Kamery obserwują miasto. Urząd udostępnia obraz

Na razie możemy zobaczyć obraz z szesnastu kamer umieszczonych w różnych punktach Lubina, ale docelowo ma być ich 200. Miasto testuje i przygotowuje się do wdrożenia projektu monitoringu miejskiego, który w marcu tego roku zapowiadał prezydent Robert Raczyński.

monitoring-2

Sześć kamer znajduje się w parku Wrocławski, dwie na ścieżce przyrodniczej Dolina Zimnicy. Są i takie, które śledzą ruch uliczny, na przykład przy ulicy Niepodległości, Paderewskiego czy Kościuszki. Obraz z nich przekazywany jest stale i może go zobaczyć każdy na naszym portalu w zakładce „Kamery”.

– Oczywiście jest odpowiednio przetworzony, żeby nie można było rozpoznać szczegółów, jak tablice rejestracyjne czy twarze. Operator zaś będzie miał wgląd w obraz o wiele lepszej jakości, w większej rozdzielczości, by widział wszystkie detale – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

System, który właśnie powstaje, będzie bezobsługowy. Obraz z kamer będzie rejestrowany i przechowywany, najprawdopodobniej przez 30 dni. W razie potrzeby będzie więc mogła z niego skorzystać policja czy prokuratura.

Dzięki zaawansowanym algorytmom rozpoznawania obrazu, na nagraniach będzie można bez trudu odnaleźć tablice rejestracyjne skradzionego samochodu, twarz zaginionej lub poszukiwanej osoby oraz przedmioty o określonej charakterystyce.

System będzie można również zaprogramować na przykład tak, by wskazywał jeśli w monitorowaną ulicę jednokierunkową wjedzie ktoś pod prąd czy że ktoś pozostawił na dłużej jakiś pakunek w chronionym monitoringiem miejscu. Możliwości jest jednak znacznie więcej. W każdej chwili system będzie można zmodyfikować, w zależności od potrzeb.

Miejski system daje też możliwość podpięcia do niego innych systemów monitoringu, na przykład przedszkola czy szkoły.

Właśnie trwa ustalanie lokalizacji miejsc, gdzie zainstalowane zostaną pozostałe kamery. Trzeba zdecydować, co będą obserwować: ruch uliczny, obiekty. Niektóre z kamer będą ruchome, choć mieszkańcy nie będą mogli nimi sterować, inne będą miały szerszy kąt widzenia – 360 stopni, przekształcone do normalnego obrazu.

Oczywiście system będzie tak zbudowany, żeby nie naruszać praw mieszkańców. Ma on zwiększyć bezpieczeństwo w mieście.

Jeszcze w tym roku najprawdopodobniej ogłoszony zostanie przetarg. Projekt zostanie zaś zrealizowany w ciągu najbliższych trzech lat. Obraz ze wszystkich 200 kamer zostanie udostępniony w internecie mieszkańcom.

Wcześniej o projekcie pisaliśmy TUTAJ

Dodaj komentarz

Trwa ładowanie komentarzy. Prosimy o cierpliwość
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy
marek
marek
1 rok 4 miesięcy temu

Tylko działaja dwie kamery w mieśćie tj.na Rynku i na Basenach reszta nie działa to załaczeniu na inne.

Byczek
Byczek
2 lat 6 miesięcy temu

Tak sobie patrzę przez okno i porównuję z obrazem z kamery.
Przesunięcie w stosunku do czasu rzeczywistego wynosi około 20-30 sekund.

Maciek
Maciek
2 lat 6 miesięcy temu

Czy trzeba mieć zainstalowany jakiś program żeby ta wtyczka była obsługiwana?

Kat
Kat
2 lat 6 miesięcy temu

Na nagraniach można bez problemu rozpoznać twarze znajomych osób, widać również tablice rejestracyjne. Czy to nie podchodzi pod łamanie ustawy o ochronie danych osobowych? To może zobaczyć każdy, być może złodziej obserwuje czyjeś mieszkanie, i dzięki temu monitoringowi właśnie widzi właścicieli siedzących sobie beztrosko na ławce w parku… Niech sobie będzie ten monitoring, nawet i pięćset kamer, ale obraz chyba nie powinien być dostępny publicznie.

luk
luk
2 lat 6 miesięcy temu

Niby na której kamerze możesz rozpoznać rejestracje i twarze.

wkrw
wkrw
2 lat 6 miesięcy temu

Hm, „no compatible source was found for this media”. No, to nie pooglądam…

wiadomość z cdddchwili
wiadomość z cdddchwili
2 lat 6 miesięcy temu

dlaczego basen jest zamknięty, przecież jest tak gorąco

janek
janek
2 lat 6 miesięcy temu

Z tego co pisali na tej stronie, Lubin juz dawno ma wiele kamer poustawianych, wydał na to grubą kasę. I co z tego. Żadnego pozytku. Do tego monitoringu nawet policja nie ma dostepu. To taki gadżet . No a teraz bedzie jeszcze wiekszy gadżet?.

romanroman
romanroman
2 lat 6 miesięcy temu

bedzie kamera na topolowej ? ?? tam by sie przydała okradaja te biedne bazarki jak idzie.

Ziomek z Przylesia
Ziomek z Przylesia
2 lat 6 miesięcy temu

Ta wtyczka nie jest obsługiwana… Super to sobie pooglądałem.

wpDiscuz