Już wiedzą, jak się obronić

145

Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo i przekonanie, że w sytuacji zagrożenia możemy się obronić – pracownice ośrodków pomocy społecznej z naszego powiatu wzięły dziś udział w kursie samoobrony. Wszystko w ramach akcji, która realizowana jest na terenie całego Dolnego Śląska.

Jak wyjaśnia Alina Tarczyńska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie, które organizuje akcję w Lubinie, celem szkolenia jest poprawa bezpieczeństwa pracowników pomocy społecznej podczas wykonywania przez nich obowiązków zawodowych w terenie. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy socjalni z Ośrodków Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Lubińskiego oraz koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej PCPR w Lubinie.

Szkolenie składało się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Na zajęciach praktycznych pracownicy poznali i przećwiczyli wybrane elementy z zakresu samoobrony, natomiast w części teoretycznej zostali zapoznani ze sposobami prowadzenia rozmów oraz negocjacji z trudnymi klientami w sytuacjach kryzysowych.

Zajęcia dla pracowników socjalnych z całego województwa ruszyły we wrześniu 2015 roku. Szkolenia prowadzą policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu z Wydziału Prewencji i z Zespołu Psychologów. Dziś w Lubinie odbyły się 83 takie zajęcia dla pracowników socjalnych.

– Podczas kilkugodzinnych zajęć uczestniczki uczyły się podstawowych chwytów i uników, ale przede wszystkim te zajęcia mają zachęcić kobiety do tego, żeby zadbały o swoje bezpieczeństwo, zapisały się na regularne zajęcia z samoobrony, ćwiczyły kondycję i miały poczucie, że w sytuacji zagrożenia mogą coś zrobić. Zwłaszcza, że zdecydowana większość pracowników socjalnych, także pracujących w terenie, to kobiety, a ryzyko jest bardzo dużo. Wszyscy pamiętamy o zmarłych pracownicach ośrodka pomocy społecznej w Makowie, które zostały oblane benzyną i podpalone żywcem – mówi policyjny negocjator, st. sierż. Dawid Marczyński z Zespołu Psychologów Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Do tej pory funkcjonariusze przeszkolili już 1500 pracowników socjalnych w całym województwie.

Zarówno pracownicy socjalni Ośrodków Pomocy Społecznej, jak i koordynatorzy PCPR w Lubinie przyznali, że w pracy często zdarzają im się sytuacje mogące zagrażać ich zdrowiu bądź życiu. Wśród najczęstszych zagrożeń pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ścinawie wymieniają agresywne zachowania ze strony klientów, uzależnienia od alkoholu lub środków psychoaktywnych, a nie rzadko także różnego rodzaju choroby i zaburzenia psychiczne. Koordynatorzy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lubinie zwracają uwagę, iż podczas pracy z trudnymi klientami, starają się ich uspokajać, załagadzać sytuacje konfliktowe oraz uświadamiać im konsekwencje ich zachowań. Przyznają jednak, że w sytuacjach potencjalnego zagrożenia własnego zdrowia czy nawet życia nie łatwo jest zachować spokój.

Pracownicy pomocy społecznej, zapytani o to, czego oczekują od szkolących zgodnie odpowiedzieli, że przede wszystkim zależy im na poznaniu wybranych technik samoobrony, ale także sposobów panowania nad stresem w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Mają nadzieję, że udział w takim szkoleniu przyczyni się do wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa i pewności siebie podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY