Już ponad 2000 szkół korzysta z mLegitymacji

192

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przekazuje informację Ministerstwa Cyfryzacji o możliwości skorzystania z mLegitymacji. Uczniowie z ponad 2 tysięcy szkół w Polsce korzystają już z aplikacji. Wystarczy wypełnić prosty formularz.

mLegitymacja to mówiąc najprościej legitymacja szkolna w telefonie. Aby ją mieć, placówka musi przystąpić do projektu Ministerstwa Cyfryzacji. To nic trudnego. Nie trzeba za nic płacić, nie trzeba kupować nowego sprzętu. Wystarczy, że dyrektor szkoły lub wskazana przez niego osoba wypełnią krótki formularz.

Dokument bardzo podręczny

To czego potrzebują uczniowie, by korzystać z mLegitymacji, to smartfon z systemem Android (co najmniej wersja 6.0).
– mLegitymacja to część naszej aplikacji mObywatel. To bezpieczne, nowoczesne i bezpłatne narzędzie, które nie tylko ułatwia życie uczniom, ale podoba się też rodzicom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
 
mLegitymacja rozwiązuje po prostu odwieczny rodzinny problem: mamo, tato – zapomniałem/ zapomniałam legitymacji.  Mało który młody człowiek nie zapomina przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację można zainstalować też w telefonie rodzica.
 
mLegitymacja szkolna to nie kolejny gadżet na telefon. To dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. A to wszystko dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

Wszystko jest

W każdej mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym jego odpowiedniku:

  • imię i nazwisko ucznia,
  • numer legitymacji,
  • datę wydania,
  • termin ważności,
  • status użytkownika (uczeń),
  • datę urodzenia,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • nazwę i adres szkoły.

– mLegitymacja jest bezpieczna i trudna do podrobienia – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Najlepszy potwierdzeniem jej zalet jest wciąż rosnąca liczba szkół, które przystępują do naszego projektu – dodaje szef MC.mLegitymację można zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zagubienia telefonu).


POWIĄZANE ARTYKUŁY