KGHM – patologiczne księstwo z układem hutniczym

Mocnymi słowami zakończył swoją pracę w KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki. Odwołany w sobotę prezes miedziowego giganta w ostatniej chwili zdążył jeszcze udzielić wywiadu „Dziennikowi Gazecie Prawnej”. W opublikowanej dziś rozmowie menedżer wprost mówi o istnieniu w firmie „układu hutniczego” i licznych organizacyjnych patologii, które kosztują KGHM majątek.

Radosław Domagalski-Łabędzki, były prezes KGHM

Odwołanie Domagalskiego-Łabędzkiego dla wielu osób było sporym zaskoczeniem, chociaż już pod koniec lutego „DGP” informował, że nad menedżerem KGHM zawisły czarne chmury. Dzień przed sobotnim posiedzeniem rady nadzorczej Karolina Baca-Pogorzelska i Marek Tejchman przeprowadzili z menedżerem wywiad, w którym jako pierwszy prezes w historii miedziowej spółki dobitnie oznajmił on, że w KGHM wytworzyły się wymagające jak najszybszego wyeliminowania patologie. Jako przykład podał decyzje podejmowane w ciągu ostatnich kilku lat w Hucie Miedzi Głogów, głównie związane z wdrożeniem nowej technologii przetwórczej.

Opublikowany dwa dni po odwołaniu prezesa KGHM wywiad odbił się szerokim echem. Scenariusz, w którym Domagalski-Łabędzki jest dymisjonowany jeszcze przed nadzwyczajnym walnym zgromadzeniem, zaplanowanym na 15 marca, ziścił się bowiem w sposób nagły. W dodatku na miejsce ekspresowo odwołanego szefa spółki nie mianowano nikogo innego – po raz pierwszy od 2009 r. firmą kieruje osoba, której powierzono jedynie pełnienie obowiązków prezesa.

Dzisiaj rano Radosław Domagalski-Łabędzki miał się spotkać z dziennikarzami na kwartalnej konferencji prasowej, by porozmawiać na temat bieżących spraw w spółce. Miał również zaplanowany wywiad dla specjalistycznego portalu wnp.pl. Żadnego z tych planów już nie zrealizował.

Nieaktualny jest też terminarz Michała Jezioro, odwołanego również w sobotę wiceprezesa odpowiedzialnego za zagraniczne inwestycje KGHM. Jego zadania czasowo powierzono szefowi miedziowych finansów, Stefanowi Świątkowskiemu. Dziś zwierzchnik grupy KGHM zasygnalizował, że to sposób zarządzania zagranicznymi aktywami był powodem zmian w zarządzie firmy: – Rada nadzorcza oczekiwała zmiany linii działania KGHM za granicą. Nadal spółka ponosi duże straty z aktywów zagranicznych, a ma niedosyt inwestycji w Polsce. Potrzeba rozwiązań systemowych, firma musi przestać być taką, która stoi w miejscu. Musi powstać plan wyjścia do przodu. Liczę, że jakieś pomysły się pojawią, będzie rozpisany konkurs na członków zarządu KGHM – powiedział dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Krzysztof Tchórzewski, minister energii

Argument ten wydaje się o tyle zaskakujący, że testy na utratę księgowej wartości zagranicznych aktywów pokazały ich zupełnie inny obraz. W regionie mówi się więc o tym, że odwołanie prezesa było po prostu rezultatem ścierania się różnych frakcji politycznych, w tym przypadku w samym Prawie i Sprawiedliwości. – Ubolewam, że politycy mają tak duży wpływ na działalność tej spółki, że byli w stanie doprowadzić do takiej wolty. W taki sposób nie powinno się zarządzać firmą – mówi nam jeden z rozmówców, bliski managementowi spółki. – Faktycznie, od czasu uruchomienia pieca zawiesinowego mamy problemy z hutnictwem, a prace nad ich rozwiązaniem idą zbyt wolno. Ale twierdzenie, że jest jakiś hutniczy układ, jest chyba zbyt daleko idące.

Nie brak też głosów, że Radosław Domagalski-Łabędzki padł ofiarą prowadzonej przez siebie polityki kadrowej, co w szczególności miało być nie w smak liderowi PiS na Dolnym Śląsku, Adamowi Lipińskiemu.

 

Kadrowe roszady za czasów Domagalskiego-Łabędzkiego dotyczyły w głównej mierze spółek zależnych. Dyrektorzy zakładów odpowiedzialnych za zasadniczy biznes mogli pracować względnie spokojnie. Karuzela wirowała w najlepsze m.in. w Energetyce (tu padł rekord w postaci weekendowej prezesury Mirosława Skowrona), Metraco, KGHM TFI. Tego, czyich naprawdę oczekiwań nie spełnił były już prezes, raczej się nie dowiemy.

Teraz politycy potrzebują trochę czasu, by przeforsować swoich kandydatów na najwyższe stanowisko w Polskiej Miedzi. Na kadrowej giełdzie pojawiają się nazwiska dobrze znane w „Księstwie Lubińskim”, jak nazywają Zagłębie Miedziowe dziennikarze ogólnopolskich mediów. Jednym z typów jest Ryszard Jaśkowski, obecny członek zarządu KGHM. Zdaniem Józefa Czyczerskiego, przewodniczącego miedziowej „Solidarności”, firmą powinien zarządzać ktoś, kto dobrze zna przemysł miedziowy: – Osoba z zewnątrz potrzebuje przynajmniej pół roku, by dobrze poznać spółkę. Jestem przekonany, że mamy u nas menedżerów, którzy są w stanie dobrze pokierować firmą przy obecnych wyzwaniach, jakie przed nią stoją.

Konkurs na stanowisko prezesa KGHM przeprowadzony zostanie na początku kwietnia.

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
Pisowcyyy
Pisowcyyy
9 miesięcy 3 dni temu

Dalej wybierajcie pisowcówww , to wogóle wszystkich pozwalniają i swoich ludzi powrzucają na stanowiska pozdro .

Władek
Władek
9 miesięcy 4 dni temu

Ten układ trwa od komuny i nic w tym zakładzie się nie zmieniło synkowie stołki przejęli po tatusiach i tak to wygląda.Żadne PIS tylko stara gwardia komunistyczna rządzi nadal przez synalków.

do Rocky
do Rocky
9 miesięcy 4 dni temu

kupa smrodu to z twoich wypocin daje, najlepszy psychiatra tego już nie opanuje

Nobody
Nobody
9 miesięcy 5 dni temu
Tez mi rewelacja. A ja na to jak na lato. Czy swoim pisanym jęzorem coś zmienimy. Poki firma polityczna nic sie zmieni. Zauwazcie od czasow nowej zmiany na kopalni wcale sie nie polepszylo. PO zaczal dobijac a Pis kontynuuje. Przyklad 1. W 2016 Najwieksza tragedia w historii kghm, w skutek rabunkowej eksploatacji złóż zginęło wielu gornikow (mimo iz wszyscy w tym ówczesny szef szybu wiedzieli że coś się kroi). Przyklad 2. Awaria pieca na hucie Głogów spowodowało milionowe straty. Przyklad 3. W tym tyg. spalil się przenośnik na zwr-ach,cała rudna sypie na zapas, znów będą milionowe straty. Ogółem robi się… Czytaj więcej »
Rocky
Rocky
9 miesięcy 5 dni temu

10 lat temu o Eden-ie tylko mówiono a tu kupę smrodu i trochę przyjemności POzostawino.Najlepszy chirurg tego nie złoży bez bolesnych cięć – Szczęść Boże Koncernowi Górnikom i Regionowi

Kghm
Kghm
9 miesięcy 5 dni temu

Krzysztof skóra wróci poparcie ma u adama Lipińskiego

kino
kino
9 miesięcy 5 dni temu

to patologiczny układ z huty wygrał !!!!!, zasmarkany były prezesie a gdzie prokuratura i cba, czy tylko tak chlapiemy jęzorem

SprzedawcaJAJ
SprzedawcaJAJ
9 miesięcy 5 dni temu

W PiSie są „walki” o władzę dlatego tak często zmieniają się prezesi, dyrektorzy…w PiSie nie potrafią się dogadać między sobą. I dobrze wiem kto z kim walczy…

olop
olop
9 miesięcy 5 dni temu

Co teraz będzie? Będzie powtórka z ORLENU. Gdy pis znudził się juz prezesem Jasińskim,którego sami wcisneli na ten stołek (Pan Wojciech Jasiński był działaczem PZPR-u) To na jego miejsce obsadzili pana Obajtka ( wsławił sie byciem wójtem Pcimia i zarzutami korupcyjnymi) Ten nowy prezes PKN Orlen swoja karierę rozpoczął od totalnej wycinki kadrowej. Tutaj tez pewnie bedzie podobnie. Szykuje sie rewolucja kadrowa.Przyjdą nowi zarabiac krocie.A jeżeli część z informacji o odwołaniu jest prawdziwa,to pojawią się nowe stanowiska dla swoich.

ADAM
ADAM
9 miesięcy 5 dni temu

Widzę, że portal ten nie ustaje w atakowaniu obecnej władzy? Żeby wam się to kiedyś nie zemściło, mili państwo z ekipy rządzącej…

Kapitalista
Kapitalista
9 miesięcy 5 dni temu

W tej firmie nigdy nie będzie dobrze bo to jest firma polityczna. Każda partia żeruje na KGHM i PiS nie jest lepszy. Jeszcze nigdy tak wielu radnych(pis) i bibliotekarz nie rządziło KGHM…i jak to ma być dobrze. Wstyd lokalni pisowcy…oszukaliscie wiele osób mam nadzieję, ze przy urnach do glosowania odwdzięczą się wam.

Marek
Marek
9 miesięcy 5 dni temu

W ZWR- ach nazamawiano chemii na kilkanaście milionów , smary po kilka tysiecy za puszke, w dobie kryzysu zakładu i szybko sprawe uciszyli. Moze nowy zarząd rozliczy wszystkich…….

Anonimowo
Anonimowo
9 miesięcy 5 dni temu

Miejmy nadzieję że Prokuratura i CBA potraktują rewelacje byłego prezesa w sposób profesjonalny.
Jeżeli tego nie zrobi wkrótce nazwa Polska Miedź będzie tylko pustosłowiem.

semper_fidelis
semper_fidelis
9 miesięcy 5 dni temu

a mnie za wszystko wystarczy wsparcie jakie z portalu l.pl otrzymywał i otrzymuje były już na szczęście prezes. taka rekomendacja to jak pochwały i wsparcie dla Wirtha ze strony środowiska GW. zbyt podobne by spać spokojnie…

antoś
antoś
9 miesięcy 5 dni temu

Tak to jest jak polityka kieruje firmą i to w dodatku zdalnie z tylnego fotela. Rozpierniczą tą firmę od środka fachowcy z PIS oby tylko zdążyli wyssać z tej firmy jak najwięcej kasy na swoje chore pomysły i rozdawnictwo. Dla ciemnego ludu powiedzą: „to nie oni, to wina Tuska”. Na prawdę mają chyba ludzi za głupich!

Kadak
Kadak
9 miesięcy 5 dni temu

Ujadają platfuski i eselduszki, bo w końcu idzie wielka miotła zwana dobrą zmianą. Do trzech razy sztuka. Lepiej nie wychodźcie na stołówki i do toalet, po powrocie stołki mogą już być zajęte 😀

olop
olop
9 miesięcy 5 dni temu

Piszesz o platfuskach i eselduszkach z Pisu jak rozumiem. Od 2 lat rządzi twoja partia wymietli juz wszystkich,a teraz wymiataja swoich.Nigdy wczesniej nie było takiego obsadzania swoimi.teraz gryza sie miedzy sobą.To typowe dla prawicy

etyuklkjhgf
etyuklkjhgf
9 miesięcy 5 dni temu

DZIADY

Kryha
Kryha
9 miesięcy 5 dni temu

Albo za malo pieniedzy oddawal od firmy na miesiecznice smolenskie bo przecież 900mln rocznie na ogladanie pseudo kaczki ktora modli sie co miesiac przy grobach go widoczmie za malo

Anrzejek
Anrzejek
9 miesięcy 5 dni temu

Kaczor zadecydował wywalić gościa bo nie prowadzi reżimowej taktyki kaczora.

Jad
Jad
9 miesięcy 5 dni temu

I znowu się zacznie cała karuzela. To już się robi męczące i nudne. Ludzie starają się utrzymać pracę albo jakoś przyzwyczaić, a tu zaraz pewnie znowu roszadki, przeniesienia, zmiany i wszystko na siłę i po znajomości… Odprawom nie będzie końca.

Rysiek
Rysiek
9 miesięcy 5 dni temu

Przewały i kolesiostwo w KGHM istnieją od początku istnienia tego zakładu. Prezes Łabędzki nie krakał jak inne wrony to mu podziękowano.

wpDiscuz