Kino dla koneserów

9

W styczniu w Kinie Konesera w lubińskim Heliosie będzie można obejrzeć filmy „Kursk” oraz „Kto napisze naszą historię”.

„Kursk”

Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi czas spędzony w kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne.

Produkcje Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych.

Seanse odbywają się zazwyczaj w poniedziałki. Najbliższy pokaz w ramach tego cyklu już 31 grudnia. Wyświetlony zostanie film „Eter”. Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi.

Natomiast w styczniu kinomanii najpierw obejrzą produkcję „Kursk” – 14 stycznia. Opowiada on o katastrofie okrętu podwodnego Kursk – dumy rosyjskiej marynarki.

28 stycznia zaś wyświetlony zostanie film „Kto napisze naszą historię”. Roberta Grossman i producentka Nancy Spielberg, siostra Stevena Spielberga, przybliżają historię Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji Oneg Szabat. Tworzyło ją kilkudziesięciu żydowskich intelektualistów i działaczy społecznych, którzy – ryzykując wszystko – gromadzili materiały dokumentujące życie w getcie warszawskim. Film przeplata unikatowe archiwalia, wywiady i fabularyzowane sceny. 

Szczegóły na temat cyklu Kino Konesera można znaleźć na stronie www.helios.pl.

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość