetu politycznego partii, który kazał panu startować na prezydenta lubina! WSTYD!!!

A dzieci niepełnosprawne i ich rodziców kto z Sejmu wygonił? Nie czasami Pan i Pana koledzy z partii?

ŻENADA! Polaków już nakłamali a teraz majączelność kłamac teraz Lubinian

Obserwator
Obserwator
5 miesięcy 10 dni temu

GONZO zamiast rzucać wyzwiskami spróbuj użyć argumentów, ale czego ja oczekuję jesteś za cienki bolek z rozumkiem co najwyżej IQ 30. No chyba że ta agresja z twojej strony to objaw lęku o oddalające się koryto….

gonzo
gonzo
5 miesięcy 10 dni temu

Wole być cienkim bolkiem jak spasioną polityczną świnią, którą Ty zapewne tez chcesz być. Po co mi koryto? Mnie moja miseczka wystarczy, przynajmniej się nie szmacę.

lubinianin9
lubinianin9
5 miesięcy 10 dni temu

A ten Kubów nawet nie wie że Wody Polskie juz działaja? O co kurw… kaman! Przecież on powoływał tą spółkę jako poseł! Nie nośmiesząłby się!

Kloeljna spółka pisu w której przewalaja miliony! PIS STOP!!!!

sir ris
sir ris
5 miesięcy 10 dni temu

szybciutko do lekarza….na takie lęki i urojenia są już skuteczne tabletki

Tomasz
Tomasz
5 miesięcy 9 dni temu

PIS = Socjalizm a stąd już tylko krok do Komuny !
Lęki ?? Masło po 7 zł paliwo po 5, zakłady pracy likwidują, utrudnienia dla firm, ZUS w górę, afera skok , afera getback co jest kur..? I to w 3 lata rządów won z pisiorami z Lubina

Alek De
Alek De
5 miesięcy 10 dni temu

do Benita>>W tym miejscu kłania się mistrz Szekspir: „Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje”.
…TAK, a propos nie obrażaj mieszkańców Lubina!

eustachy
eustachy
5 miesięcy 10 dni temu

W maju to ceny wody poszły o grosze Może by tak szanowna redakcja przypomniała kto tak ceny wody wywindował przed miesiącem majem. NIE PAMIĘTACIE?

tak jest
tak jest
5 miesięcy 10 dni temu

A teraz kawa na ławę>>pis wziął miliony i czuje się bezkarny!…to dla swoich pisiorów miliony, a Polakom co chwile podnosi podatki – ostatnio nowy podatek do ceny paliwa! Za zachłanność PiS płacimy my wszyscy!
Panie Kubów panu już POdziękujemy

Ja
Ja
5 miesięcy 10 dni temu

Krzysztof prosze cie zniknij

sambor
sambor
5 miesięcy 10 dni temu

chyba ty

koko
koko
5 miesięcy 10 dni temu
Rano wstał Kubów i wymyślił. Obniże dziś ceny wody. O ile? A o 300, bo to ostatnio modna cyferka. Dali dzieciom, to w Lubinie łykną jak bocian błoto..300 dobrze brzmi. A teraz poważnie. Kwota zwyczajnie od czapy. Jeżeli przyjąć, że statystyczny lubinianin zużywa tyle wody co średnio w Polsce, to będzie to 100 litrów, Rodzina to 4 osoby czyli rodzina zużyje 146 m3 wody. pomnóżmy tą wartość przez 13,20 zł za m3 to wyjdzie nam 1972 zł , Obniżenie tej wartości o 300 zł to obniżenie przychodów o 15,2 % . Dla każdej spółki wodociągowej to katastrofa, To upadek Jeżeli… Czytaj więcej »
Wyborca
Wyborca
5 miesięcy 10 dni temu

Tylko Krzysztof Kubów !!

wyborca
wyborca
5 miesięcy 10 dni temu

Benita, dobrze prawisz.

Kiwaczek
Kiwaczek
5 miesięcy 10 dni temu

…nie gniewajcie się, ale coś mi tu śmierdzi 🙂

Robert R.
Robert R.
5 miesięcy 10 dni temu

Nasza racja jest racja najmojsza !!!

Haha
Haha
5 miesięcy 10 dni temu

W Lubinie więcej płacimy za wodę niż w Warszawie. Więc wodę mamy drogą, a cenę ustala MPWIK.

Benita
Benita
5 miesięcy 10 dni temu

Czytając poniższe posty z przerażeniem dochodzę do wniosku, że część mieszkańców Lubina z trudem skończyła szkołę podstawową. Obce jest im samodzielne myślenie, nie mówiąc już nic o wyciąganiu prawidłowych wniosków. Problemy ze zrozumieniem tekstu czytanego i percepcją otoczenia. Z pewnością taki poziom inteligencji pozwala im lepiej rozumieć obecnych włodarzy miasta i jego rajców !!!

Paulo
Paulo
5 miesięcy 10 dni temu

widać jacy mądrzy PiSowcy….Panie P(O)śle wszystkie taryfy na terenie kraju w tym roku zatwierdzały Polskie Wody.

kadak
kadak
5 miesięcy 10 dni temu

Zatwierdza PGWWP, ale ustala MPWiK, czyli prezes Zubko, kolega Raczyńskiego 🙂

qba
qba
5 miesięcy 10 dni temu

No i widzisz – Ty to wiesz, ja to wiem, Pan, Pani to wie… a taki Pan poseł kandydat nie wie: „Jeszcze raz podkreślę, cena wody w Lubinie została podjęta uchwałą rady miejskiej o podwyższeniu – kolejnym podwyższeniu tej ceny”, a PGWWP to jeszcze ponoć nie funkcjonuje.

Oporopowrotnik
Oporopowrotnik
5 miesięcy 10 dni temu

Konferencja o wysypisku zaliczona; konferencja o stawkach za wodę zaliczona; ba, nawet otwarcie odcinka S3 zaliczone;
…czekam teraz z niecierpliwością na konferencję pod KGHM w sprawie wyzysku spółki podatkiem miedziowym i te towarzyszące banery z napisem o milionach utopionych w niepotrzebnych stanowiskach kierowniczych i odprawach.

Mieszkanie
Mieszkanie
5 miesięcy 10 dni temu

Dla tych co nie wiedzą… A chcą wiedzieć jak jest naprawdę, jak ktoś dalej wątpi odsyłam do przepisów : d 1 stycznia zaczęło obowiązywać nowe prawo wodne. Zgodnie z nim cenę wody i ścieków zatwierdza Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a nie jak było do tej pory gminne czy miejskie samorządy

Alexia
Alexia
5 miesięcy 10 dni temu

Gdyby jeszcze ciebie ktoś kiedyś nauczył czytać to już byłby sukces, a tak … czytasz i nie rozumiesz! I jak ten kraj ma się rozwijać gdy wokół nas tylu gamoni!!!

Rocky
Rocky
5 miesięcy 10 dni temu

Poseł z dobrej zmiany -to PiS.a PiS to: zmniejszony wiek emerytalny 500 +300 uszczelniony vat uszczelnione granice Polska miedż i przywileje górnicze dalej istnieją i wielka wielka walka ze smrodem i aby Polska była Polską.A jak wyglądają i działają spółki miejskie pod nadzorem włodarzy?

Iwona
Iwona
5 miesięcy 10 dni temu
Panie Rocky proszę mi odpowiedzieć, gdzie jest ta Polska dobrobytu?Nie chce tych 500+ ale niech wrócą ceny takie jak byly trzy lata wstecz.Pisze Pan o uszczelnieniu granic A wie Pan ilu cudzoziemców(w tym również islamistów) Polska przyjęła w ciagu tych trzech lat? ponad 3 miliony.Piszecie o zdradzie przy okrągłym stole, czy w trakcie kolejnych rządów A cieszysz się z utrzymania przywilejów które przyznano górników w tamtych czasach.To proszę mi wytłumaczyć to było dobrze czy źle?Pisze Pan że poseł Kubow to poseł dobrej zmiany A jednocześnie zachwalasz Pan obecnego Prezydenta i niejednokrotnie deklarował Pan swoj glos wlasnie na niego.Czyli jak, poseł… Czytaj więcej »
wyborca
wyborca
5 miesięcy 10 dni temu

Ogólnie rzecz biorąc, Pan Kubów, jak dotąd, rozczarowuje. Nawet swoich zwolenników.

tenis
tenis
5 miesięcy 10 dni temu

mpwik=miasto=raczyński, to pseudo gospodarz niewie co robi jego firma , taki nieogarnięty !!!!!!
to za pieniądze z wody/ścieki wybudowano np hale tenisową dla pracowników mpwiek w dużej miedze

Lubin Syty
Lubin Syty
5 miesięcy 10 dni temu

Przeciez z tego wynika ze ludzie Raczynskiego ustalaja ceny i jeszcze sie do tego przyznaja.

Anna
Anna
5 miesięcy 10 dni temu

Mam wrażenie , że pan Kubow jest tylko partyjnym pionkiem, który nawet się nie zagłębia w wiedzę merytoryczną.

qba
qba
5 miesięcy 10 dni temu

Obawiam się, że to nie tylko wrażenie…

tak jest
tak jest
5 miesięcy 11 dni temu

PISiory to Kasta hipokrytów

Maniek
Maniek
5 miesięcy 11 dni temu

Czytam te wpisy plujące w stronę Pana Posła i nie wierzę w to że wy ludzie tacy durni jesteście.Pod kogo podlega MPWiK i MPO ? Pod Świętego Mikołaja ?! Fajnie pluć na innych i nie mieć wiedzy ale na podwyżki się narzeka a nie wie się dzięki komu one są !! A zapytania o podatek od kopalin to pytajcie kolegów z PO !! Ten portal to tylko w jedną stronę jest skierowany tuba propagandy !!

Alek De
Alek De
5 miesięcy 11 dni temu

Wizja, myślenie globalne oraz odpowiedzialność – tego potrzeba, by dobrze zarządzać miastem i rozwijać je. Brawo Panie Prezydencie, jestem Pana fanem.
To lekcja, która płynie z najlepiej zarządzanych miast, które potrafią dbać o potrzeby swoich mieszkańców.
Nie toleruję kłamstwa i niekompetencji!

Benita
Benita
5 miesięcy 10 dni temu

Alek De – Zero IQ man !!!

lubinianin
lubinianin
5 miesięcy 11 dni temu

Wypad z Lubina nieudacznicy z PIS!!!

lubinianin
lubinianin
5 miesięcy 11 dni temu

Kubów za te kłamstwa i manipulacje będziesz się smazył w piekle dzieciaku bez swojego zdania, którego komitet polityczny partii mianował na kandydata na prezydenta!!! jak DCi nie wstyd, że nawet sam nie mogłeś kandydowac!!!

obserwator
obserwator
5 miesięcy 11 dni temu

Wody Polskie nie zaakcpetuja cen i nie moga być one wdrożone więc co ten Kubów pierdo…. a jeszcze mówi, że ta instytucja nie działa!!!! A działa od dawna!!! Koleś nawet nie wie co jako poseł powołał i od kiedy to działa! WSTYD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jaity
jaity
5 miesięcy 10 dni temu

Totalnie nie rozumiesz co czytasz, dlatego później takie bzdury wypisujesz …

Paweł foto
Paweł foto
5 miesięcy 11 dni temu

STOP DOJNEJ ZMIANIE !!!!!! Wywalić ich stąd!!!!

wpDiscuz